armut.gen.tr https://www.armut.gen.tr Armut, Armut Türleri ve Özellikleri tr-TR hourly 1 Copyright 2020, armut.gen.tr Wed, 27 Jul 2016 00:00:00 +0000 Wed, 08 Apr 2020 00:00:00 +0000 60 Armut Yaprağı https://www.armut.gen.tr/armut-yapragi.html Sun, 11 Nov 2018 09:18:24 +0000 Armut Yaprağı; Mineral ve lif bakımından oldukça zengin olan armut tatlı ve sulu bir meyvedir. İçerisinde  %15 şeker, A, C, B1, B2, B3 ve B6 vitaminleri bulunan armut sağlığa oldukça faydalıdır. Çekirdekli ve aynı Armut Yaprağı; Mineral ve lif bakımından oldukça zengin olan armut tatlı ve sulu bir meyvedir. İçerisinde  %15 şeker, A, C, B1, B2, B3 ve B6 vitaminleri bulunan armut sağlığa oldukça faydalıdır. Çekirdekli ve aynı zamanda ince kabuğa sahip olan armutun yaprağı da bi o kadar faydalıdır. Demlenerek içilen armut yaprağı çayının faydalarını şimdi sizlerle paylaşalım.

Armut Yaprağı Çayının Faydaları;

 • Hazmı kolaylaştıran armut yaprağı çayı sindirim sistemini de güçlendirir. 
 • Yüksek tansiyona iyi geldiği bilinmektedir.
 • Cinsel organlarda bulunan iltihabı kurutmakla beraber ağrı kesici özelliğe sahiptir.
 • Sinirleri sakinleştirip, sakinlik verdiğinden kalp çarpıntısını giderir ve tansiyonu düşürür.
 • Kireçlenme sıkıntısı ve romatizmal rahatsızlıkları olan hastalarda ise tedavi edici etki gösterir.
 • Bünyesinde bulunan madensel tuz sayesinde vücudun tuz oranını karşılar.
 • Düzenli olarak tüketildiğinde böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar. Böbrek taşı ve kum dökme gibi sağlık sorunlarının çözümüne yardımcı olur. Ayrıca ürik asit atma özelliği sayesinde böbreklerde taş oluşumunun önüne geçer.
 • İdrar söktürücü özelliği vardır.
 • Kanı temizleme özelliği vardır. 
 • Hamile bayanlarda meydana gelen mide bulantısı ve beraberinde gelen kusmaları giderir.
 • Bütün bu faydalarla beraber armut yaprağı çayının kansızlığa da iyi geldiği kanıtlanmıştır.

Armut Yaprağı Çayı Nasıl Hazırlanır;

Mineralli ve bol lifli  bir meyve çayıdır. Yaprağın kurusunu veya yaşını kullanarak hazırlayabilirsiniz.

 • 1000 ml  suyu alın ve içine 50 gram kadar armut yaprağını ufalayıp içine ekleyin.
 • Ocağa alın ve kaynatın, kaynadıktan sonra tercihe göre içine meyve ve çekirdeklerini de ilave edebilirsiniz. 
 • Kaynadıktan sonra çayı 10 dakika kadar demlenmeye bırakın.
 • Çayınızı süzüp servis yapabilirsiniz.

Armut çekirdekleri de bir o kadar faydalıdır. Bağırsak kurtlarının temizlenmesini sağlar. Bu sebeple çaya çekirdekleri de eklemekte fayda vardır. 

Demlemiş olduğunuz armut yaprağı çayını sabah aç karınla veya iki öğün arasında tüketilmesi önerilir. Diyet yapanların tüketmesi de tavsiye edilir. Vücuda tokluk ve ferahlık hissi verir. Mide hazmının kolaylaşmasını sağlayacaktır. 

]]>
Armut Rengi https://www.armut.gen.tr/armut-rengi.html Sun, 11 Nov 2018 13:12:52 +0000 Armut Rengi, Renkler ile insanların duygusal tepkileri arasında bir ilişki olduğu, bilimsel araştırmalar sonucu kabul görmüştür. Her insanın hatta ve hatta fazla renk algısı olmayanların bile, gözde olan bir rengi vardır. Armut Rengi, Renkler ile insanların duygusal tepkileri arasında bir ilişki olduğu, bilimsel araştırmalar sonucu kabul görmüştür. Her insanın hatta ve hatta fazla renk algısı olmayanların bile, gözde olan bir rengi vardır. yine yapılan araştırmalar sonucu bazı renkler insanlara dinamik, huzurlu ya da üzgün duyguları hissettirir. Kimi renkler ile insanların duygusal tepkileri arasında bir bağ olduğu için tasarımcılar aynı zamanda manalı ya da anlamlı alanlar yaratmak isterler. İste armut rengi de insana kattığı çeşitli duygular sayesinde özellikle tasarımcılar tarafından çok kullanılan bir renk olmuştur.

Armut Rengi Özellikleri

Armut rengi dikkat çekiciliğin ve de geçiciliğin bir ifadesini temsil eder. Armut rengi kısa bir süre sonra bitecek olan bir süreci temsil eder, insanda bu hisleri uyandırır. Mesela taksilerin bu renk olarak seçilmesinin nedeni budur. Dikkat çekici özelliği sayesinde yolda çok rahat bir şekilde görülür, trafikteki diğer araçlar arasında rahat bir şekilde fark edilir. Ayrıca armut renginin geçiciliği temsil etmesi özelliği sayesinde insanda gideceği yere hemen varacağı, bu yolculuğun kısa süreceği gibi hisler uyandırır. Yine aynı şekilde yol çizgilerinin de artık beyaz değil de armut rengi olmasındaki sebep de armut renginin dikkat çekici özelliğidir. Çünkü sanılanın aksine armut rengi beyaz renge göre daha dikkat çekici bir renktir.

Siz eğer bir yerde insanların çok kalmamalarını ve hızlı geçişlerini sağlamak ya da tempoyu arttırmak istiyorsanız. Bu yerin dekorasyonunda armut renginin kullanabilirsiniz. Ama mesela çocuk odanızı armut rengine boyamışsanız, çocuğunuzun normale göre biraz daha afacan, yaramazlık düzeyinin biraz daha artmasına çok şaşırmamanız gerekir.

Armut rengi özellikle mobilya sektöründe çok tercih edilen bir renktir. Bu armut renginin özelliklerinden kaynaklanmaktadır. Armut renginin dikkat çekici ve heyecan uyandırıcı özelliği sayesinde insanda bu renk mobilyayı insanda alma isteği uyandırır. Ayrıca bu renk geçiciliği de sembolize ettiği için insanda bir süre sonra bu mobilyayı değiştirme isteği uyandırır. İste günümüz toplumumuzda arzın talepten fazla olması bu yüzden de insanlara gerek olmasa bile yeni şeyler aldırma ve alınan eşyaları gerek olmasa da yenilemeye ihtiyacı varmış gibi gösterilmemesi gibi sebeplerden ötürü armut rengi günümüz üreticileri için çok tercih edilen bir konuma yükselmiştir.

Armut renginin bir diğer özelliği de iletişimin rengi olmasıdır. Bir kişiye mesela çıkma teklif edecekseniz ve cesarete ihtiyacınız varsa bu renkte bir elbise giyebilirsiniz. Sohbetin daha kolay ilerlediğini ve sohbet boyunca daha neşeli ve yaratıcı olduğunu kolaylıkla hissedebilirsiniz. Armut rengini tercih eden insanlar hazırcevap olur. Eğer bir istekte bulunacaksınız ya da bir sorunu tartışacaksanız armut rengi giyinin.

Armut Renginin Yükselen Özellikleri

Spektrumun sıcak renkleri içerisinde en hafifi fakat en çok kozmik gücü olan renk armut rengidir. Güneşe en fazla benzeyen renk oluşu özelliği sayesinde insana umut verir. Neşeli, parlak ve heyecan dolu bir özelliğe sahiptir. İddia ve hırsı simgeler ayrıca özgürlüğüne en düşkün renktir. Entelektüel bir bakış ve liderlik duyguları uyandırır, mantığı simgeler.

Armut Rengi Olumsuz Özellikleri

Armut rengi olumsuz özellik olarak, yıkıcılığı neden olabilmektedir. Riyakarlık, kindarlık, aldatma gibi özellikleri negatif yönlerinin en belirginleridir. Depresyona sebep olacak özellikleri bünyesinde taşır.

]]>
Armut Turşusu https://www.armut.gen.tr/armut-tursusu.html Sun, 11 Nov 2018 17:03:54 +0000 Armut Turşusu, Oldukça faydalı olan armudu değişik şekiller de tüketmek isteyen arkadaşlar için bir tarifte armut turşusudur. Kalp hastalıklarını önleyici özelliği olan armut kansere karşı da vücudunuzu korur. Ayrıca bu Armut Turşusu, Oldukça faydalı olan armudu değişik şekiller de tüketmek isteyen arkadaşlar için bir tarifte armut turşusudur. Kalp hastalıklarını önleyici özelliği olan armut kansere karşı da vücudunuzu korur. Ayrıca bunlarla beraber kan şekerini düşürür, bağışıklık sistemini kuvvetlendirerek vücudun direncini arttırır. Şimdilik faydalarının bu kadarını anlatmakla yetinelim. Yani bu kadar faydalı olan armudu sizlerde tüketmek için geç kalmayın. Şimdi tarifimize geçelim. Kolay gelsin.

Armut Turşusu Malzemeler

 • 1,5 kg armut
 • 500 ml üzüm sirkesi
 • 300 gr  şeker
 • 2 adet karanfil
 • 1 adet çubuk tarçın

Armut TurşusuArmut Turşusu Yapılışı

İlk olarak armut turşumuzu doldurmak için armutları yıkayalım. Yıkadığımız armutları ortadan ikiye bölelim ve çekirdeklerini ayıklayalım. Ardından armutları dilim şeklinde doğrayalım. Daha sonra sirkemizi uygun bir tencereye alalım ve üzerine, karanfil, tarçın ve toz şekeri ilave ederek kaynatalım. Hazırladığımız bu karışım kaynayınca dilimlediğimiz armutları ilave edelim ve 1-2 dakika daha kaynatarak bir süzgeç yardımı ile armutları süzgeçten geçirelim ve suyunu süzelim.

Sirkeli sudan çıkarttığımız armutları dolduracağımız  turşu kabına yerleştirelim. Üzerine yani turşu bidonuna kaynayan sirkeli suyu ilave edelim. Turşu kabının ağzına ilk önce temiz bir bez ve sonra kapağı sıkıca hava almayacak şekilde kapatalım. Hazırladığımız armut turşusunu bir gece soğuması için bekletelim. Bir gün sonra turşunun suyunu süzerek tekrardan kaynatalım ve soğutalım. Artık suyumuz soğuyunca turşu bidonuna tekrardan dökelim. Turşu kabının kapağını sıkıca bir şekilde kapatalım, karanlık ve nem olmayan bir ortamda saklayalım. Ortalama 2-3 hafta içinde armut turşunuzu çıkarıp yiyebilirsiniz. Afiyet olsun...

]]>
Armut Reçeli https://www.armut.gen.tr/armut-receli.html Sun, 11 Nov 2018 23:44:37 +0000 Armut Reçeli; Tatlı bir meyve çeşidi olan armutun reçeli de bi o kadar güzel oluyor. Püf noktalarına dikkat ederseniz güzel bir reçel elde edersiniz. Şunu da söylemeden geçmeyelim armutlarınız ham değilde tam olup yumuşamış Armut Reçeli; Tatlı bir meyve çeşidi olan armutun reçeli de bi o kadar güzel oluyor. Püf noktalarına dikkat ederseniz güzel bir reçel elde edersiniz. Şunu da söylemeden geçmeyelim armutlarınız ham değilde tam olup yumuşamış olan armutlar olmalı. Şimdi reçelimizi yapmaya başlayalım. Kolay gelsin.

Armut Reçeli Malzemeler;
 • 6 adet tam olmuş armut 
 • 3 su bardağı toz şeker
 • 1 yemek kaşığı limon suyu
Armut Reçeli Yapılışı;

Öncelikle armutları soyup, dörde bölelim ve içinin çekirdekli kısmını kesip alalım. Ardından derin bir tencereye hazırlanan armutları alalım  ve üzerine limon suyunu ekleyelim. En üste de şekeri ilave edelim. İlk önce yüksek ateşte bir taşım kaynatalım ve ocağı kısıp, tencerenin kapağını kapatmadan yaklaşık 1, 5-2 saat çok kısık ateşte güzelce kaynatalım. Reçelimiz kaynarken bu  arada küçük cam kavanozlarımızı sıcak suda biraz bekletelim. Isınmış olan kavanozlara kaynayan  reçeli sıcak olarak dolduralım. Kavanozları tam dolmayacak şekilde üzeri bir parmak eksik olacak kadar dolsuralım ve kapağını sıkıca kapatarak, kavanozları ters çevirelim. Doldurduğumuz reçeller tamamen soğuduktan sonra buzdolabında veya kilerde (yani serin olacak bir yerde) saklayınız. Açtığınız reçel kavanozunu, reçel bitene kadar buzdolabında tutunuz. Afiyet olsun.

Armut ReçeliNot;  Armut reçeli haricinde reçeller yarım saat kadar kaynayınca kıvamına geliyor. Fakat armut reçeli biraz geç kıvamına ulaşıyor. Bu sebeple 2 saat kadar kaynatmanızı söyledik. Daha az kaynatırsanız komposto gibi olur buna dikkat edelim ve metal kapaklı kavanozları tercih edelim. Armut reçeliniz hazır. 

Afiyet Olsun...

]]>
Naşi Armut https://www.armut.gen.tr/nasi-armut.html Mon, 12 Nov 2018 09:22:36 +0000 Naşi armudu, Bir diğer ismi Japon armudu olan bu meyve orta irilikte, açık kahverengi zemin üzerine sarı benekli bir meyvedir. Bu meyve az paslı, uzun saplı, basık ve şişkin bir armut cinsidir. Naşi armut çok sulu, eti beyaz, arom Naşi armudu, Bir diğer ismi Japon armudu olan bu meyve orta irilikte, açık kahverengi zemin üzerine sarı benekli bir meyvedir. Bu meyve az paslı, uzun saplı, basık ve şişkin bir armut cinsidir. Naşi armut çok sulu, eti beyaz, aromalı ve lezzetlidir. Uygun soğutma uygulandığında uzun süre tazeliğini kaybetmeyen naşi armudu diye bilinen armut yuvarlak şeklinden dolayı elmaya benzetilir. Armuttan çok elmaya benzeyen naşi armudu elma armudu adıyla da anılır. Naşi armudu çok nadirde olsa armuda benzeyen bir cinside vardır. Renk olarak çoğunlukla sarı renkte bulunmakla birlikte kırmızı, kahverengi, bronz renkte olanları da vardır. Hepsinin ortak noktası, üzerindeki beyaz noktalardır. Soğuk hava tesislerin de uzun süre saklanabilmektedir. Naşi armudu geniş adaptasyon kabiliyeti ile ülkemizin farklı bölgelerinde yetiştirilir. Armut çok soğuk havayı sevmeyen bir bitkidir. Ağır, havasız, kireç oranı yüksek alkali topraklarda yetiştirilemez. Organik madde içeriği zengini, derin, geçirgen topraklarda daha güzel yetişir. Ülkemizin Ege ve Akdeniz bölgelerinde bir de İç Anadolu da naşi armudu yetişir. 

Naşi armudu hasat zamanı, Ağaçları kuvvetli ve dikine gelişen bu bitki orta geç dönemde hasat edilir. Armut çeşitlerinden 10-12 gün sonra olgunlaşır. Naşi armudu meyvesi oldukça iri, açık sarı, üzerinde benekler bulunur. Naşi armudu tek tek dalından zarar verilmeden işçiler tarafından hasat edilir. Naşi armudu soğuk hava depolarında 4-5 ay kadar depolanabilir. Diğer armutlara oranla soğuk hava deposunda kalma süresi uzundur. Daha fazla tutulması durumunda meyve içten kararır. 

Naşi ArmutNaşi armudu hastalık ve zararları, Diğer armutlarda görülen ateş yanıklığı, küllenme, memeli pas hastalıkları naşi armutta da görülür. Bu hastalıkların görüldüğü bölgelerde ilaçlanma yapılması ve önlem alınması gerekir. Anaçları tercih ederken ayva anaçları yerine armut kökenli anaçların seçilmesi daha uygun olur. Dayanıklı çeşitlerin tercih edilmesi bahçenin daha uzun ömürlü olmasını sağlayacaktır.

Naşi armudu faydaları, Naşi armudunun en önemli özelliklerinden birisi kanı nötralize etmesidir. Sağlığı koruyan bu elma doktoru sizden uzak tutar naşi armudu kansere karşı koruyucudur. Düzenli olarak yemeklerden sonra tüketilen naşi armudu, sigara ve aşırı dumanı, yanmaya maruz kalmış etlerin tüketimiyle insan vücuduna giren kanserojen maddelerin vücuttan hızla atılmasına yardımcı olur. Örneğin, kebap tarzı bir yemek yedikten sonra yenilen naşi armudunun etkisi ile, atılan idrarda kansere neden olan maddelerin normal değerlerinden 5 kat daha fazla olduğu ölçülmüştür. Özellikle eti fazla tüketen insanların beslenme programlarına yemekten sonra 1 adet naşi armudu eklemeleri gerekir. Kısaca tükettiğimiz armutlar vücudumuz için çok yararlıdır.
]]>
Armut Tohumu https://www.armut.gen.tr/armut-tohumu.html Tue, 13 Nov 2018 08:53:33 +0000 Armut Tohumu, gülgiller familyasından olan armut meyvesinin ılıman iklimlerde yetişmektedir. 15 metreye kadar uzanan ağaçlara sahiptirler ve ağaçlar uzun ömürlüdür. Soğuğa dayanıklı olan bu meyve toprak açısından seçici de Armut Tohumu, gülgiller familyasından olan armut meyvesinin ılıman iklimlerde yetişmektedir. 15 metreye kadar uzanan ağaçlara sahiptirler ve ağaçlar uzun ömürlüdür. Soğuğa dayanıklı olan bu meyve toprak açısından seçici değildir anacak yüksek besin seviyesindeki topraklarda daha verimli yetişirler. Lifli ve hazmı kolay bir meyve olan armut, içerisinde bolca vitamin ve mineral bulundurmaktadır. Özellikle diyet yapan kişiler için kalorisi düşük olduğu için önerilen bir meyvedir. Armut tohumu ise armut meyvesinin iki yarısında bulunan kabuklu tohumlara denir. Dünya üzerinde hemen hemen her yerde yetişebilen sulu ve tatlı bir meyve çekirdeği olarak bilinmektedir. Günümüzde araştırmalar sonucunda birçok faydası keşfedilen armut tohumu, bitkisel tedavilerde kullanılmaktadır. Ayrıca tüketmek isteyen kişilere yemeklerden önce çekirdeği döverek veya haşlayarak tüketmeleri tavsiye edilmektedir. Armut yetiştiriciliği yapmak isterseniz internet üzerinden veya tarım evlerinden armut tohumunu elde edebilirsiniz. 

Armut TohumuArmut tohumu faydaları nelerdir
 • Dövülmüş armut tohumunun suyu içilerek göğüs ve ciğer ağrıları tedavi edilebilir. 
 • Binbir derde deva olarak biline bu tohum aynı zamanda cildin güzelleşmesini sağlar.
 • Kaynatılıp içildiğinde sindirim sisteminin güçlenmesini sağlar ve hazmı kolaylaştırır.
 • Böbrek taşlarının giderilmesinde ve böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar.
 • Kansızlık hastalığına iyi gelir.
 • Ayrıca aç karnına dövülmüş armut tohumu yendiğinde bağırsak kurtlarını dökmeye yardımcı olur.
 • Sinirleri yatıştırıcı, tansiyon düşürücü ve çarpıntı giderici etkisi vardır.
 • Gut ve romatizma hastalıklarının tedavisinde kullanılır.
 • İdrar söktürücü etkisi bulunmaktadır.
 • Zihin yorgunluğuna iyi gelir.
 • Hamilelikte kusmayı önler.
 • Grip ve nezleye iyi gelir. 
 • Cilt hastalıklarına iyi gelmektedir. 
]]>
Armut Kaç Kalori https://www.armut.gen.tr/armut-kac-kalori.html Wed, 14 Nov 2018 07:39:30 +0000 Armut Kaç Kalori;Armut elmaya yakın bir meyve olduğu için yaklaşık olarak faydaları da birbirine benzerdir. Armut elmaya göre daha ince kabuklu ve tatlıdır. Bu nedenle kullanımı daha basittir. Armut ülkemizde de
Armut Kaç Kalori;Armut elmaya yakın bir meyve olduğu için yaklaşık olarak faydaları da birbirine benzerdir. Armut elmaya göre daha ince kabuklu ve tatlıdır. Bu nedenle kullanımı daha basittir. Armut ülkemizde de bolca üretildiği için bulmamızda pek sorun olmamaktadır.

Armut Kaç KaloriArmut Besin Değeri;

Armut ülkemizde oldukça fazla üretildiğini söylemiştik. Aynı zaman armudun birden fazla çeşidi de vardır. Örneğin; Deveci armudu, japon armudu, akça armudu, Tosca armudu, etruska armudu, santa maria armudu gibi. Armut ülkemizde her mevsim ulaşabileceğimiz bir meyvedir fakat armudun asıl yetiştiği mevsimler sonbahar ve kış mevsimleridir.Hemen hemen her kabuklu meyve gibi armudun da kabukları içine göre çok daha faydalı olduğu kanıtlanmıştır. Doktorlar bu nedenle armudun kabuklarıyla tüketilmesinin bizim için daha yararlı olduğunu öne sürmektedirler. Armudun kabuğunda bulunan bu yararlı maddeler antioksidan ve iltihap önleyicidir. Aynı zamanda armudun kabuğu içi kadar da lif kaynağıdır. Vücudumuz için lif oldukça önemlidir. Eğer yeteri kadar lif almazsak sindirim sistemimiz bize sorun çıkarmaya başlar. Sindirim sisteminde oluşan sorunlar kabızlık ve kabızlıkla birlikte yola çıkan rahatsızlıkları da beraberinde getirir. Ayrıca lifler vücudumuzun vitamin ve mineralleri emmesinde yardımcı olmaktadır.  Araştırmalara göre ortalama bir armut 212 miligram potasyum içermektedir. Potasyum vücudumuz için oldukça önemlidir. Potasyum kalp ritmimizi düzenlemekle kalmıyor aynı zamanda kaslarımızın da doğru çalışmasında yardımcı oluyor. Ortalama bir armut 7,5 miligram C vitamini içerir. Bu oran bizim bir günde kullandığımız C vitamini ihtiyacımızın %10'a denk gelmektedir. C vitamini vücudumuzdaki yaraların iyileşmesine yardımcı olur. Aynı zamanda bağışıklık sistemimizi güçlendirerek enfeksiyondan bizi korur. Armut C vitamini dışında oldukça önemli olan K vitamini deposudur da. K vitamini de kanın pıhtılaşmasını sağlar. K vitamini eksikliğinde burun ve diş eti kanamaları görülür. Amerika da yapılan araştırmalar göre günde bir armut yiyerek felç olma riskini azaltmamız mümkündür. Aynı zamanda armut kanımızdaki insülin hassasiyetini düşürerek diyabet riskini en aza indirir. Armudun glisemik indeksi düşük olduğundan kan şekerini birden değil yavaş yavaş azaltıp yükseltir. Böylelikle kan şekerini de dengede tutan bir meyvedir. Armut sadece 100 kalori olduğundan öğün aralarında rahatlıkla tercih edileceği söyleniyor. Armut da  B2, B3, B6  ve Bakır da bulunmaktadır. Özellikle emziren veya hamile olan anneler için önemli bir folik asit kaynağıdır. Armudun potasyum içermesi yüksek tansiyona da iyi gelmektedir. Armudun içi de kabuğu da bulundurdukları madde bakımından kanser riskine kalp ve damar hastalıklarına önleyici olarak oldukça önemli bir besindir. Aynı zamanda armut meyve alerjisi olanlar için alerji oranı en düşük olan meyvedir. Armut zayıflamak için de kullanılabilecek bir meyvedir. Armudun lifli yapıda olması, kan şekerini yavaşça yükseltip alçaltması, ve az kalorili olması göz önünde bulundurulunca kilo vermek için gönül rahatlığıyla kullanılabilir. 

 Armudun yararları saymakla bitmiyor. Gerek kilo vermek gerek sağlıklı kalmak için rahatlıkla kullanılabilecek bir meyvedir. Doktorlarda günde en az bir adet armut yemek gerektiğini söylüyor.
]]>
Armut Bahçesi https://www.armut.gen.tr/armut-bahcesi.html Wed, 14 Nov 2018 14:52:54 +0000 Armut Bahçesi: kurulumunda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususların başında; İklim, toprak, anaç seçimi gelir.  Türkiye'de meyve üretiminin, yaklaşık beşte birini yumuşak ç Armut Bahçesi: kurulumunda dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır. Bu hususların başında; İklim, toprak, anaç seçimi gelir.  
Türkiye'de meyve üretiminin, yaklaşık beşte birini yumuşak çekirdekli meyveler; elma, armut ve ayvadır oluşturur. Bu oranın % 18'i armuttur. Son yapılan araştırmalara göre ülkemizde yaklaşık 15 milyon armut ağacından, 413 bin ton armut üretildiği tespit edilmiştir.

Armut Bahçesi İçin İklim; meyve türüne hatta çeşidine bağlı olarak, ağaın gelişmesini, verimini ve kaliteyi etkilemektedir. Armut bir ılıman iklim meyvesidir. Kış soğuğuna elmadan daha az dayanır. Armut bol güneş ve yazın sıcak yerleri sever. Çiçeklenmesi elmaya göre bir hafta,10 gün erken olduğu için ilkbahar ki donlara daha fazla çok maruz kalır. Bundan dolayı armut bahçesi için don tehlikesi olmayan yerler seçilmelidir.
Üretimi etkileyen önemli etkenlerden biri de soğuklamaya duyduğu ihtiyaçtır. Armudun kış soğuk ihtiyacı 7,2°C altında geçen, yaklaşık 1200 saattir. Bu ihtiyaç karşılanmazsa çiçeklenmesi geç ve gelişi güzel olur. Soğuk şiddetli olursa, yaprak gözü sürmez ve ağaç çıplak kalır.

Armut Bahçesi İçin Toprak; Armut toprak için çok seçici değildir. Ancak toprak derinliği, geçirgenliği, sıcak ve besin maddeleri bakımından ne kadar zengin olursa armut ağacının gelişimi de o denli iyi, meyve rekoltesi de o derecede yüksek olur. Kuru, derinliği az ve taşlı toprakta, armut meyvesi şekilsiz ve kumlu olur. Ağır ve nem oranı yüksek toprakta yetişen sofralık armudun, eti kaba ve tadı da yayvan olur. Verimli yüksek ağaçlar ve kaliteli meyveler elde etmek için armut, derin, geçirgen, sıcak, iyi drene edilmiş topraklarda olur.

Armut BahçesiAnaç Türleri; Armut bahçesi için, armudun yetiştiği toprak ve elde edilmesi düşünülen ağaç büyüklüğü için genellikle iki türlü anaç kullanılır. En fazla kullanılan anaç armut çöğürleridir. Bunlar derin toprak ister ve büyük ağaç yapar. Bodur ağaç için ise, armutlar; ayva anacına aşılanır. Ayva anacı fidanı daha az derinlikte toprak ister. Ama ayva anaçları soğuklara, armut çöğürü kadar dayanıklı değildir. Ayva anacı çok fazla kireçli toprak sevmez. Daha çok sulanma ister. Bazı armut türleri ayva anacı ile uyuşamazlar. Bu durumu önlemek için, ayva ile uyuşan Beurre Hardy gibi ara çeşit anacı  kullanılır.

Bahçe Dikimi; Armut çeşitleri genellikle kısmi olarak ya da tamamen kısırdır. Bundan anlaşılacağı üzere tek başlarına ürün miktarı düşük olur. Armut bahçesi kurulurken, sıhhatli ve çok ürün alabilmek için birbirini dölleyen aynı zamanlarda çiçek açabilen türler bir arada dikilmelidir. Armut Bahçesinde tozlayıcı yı en aza indirmek için dört sırada, dördüncü ağacı tozlayıcı olarak ekilebilir. Bu şekilde dikilen ağacın % 6'sı tozlayıcı olur. Çeşitli türler için değişik şekiller yapılabilir. Aynı miktar sıra ya da 4 sıralı 1 sıra gibi. Azami derecede her sene sürekli ürün almak için tozlayıcı oranı% 20-50 olması gerekir. 

Armut Bahçesinde Tozlayıcı Yerleşimi; İyi bir tozlanma için arıda bulundurmak gerekir. Diğer meyve çeşitlerinden farklı olarak armut çiçekleri şekeri düşük, az oranda nektar üretir. Bu nedenle armut bahçesinde, daha çok tozlayıcı çeşidi ve arı bulundurulması gerekir. Genelde, 4-5 dekar için güçlü bir arı kolonisi uygun olur. Kovanlar, çiçeklerin % 15-20’si açtığı zaman bahçeye konulur, taç yaprakları dökülmesi ve ilaç yapılmadan önce kaldırılır.
]]>
Armut Türleri https://www.armut.gen.tr/armut-turleri.html Thu, 15 Nov 2018 00:02:59 +0000 Armudun Tanımı:,Armut gülgiller ailesinin Maloideae alt grubundan sınıflanır. Pyrus türü bir ağacın, nitelikli bitki türleriyle, meyveleri yenen türün ortak adıdır.  Armudun Tarihi: “Odisa”Armut Armudun Tanımı:,Armut gülgiller ailesinin Maloideae alt grubundan sınıflanır. Pyrus türü bir ağacın, nitelikli bitki türleriyle, meyveleri yenen türün ortak adıdır. 

Armudun Tarihi: 

“Odisa”Armut Allahın İnsanlara armağanı dır demiştir. Milattan 1000 yıl kadar önce Yunanistanda armut yetiştirildiği bilinir. Milattan önce  360 -286 yıllarında “Theophrastus” un armut üzerine verdiği bilgiler bu gün ki bilgilerden geri sayılmaz.

Armudun Sistematik Ve Genolojisi

Armutlar Rosales grubunun Rosaceae ailesinden, Pomoideae alt familyası Pirus türüne girer. Bu tür içinde 13 cins önemlidir. Bu 13 tür kökeninin, Doğu ( oriental ) ve Batı ( occidental ) oluşumunda iki büyük grup içeine toplanabilir.  Doğu armutlarında asıl köken alanı olarak; Çin, Mançurya, Kore ve Sibirya bulunur.

Doğu ( oriental ) Armut Çeşitleri; Pirus Serotina Rehder, Pirus Ussirensiensis Maximovicz ve benzeri.


Batı Armut Çeşitleri: Bu grup, dünyanın değişik yerlerinde üretilen ve içinde önemli kültür çeşitliliğini toplayan armut grubudur.

Pirus communis L.; Ortadoğu Avrupa’ dan, Anadolu, Kafkasya ve Türkistan’ a kadar giden geniş bir bölgeye yayılmıştır. Kültür armut çeşidinin meydana gelmesinde en önemli rolü bu cinse aittir.

Pirus elagrifolia: Ahlatın ana toprağı Anadolu’ dur. Yayılım alanı, buradan Transkafkaslar dan Kırıma kadar uzanır. Arit iklimine uymuş ve Türkiye’nin birçok bölgesinde yetiştirilmektedir.
 
Kafkasya Gen Merkezi: Bu gen merkezi P. Cummunis L. bir çok kültür çeşidinin, doğrudan meydana gelişiminde etkili olduğu; bu cinsin ssp. Piraster ve ssp. Nivalis ile ve yine her iki alt cinsin ssp. Salvifolia ile doğal olarak hibritlenmesi sonucu bir çok çeşit daha üretilmiştir.

Türkistan Gen Merkezi: Pirus communis L. bu merkezde soğuklara dayanıklı Doğu armutlarından P. Ussuriensis ve P. Serotina ile melezlenerek çok çeşitli türler meydana gelmiştir.

Çin Gen Merkezi: bu merkezde üretilen P. Serotina ve S. Ussuriensis Doğu kültür türlerinin meydana gelmesinde önemli bir etken olmuştur.

Armutların Pomolojik Bakımdan Sınıflandırılması:
Dünyadaki toplam armut tür sayısının 5000’ den fazla olduğu, Türkiye’ deki tür sayısının 640 dolayında olduğu düşünülmektedir. Bu kadar zengin türe sahip olan armut çeşitleri, Diel – Lucas pomolojik sisteminde 15 grupta toplanmıştır.

Armut Türleri; Türkiye’de Yetişen Bazı Cinsler;

 • Dalkıran armudu
 • Yağ armudu
 • Mustabey armudu
 • Akça armudu
 • Bal armudu
 • Tokat armudu
 • Destebasan
Armut Türleri

Dünyada Yetişen Bazı Armut Türleri:

 • Badem yapraklı armut  (Pyrus anygdaliev)
 • Pyrus anatolica
 • Pyrus austriaca
 • Pyrus balansae
 • Huş yapraklı armudu (Pyrus betulifolia)
 • Pyrus boissieriana
 • Pyrus bourgaeana
 • Beyaz armut (Pyrus × bretschneideri)
 • Pyrus bulgarica
 • Pyrus calleryana
 • Pyrus × canescens
 • Pyrus caucasica
 • Avrupa armudu (Pyrus communis)
 • Pyrus × complexa
 • Pyrus cordata
 • Cezayir armudu (Pyrus cossonii)
 • Pyrus dimorphophylla
 • Ahlat armudu (Pyrus elaeagrifolia)
 • Pyrus fauriei
 • Pyrus gharbiana
 • Pyrus glabra
 • Pyrus hakkiarica
 • Pyrus hondoensis
 • Pyrus × hopeiensis
 • Pyrus kawakamii
 • Pyrus koehnei
 • Pyrus korshinskyi
 • Pyrus lindleyi
 • Pyrus × lecontei
 • Pyrus mamorensis
 • Kar armut'u (Pyrus × nivalis)
 • Pyrus oxyprion
 • Afgan armutu (Pyrus pashia)
 • Pyrus persica
 • Pyrus × phaeocarpa
 • Pyrus pseudopashia
 • Pyrus pyraster
 • Pyrus pyrifolia
 • Pyrus regelii
 • Pyrus sachokiana
 • Söğüt yapraklı armut (Pyrus salicifolia)
 • Pyrus salvifolia<]]> Armut Anaçları https://www.armut.gen.tr/armut-anaclari.html Thu, 15 Nov 2018 07:08:54 +0000 Armut Anaçları; Fox 11; Yarı bodur ve orta kuvvette bir anaçtır. Standart tohum anacının yüzde altmış beş ile yetmişi kadar gelişim gösteren bir anaçtır. Toprağa tutunması oldukça iyi olan bir kök sistemine d Armut Anaçları; Fox 11; Yarı bodur ve orta kuvvette bir anaçtır. Standart tohum anacının yüzde altmış beş ile yetmişi kadar gelişim gösteren bir anaçtır. Toprağa tutunması oldukça iyi olan bir kök sistemine de sahiptir. Çeşitli birçok özellikte ki toprak türlerine adapte olmasının yanı sıra PH'ya sahip kireçli topraklara dayanımı da oldukça yüksektir. Armut türlerinin bir çoğu ile uyumu iyidir. Üstündeki türün verimini artıran bir etkiye sahiptir.

  Armut Anaçları; Quince BA 29; Quince A ile OHF 33'göre biraz daha kuvvetli bir biçimde gelişen yarı bodur bir anaçtır. Standart tohum anacının yüzde altmış ve yetmiş miktarında gelişim göstermektedir. Üstündeki türü ikinci seneden itibaren verime teşvik etmektedir. Meyve verimi ve kalite oranı üstünde oldukça iyi bir etkiye sahiptir. Su tutabilen ve ağır topraklara karşı toleranslıdır. Kök kanseri (Agrobacteriumtumafaciens) ile kök boğazı çürümesine karşı son derece dayanıklıdır. Ateş yanıklığına ise orta derecede hassastır. Ayrıca bazı kaynaklar geriye dönük ölüme (Pear decline) karşı oldukça dayanıklı odluğunu bildirir.

  Armut Anaçları; OHF 87; Orta kuvvetli bir anaçtır. Tohum anacının yüzde yetmiş ve seksen civarında taç yapmaktadır. Yüksek PH'lı ve kireçli olan topraklar ile  son derece uyumludur. Pear decline hastalığına, ateş yanıklığına ve kahverengi, kök çürüklüğüne oldukça dayanıklıdır. Üstüne aşılanmış türün meyve verimini ve kalitesini olumlu açıdan etkilemektedir.

  Armut Anaçları; Farhold 40; Organik madde bakımından oldukça zengin ve geçirgen olan topraklar için oldukça ideal bir anaç türüdür. Bunun yanı sıra PH değeri yüksek olan topraklarda da kolaylıkla adapte olur. Ateş yanıklığına (Erwinia amylowora) oldukça dayanıklı olan geriye doğru ölümü (pear decline) tolere eder. Avrupa kökenli olan armut çeşitleri ile son derece uyumludur. BA yirmi dokuzdan biraz daha kuvvetlidir. Sık ile orta dikime uygun bir anaçtır. meyve kalitesine ve verimine önemli oranda etki sağlar.

  Armut AnaçlarıArmut Anaçları; Quince A; Yüzeysel kök sistemine sahiptir. Orta kuvvette ayva kökenli bir anaçtır. Kök kanseri (Agrobacterium tumefaciens) son derece dayanıklı olup ateş yanığına ise oldukça hassastır. Kireç ile taban suyunu orta derece dayanıklıdır. Üstündeki türü daha erken meyveye yatırmaktadır. Sık dikim çeşidine uygundur. Williams başta gelmek üzere bazı armut türleri ile aşı yönünden uyuşmazlık gösterdiğinden dolayı mutlaka ara anaç kullanılmalıdır.

  Armut Anaçları; OHF 333; Orta kuvvetli olan bir anaçtır. Standart tohum anacının yüzde altmış beş ve yetmiş civarında bir taç yapmaktadır. Su tutan ve ağır topraklarda tercih edilmesi gerekir. Yüksek Ph'lı ve kireçli toprak koşullarında dayanımı oldukça azdır. Ateş yanıklığına dayanıklı olarak geriye doğru ölüme kısmen dayanıklı bir anaçtır. Nematodlara ve bitki virüs hastalıklarına karşı da oldukça hassastır. BA yirmi dokuza göre daha derin bir kök yapısı ve daha kuvvetli olmasına rağmen yinede bazı çeşitlerde kalibresi ile meyve verimi oldukça düşüktür. 

  ]]>
  Armutun Faydaları https://www.armut.gen.tr/armutun-faydalari.html Thu, 15 Nov 2018 08:14:38 +0000 Armutun faydaları; Armut meyvesi birçok kişinin severek tükettiği bir meyve olup ülkemizin bir çok yerinde yetiştiriciliği vardır. Çok uzun süre üretimi olan bu meyve, çocuklardan tutunda yetişkinlere hatta yaşlılara kadar hem Armutun faydaları; Armut meyvesi birçok kişinin severek tükettiği bir meyve olup ülkemizin bir çok yerinde yetiştiriciliği vardır. Çok uzun süre üretimi olan bu meyve, çocuklardan tutunda yetişkinlere hatta yaşlılara kadar hemen hemen herkese faydalı bir besindir. Bu meyveyi her zaman tüketebileceğiniz gibi özellikle akşam yemeklerinden sonra hafif atıştırmalıklar arasına alabileceğiniz bir meyvedir. Hazır gıdalar yerine çocuklarınıza meyve yeme alışkanlığı edindirmeniz de fayda vardır. Hem besleyici yapıları hemde dengeli beslenme açısından meyveler çok büyük bir öneme sahiptir. Armutta bu meyvelerden bir tanesidir. Yaz ayları doğal üretim zamanıdır. Yazın meyvelerin çeşitliliğinin çoğalmasının en büyük nedenlerinden birisi aslında yağlı ve ağır yiyeceklerin insanlarda ağırlık ve yorgunluk yapmasından dolayıdır. Her yöre ve bölgeye özgü yetişen bir çok armut çeşidi vardır. Ama hepsinin insanlara faydası aynı şekildedir.

  Armut meyvesinin ülkemizde bir çok adı vardır ama en çok kullanılan ve bilineni Ahlat' tır. Genellikle Akdeniz Bölgesinde yetişen bu meyve tropik iklimleri sever. Meyvenin tüketimi çoğunlukla ya yenerek yada suyu sıkılarak yapılır. Armut suyu özellikle yetiştiği mevsimlerin dışında tüketmek isteyenler için alternatif bir yöntemdir. Armut yaşattığı tokluk hissi açısından özellikle rejim yapanların yemeklerden önce tükettiği bir meyvedir. Her besinde olduğu gibi bu besininde mevsiminde tüketileni daha sağlıklıdır.

  Armutun faydaları nelerdir;

  Armutun faydaları saymakla bitmez, en başta gelen içeriğindeki A, B ve C vitaminlerinin insanlara olan faydalarıdır. İçeriğinde bulunan potasyum, kalsiyum, magnezyum, sodyum ve demir mineralleri de özellikle gelişmekte olan çocuklardan tutunda her yaş grubunun besin açısından bolca tüketmesi gereken bir meyvedir. Armut meyvesi lifler açısından çok zengin bir yapıya sahiptir. Neredeyse her bir yüz gramında elli sekiz kalori vardır. Dış görünüş olarak sarı, kırmızımsı ve yeşil renklerde olan bu meyve sindirim sistemi üzerindeki etkisi ile kabızlığı önleyici etkiye sahiptir. Ayrıca aşırı tüketiminde sindirim sistemindeki kabızlık durumu ishale kadar ilerletebilir. Özellikle bağırsak fonksiyonlarını düzeltmede yardımcı olan armut meyvesi, bağırsaklarda bulunan bağırsak kurtlarını da dökmede çok etkilidir. Bir diğer özelliği de idrar söktürücü etkisidir. Mide ağrısı yaşayan kişilere iyi geldiği gibi mide organının güçlenmesinde de etkilidir. 

  Armutun FaydalarıBunların dışında  armutun faydaları;
  • Kolesterolü düşürmeye yardımcı olur. 
  • Hiper tansiyona iyi gelir.
  • Kolon kanserine karşı koruyucu etkisi vardır.
  • Sinir sistemine iyi gelir.
  • Kadınlardaki göğüs kanserine yakalanma riskini azaltır.
  • Ciltte oluşan morluk ve kesiklerin çabuk iyileşmesini sağlar.
  • İdrar söktürücü özelliği ile ürelerin dışarı atılmasında etkilidir. ayrıca böbreklerin çalışmasını da etkilediğinden kum veya taş gibi hastalıkları vücuttan  atmada yardımcı olur.
  • Enerji verir ve felç olmayı önlemede yardımcı olur.
  • Kan basıncını düzenler.
  • Kalp krizi riskini azaltır.
  • Ferahlık verir ve vücudun zinde olmasına yardımcı olur.
  • İçeriğindeki glikoz oksidan ve anti kanser özelliği sayesinde bir çok olası hastalığa yakalanmanızı engeller.
  • Diyabet hastalarına iyi gelir. Şeker seviyesini düzenler.
  • Kemik ağrıları ve romatizmal kemik ağrılarına iyi gelir.
  • Kan temizleyici etkisi vardır.
  • Beyin için çok faydalıdır.
  • Kalbi koruyucu etkisi vardır.
  • Gut hastalığına iyi gelir.
  • Hamilelik döneminde sürekli olarak kusma ve bulantı yaşayan kişilerde bu sorunları ortadan kaldırır. 
  Bunlar gibi daha bir çok faydası olan armut meyvesinden faydalanabilmek için her zaman organik olanlarını tercih etmede fayda vardır. Armutun faydalarından Armut Pekmezi Nasıl Yapılır https://www.armut.gen.tr/armut-pekmezi-nasil-yapilir.html Thu, 15 Nov 2018 15:04:17 +0000 Armut pekmezi nasıl yapılır sorusuna cevap vermeden önce faydalarından bahsetmekte yarar var. Armut meyvesinin içinde çok fazla vitamin bulunmaktadır. Bu nedenle armut pekmezinin sağlık açısından çok büyük faydaları bulu Armut pekmezi nasıl yapılır sorusuna cevap vermeden önce faydalarından bahsetmekte yarar var. Armut meyvesinin içinde çok fazla vitamin bulunmaktadır. Bu nedenle armut pekmezinin sağlık açısından çok büyük faydaları bulunmaktadır. Armut pekmezi özellikle böbreklerin daha verimli çalışmasına ve vücuttaki toksinlerin atılması konusunda yardımcı olmaktadır. Böbrekler de kum ve taş gibi sıkıntı çekenler, armut pekmezi kum ve taş dökülmesine yardımcı olmaktadır. Ayrıca armut pekmezi sindirim sisteminin çalışmasına da fayda sağlamaktadır. Yüksek tansiyonu düşürücü özelliği vardır. İştahsız olan kişiler için iyi bir iştah açıcıdır. Özellikle hamile bayanlar için kusma şikayetini en aza indirger ve bebeğin sağlıklı doğmasını sağlar. Susuzluğu giderir ve bağırsaklara yumuşaklık verir. Eklem bölgelerinde kireçlenme, romatizmal rahatsızlıklarına iyi gelmektedir. Vücudumuza çok büyük faydası olan armut pekmezi nasıl yapılır, aşağıda ayrıntılı olarak anlatılmıştır.

  Armut pekmezi yaz aylarında özellikle Haziran'da ve Ağustos'ta Sinop ilinin köylerinde ve Trabzon Şalpazarı ilçesinde ocak ateşi üzerinde hijyenik olarak kaynatılarak yapılan ve sadece bu yörelere ait bir pekmez çeşididir. Armut pekmezi bu yörelerde her yıl hasat zamanından sonra düzenli bir şekilde yapılmaktadır.

  Armut pekmezi için malzemeler;
  • Bir kazan dolusu dalından kopartılmış taze armut
  • Yeteri kadar su
  Armut Pekmezi Nasıl YapılırArmut pekmezi nasıl yapılır, hazırlanışı;

  Hasat zamanı gelen armutlar dalından koparılarak toparlama işlemi gerçekleştirilir. Toplanan armutlar su ile iyice yıkanır, temizlenir ve büyük kazanlara alınır. Daha iyi ve rahat kaynayabilmeleri için armutlar dilimlenir. Dilimleme işlemi genellikle dikine dörde veya beşe bölerek dört dilim veya beş dilim olacak şekilde dilimlenmektedir. Dilimlenen armutlar büyük kazana alınır. Köyde yapılan pekmezler büyük ocaklarda dışarıda kazanlarda kaynatılmaktadır. Fakat evlerde ocaklarda da kaynatılabilir. En iyi kaynatılacak ortam köy ocaklarıdır. Bu ocaklara kazan oturtularak kaynamaya işlemleri yapılır. Daha sonra üzerine su eklenir. Kazanın altına odun konarak su iyice kaynaması beklenir. Armutun pişme işlemi gerçekleştiğinde kazan ateş üzerinden alınır. Armut pekmezinin kaynama işlemi diğer pekmezlere oranla biraz daha uzun sürmektedir. Yani bu işlem 6-7 saat civarında, bazı durumlarda ise 10 saate kadar sürmektedir.

  Kaynayan armutun içerisinde bulunan şerbet ortaya çıkıncaya kadar süzme işlemi gerçekleştirilir. Şerbetli su iyice çıkınca armutlar kazanın içerisinden alınır. Bir yandan da ocağın üzerine şerbeti kaynatmak için bir tava yerleştirilir ve süzülen şerbetli su bu tavaya alınır. Şerbetli su tavada tekrar kaynamaya bırakılır. Yalnız şerbet tavaya yavaş yavaş dökülmelidir. Bu şerbet koyulaşıp kıvam aldığı vakit tahta kaşık yardımı ile iyice karıştırılır. Ayrıca armut pekmezini kaynatırken tavanın dibine yanmamasına çok özen gösterilmelidir. Pekmez kıvamına gelince armut pekmezini ocaktan almalısınız. Pekmez tam olarak kaynayıp kıvamını alınca üzerinde oluşan köpükler toplanarak cam kap veya küplere yerleştirilebilir. Armut pekmezinin saklama koşullarına dikkat edilmelidir. Yani serin ve ışık görmeyen kapalı yerlerde muhafaza edilirse uzun süre korunmuş olur. 

  Afiyet olsun.
  ]]> Armut Cinsleri https://www.armut.gen.tr/armut-cinsleri.html Fri, 16 Nov 2018 10:14:41 +0000 Armut cinsleri; Armut, gülgiller familyasından olan ve Pyrus cinsini ait ağaç niteliğindeki bitki türlerindendir. bu ağaç niteliğindeki türlerden bazıları yenilebilir meyvelerden olduğundan hepsinin ortak adına armut denir. Ana v Armut cinsleri; Armut, gülgiller familyasından olan ve Pyrus cinsini ait ağaç niteliğindeki bitki türlerindendir. bu ağaç niteliğindeki türlerden bazıları yenilebilir meyvelerden olduğundan hepsinin ortak adına armut denir. Ana vatanı Anadolu olan Armut ağacının 20 cinsi bulunmaktadır.  Bu Armut ağacının yaklaşık olarak 2 bin çeşidi yurdumuzun hemen hemen her bölgesinde yetişmektedir. Boyu yaklaşık olarak 8 metreye kadar uzanan bu ağaçların parçası yeşil renkli ve kenarları ince dişlidir. Güle benzeyen Armut ağacının çiçekleri, ilkbahar mevsiminde açmaya başlar. Çiçekleri dişi ve erkek dediğimiz iki evcikli şekilde açan Armut ağacının çiçekleri; bazı armut türlerinde çiçekler arası tozlaşma dediğimiz olay gerçekleşmediğinden meyve yetişmeye başlar. Bu tür meyveler çekirdeksiz olmaktadır.

  Armut ağacı çekirdekleriyle çoğalabilen bir ağaçtır ortalama dikildikten sonra dört ile yedi yıl arasında meyve vermeye başlar. 8 ile 10 yaşlarına geldiklerinde ise ortalama 50 kilo kadar meyve verirler. Armut ağacı için özellikle söylenebilecek olan soğuğa dayanıklı olmalarıdır. Aynı şekilde çok fazla suya ihtiyaç duyarlar. Genellikle ılıman iklimlerde yetişen bu ağaç kış donlarına karşı dayanıklıdır. İlkbahar donlarından ise etkilenebilmektedir. Sebebi de çiçeklerini açtığı mevsim olmasından kaynaklıdır. Toprak yönünden çok seçici olmayan armut ağaçları derin geçirgen sıcak ve organik maddeler bakımından zengin olan yerlerde yetiştirildiğinde çok yüksek oranda ürün elde edilir. 

   Türkiye'de yetiştirilen armut cinsleri;
  • Ankara armudu,
  • Ya armudu,
  • Akça armudu,
  • Dalkıran armudu,
  • Bal armudu,
  • Mustabey armudu,
  • Tokat armudu,
  • Bestebasan Armudu gelir. Ayrıca diğer Armut cinsleri, badem yapraklı armut, kuş yapraklı armut, beyaz armut, Avrupa Armudu, Ahlat, Cezayir Armudu, Kar armudu, Japon armudu, Santa Marina armudu, Wilder armudu, Afgan Armudu, Söğüt yapraklı armuttur. Birçok ismi yabancı kökenli olup Latince kelimelerle ifade edilmektedir.
  Armut cinsleri içerisinde en çok yaygın olanlar;

  Akça armudu: Bu ağacın yapısı kuvvetli ve yarı dik gelişimi eğilimli olan sık Dallı dikenli bir yerli çeşittir özellikle İstanbul akça su veya dikenli Akça olarak bilinen bu armut türü Marmara, Ege, Akdeniz ve İç Anadolu Bölgesinde yetiştirilir.

  Tosya Armudu: Bu Armutlu İtalya'da coscia ve wiliams çeşitlerinin melezlenmesi ile elde edilir. Bu ağaç türü ise yarı dik gelişir geniş bir taç oluşturur. Dallanma şeklini tıpkı ayva ağacını andırır.

  Etruşka: Bu Armutta yine İtalya'da melezleme yolu ile elde edilen bir armut ağacı türüdür. Bu aç da aynı şekilde geniş taç şeklinde ve yarı dik olarak gelişir. Çok erken meyve verme özelliğine sahip bu akça armudu diğer Akça armutlarına göre daha iridir.

  Deveci armudu: Bu almak için senin kökeni Anadolu ağaçları orta kuvvette yarı yayvan gelişen bir ağaç cinsidir. Özellikle meyveleri iri iyi bakım koşullarında çok yeri alt kısmı geniş basık boyunsuz ve çiçek çukuru derindir.

  Armut CinsleriArmut cinsleri, günümüzde tarımın gelişen yapısı ile beraber, bahsettiğimiz melez türleri de eklenmiştir. Her ne kadar dünyadaki melezlenmelerden elde edilen cinsler de çok hızlı bir yayılma olsa da; Türkiye'de henüz melezlenme işlemi yapılmamaktadır. Halen doğal olarak üretilen ve yetişen Armut cinsleri devamlılığını sürdürmektedir.
  ]]> Armut Tatlısı https://www.armut.gen.tr/armut-tatlisi.html Fri, 16 Nov 2018 12:43:02 +0000 Armut tatlısı yapımı oldukça kolay olup ev hanımlarını sık sık yapmış olduğu tatlıların başında gelmektedir. Hem tadı ile ve hem de görüntüsü ile oldukça lezzetli olan bu tatlı yemeklerden sonra rahatlıkla tüket Armut tatlısı yapımı oldukça kolay olup ev hanımlarını sık sık yapmış olduğu tatlıların başında gelmektedir. Hem tadı ile ve hem de görüntüsü ile oldukça lezzetli olan bu tatlı yemeklerden sonra rahatlıkla tüketebileceğiniz bir tatlıdır. Bu tatlının yapımı oldukça eğlencelidir. Herhangi bir zorluğu bulunmadığından herkes yapabilir. Ancak bu tatlıyı şeker hastaları için önermemekteyiz. Aksi halde olumsuz sonuçlar doğurabilir. Bu makalemizde sizlere armut tatlısının malzemeleri ile yapılışını detaylı bir şekilde anlatacağız.

  Armut Tatlısı İçin Gerekli Malzemeler,

  • Yarım su bardağı kadar su
  • 6 tane orta boy armut
  • Yarım su bardağı kadar şeker
  • 2 çorba kaşığı kadar yeşil fıstık
  • 8 çorba kaşığı kadar kaymak

  Malzemelerimiz bunlardan oluşmaktadır. Şimdiden sizlere bu lezzetli armut tatlısının yapılışını verelim.

  Armut Tatlısının Yapılışı

  Armut tatlısı yapılışı oldukça basit olup bahsetmiş olduğumuz noktaları atlamadan yapmanız halinde tatlınızı hazırlamanız mümkündür. Armut tatlısının yapılışı aşağıda verilmiştir. Şimdiden yapan herkese kolay gelsin diyelim.

  Boş bir tencere alıp içine belirli bir miktar su koyun. Yaklaşık olarak tencerenin yarısından biraz daha fazla su koymanız yeterli olacaktır. Ardından suyu kaynamaya bırakabilirsiniz. Armutlarını iyice yıkayınız. Yıkanmış armutlarınızın ( sap kısımlarını koparmadan ) soyarak ortadan ikiye ayırın. Ortadan ayrılmış halde bulunan armutlarınız içinde yer alan çekirdekleri çıkarın. Çekirdek yataklarından çıkarılan armut tatlısı için işlem görür hale gelmiş demektir. Ardından da armudu kaynamış haldeki tencerenin içerisine bırakın ve kapağını tam bir şekilde kapatın.

  Armutlarınız yaklaşık olarak yarım saat kadar pişirmeniz gerekir. Yani armutların hafif bir derecede yumuşaması ve kendini salması gerekir. Armutlarınız kaynamış suyun içinden kevgir yardımı ile çıkarmanız gerekir. Armutları çıkardıktan sonra kaynamış haldeki suyunuzun içine şeker katmanız gerekir. Bu şekerli suyu yaklaşık olarak 2 ya da 3 dakika kadar kaynattıktan sonra tekrardan armutları içine koyun. Ardından da sıcaklığı kısık ateşe getirip pişirmeye bırakın. Şekerli suyun içerisinde pişen armutlarınız tam anlamı ile yumuşayıncaya kadar pişirmeniz gerekir.

  Armut TatlısıArmut Tatlısının Servis Edilmesi

  Artık armut tatlısı için servis yapabilirsiniz. Bunun için armutları boş bir servis tabağının içine bırakın. Elde etmiş olduğumuz şurubu ise 2 ile 3 dakika kadar daha kaynatmamız gerekir. İyice kaynayan şurubu artık armutlarınızın üzerine dökebilirsiniz. Armutları soğumaya bırakmanız gerekir. İşin en zevkli kısmı ise burada başlamaktadır. Soğuyan armut tatlısı için son dokunuşları yapmanız gerekir. Armudun içinden almış olduğumuz çekirdek kısmının içerisine kaymak koyup üzerine de yeşil fıstığı serpiştirin. Böylelikle de bu lezzetli armut tatlısı için servis yapmanız gerekir. Şimdiden yapan herkese afiyet olsun diyelim.

  ]]>
  Armut Ağacı Budaması https://www.armut.gen.tr/armut-agaci-budamasi.html Fri, 16 Nov 2018 15:07:06 +0000 Armut ağacı budaması, daha iyi verim alınması amacıyla yapılır. Ülkemizde armut yetiştiriciliği oldukça yaygındır. Daha kaliteli ve daha fazla ürün alınması için toprağın işlenmesi, sulaması, gübrelenmesi, zararlılarla Armut ağacı budaması, daha iyi verim alınması amacıyla yapılır. Ülkemizde armut yetiştiriciliği oldukça yaygındır. Daha kaliteli ve daha fazla ürün alınması için toprağın işlenmesi, sulaması, gübrelenmesi, zararlılarla mücadele edilmesinin yanında her sene armut ağacı budaması da yapılmalıdır.

  Armut ağacı budaması yapılmazsa;
  • Ağaçlarda taç gelişimi düzensiz olur
  • Ağaçlardaki fazla verim halinde dallarda kırılma olur
  • Elde edilen meyvelerin kalitesiz ve küçük olduğu görülür
  • Ağaçlardaki sık dallanma sonucunda içteki dalların yeterince ışıktan faydalanamaması sonucu ortaya çıkar
  • Verim çok kısa sürede düşer
  • Ağaçlarda ürün bir sene olur, diğer sene olmaz yani periyodisite ortaya çıkar
  Bu etkiler yüzünden armut ağacı budaması meyvecilik alanında karlılığın artmasını sağlamak için alınması gereken önlemler arasındadır.

  Armut ağacı budaması neden yapılır

  Armut ağacı budaması diğer meyve ağaçlarında olduğu gibi dala kesme, dal seyreltme, dal eğme, dal açılarında genişletme, uç alma ya da dal açılarının daraltılması için yapılan bir işlemdir. Bunun yapılması aşağıdaki nedenlerden kaynaklanır;
  Armut ağaçlarına istenen şeklin verilmesi için
  • Armut fidanı dikiminde kökle gövde arasındaki dengenin sağlanması için
  • Armut ağacının oluşturulan şeklinin, verimi beklenen ağacın bu şeklini koruması için
  • Dal çıkarma sonucunda meyvelerin seyretilmesi için
  • Ağaçlardaki meyve verimiyle sürgün gelişmesini dengelemek amacıyla
  • Ağaçlarda bir yıl ürün alma, bir yıl alamama etkisinin azaltılması amacıyla
  • Armut ağaçlarında iyi bir taçlandırma yaparak, tacın içlerine ışık ve havalandırmanın daha iyi olmasını sağlamak için
  • Ağaçlardaki dal kırılmasına ve dal sarkmasına engel olmak ve azaltmak için armut ağacı budaması yapılır.
  Armut ağacı budaması ne zaman yapılır

  Budama işlemi armut ağaçlarında genellikle kışın dinlenme sürecinde ve havaların fazla soğuk olmadığı dönemde yapılır. Ülkemizde Ege ve Akdeniz bölgesinde kışın fazla soğuk geçmediğinden sonbaharda armut ağaçlarının yapraklarını dökmesiyle birlikte budama yapılır. Bu süreç kışın sonuna doğru ağaçların uyanmasına kadar sürer.

  Armut Ağacı BudamasıArmut ağacı budaması ağaçlarda daha kaliteli çiçek açmasını, meyve verimini direkt olarak etkiler. Bahçelere genç armut fidanları taçsız şekilde düz fidan şeklinde dikilmektedir. İlk dönemlerde fidanın gövdesinden çıkacak yan dallar ellenmez. Bu süreçte kök boğazından çıkacak sürgünler alınır. Armut ağaçlarının alçak boyda, kısa dallı olması daha erken ve fazla meyve alınmasında etkilidir.

  Armut ağaçlarında gençleştirme budaması yeniden güçlü sürgünler alınmasını sağlar ve ağaçlarda yeni taç oluşması için yapılır. Bu verimi tekrar arttırır ve meyve kalitesi yükselir. Yaşlanmış ve ömrü dolmaya başlamış armut ağacı budaması yapılmaz. Gençleştirme için armut ağacının budamaya dayanıklı olması gerekir. Budamada ilk kuruyan, sıklaşan ve birbiri üzerine binen dallar kesilir. Diğer dallarda kısaltma yapılır ve ağaçta tacın küçülmesi sağlanarak yeniden sürgün alınması mümkün olur. Bazı armut ağaçlarında budamayla çift kat taç oluşur. Bu ağaçlardaki üst taç atılır, zayıflayan alttaki taç dalları da kısa budamayla daha güçlü ve dengeli tacın oluşması sağlanır. Armut ağacında düzgün taç oluşunca, toprak işlemesiyle, sulama ve gübrelemeyle ağacın yeniden dallanması sağlanır.
  ]]>
  Armut Ağacı Çiçeği https://www.armut.gen.tr/armut-agaci-cicegi.html Sat, 17 Nov 2018 04:55:22 +0000 Armut Ağacı Çiçeği; Armut ağacı gülgillerdendir. Armut ağacı çiçeğinin ana vatanı Anadolu'dur. Armut ağacı çiçeğinin Anadolu'da yetişen yaklaşık yirmi çeşidi vardır. Armut ağacı çiçeğinin dünya gene Armut Ağacı Çiçeği; Armut ağacı gülgillerdendir. Armut ağacı çiçeğinin ana vatanı Anadolu'dur. Armut ağacı çiçeğinin Anadolu'da yetişen yaklaşık yirmi çeşidi vardır. Armut ağacı çiçeğinin dünya genelinde yaklaşık iki bin çeşidi vardır. Ülkemizde hemen hemen her bölgede yetişmektedir. Armut ağacının boyu yaklaşık sekiz metreye kadar uzayabilmektedir.  Armut ağacının yaprakları yeşil, kenarları ince dişli ve parçasızdır. Armut ağacı çiçekleri ilkbaharda açar. Armut ağacı çiçeği güle benzer. Armut ağacı çiçeğinin hem dişisi, hemde erkeği vardır. Bazı armut ağaçları çiçeklerinde tozlaşma olmadan ( erjek organının başındaki polenlerin dişi  organının dişicik teoesine taşınmasıdır. ) meyve tutar. Tozlaşma olmadan tutan meyveler çekirdeksiz olur. Armut ağacı çekirdekleri ile çoğaltılmaktadır. Filizlenen armut ağacına istenen armut çeşidi aşılanabilir. Derinliği az olan topraklarda kısa boylu armut ağacı yetiştirilir. Kısa Boylu armut ağacı için ayva filizine istenilen armut ağacı aşılanabilir. Armut ağacı soğuğa dayanıksızdır ve bol su ister. Armut ağacı ılıman iklimi sever.  Soğuğa dayanıklı cinsleri vardır. Fakat zaman bu cinslerde ilkbaharda ki don olaylarından etkilenir. Armut ağacı genelde kireçsiz olan her toprakta yetişmektedir. Fakat yinede en sevdiği toprak çeşidi derin, geçirgen, sıcak ve organik maddelerce zengin topraklardır. 

  Armut ağacı özen isteyen bir ağaçtır. Yılda en az iki kez sulanmalıdır. Yılda en az iki kez dibi çapalanmalı ve yabani otlardan temizlenmelidir. Toprağı havalandırılmalı ve nemin, sıcaklığın toprağa geçmesi sağlanmalıdır. Sonbahardaki havalandırma Aralık ayında, ilkbaharda ki havalandırma da Mart ayında yapılmalıdır. Armut ağacı susuz bırakılmamalıdır. Susuz kalır ise meyveler küçük kalır ve verim düşük olur. Armut ağacı aşısı kendi gıdanın yapılmış ise yirmi beş günde, ayva ağacına aşılanmış ise yirmi beş günde sulanmalıdır. Her yıl fenni gübre ile üç yılda bir de yanmış çiftlik gübresi ile gübrelenmelidir. Armutların meyvesinin iri olmasını istiyorsanız her salkımda beş, altı olan armut sayısını dörtde, beşe düşürün. 

  Armut Ağacı Budamalar; 
  • Dikim Budaması, 
  • Şekillendirme Budaması, 
  • Ürün alma zamanında yapılan budama,
  • Gençleştirme Budaması, 
  Yaz armutları Haziranın sonunda, kış armutları ise Ekimin sonunda veya Kasımın ortasında hasat edilir. Armut ağacı dikildikten dört ile yedi yıl sonra meyve vermeye başlar. Armut ağacının ömrü ortalama elli ile yetmiş beş yıl arasıdır. 

  Armut Ağacı Çeşitleri; 

  Badem yapraklı armut, Huş yapraklı armut, Beyaz armut, Avrupa armudu, Cezayir armudu, Kar armudu, Afgan armudu, Söğüt yapraklı armut, Ahlat armudu.

  Armut Ağacı ÇiçeğiTürkiye'de Yetişen Armut Çeşitleri; 
  •  Akça; Temmuzun birinci haftasında hasat edilir. Ağaçların büyümesi kuvvetlidir. Meyvesi sulu, küçük ve az kumludur. 
  • Mustafabey; Temmuzun ikinci haftası toplanır. Ağaçların büyümesi kuvvetli dir. Meyvesi sulu, küçük ve az kumludur. 
  • Wilder; Temmuzun ikinci, üçüncü haftasında toplanır. Ağaçların büyümesi kuvvetli dir. Meyvesi orta büyüklükte az suludur. Marmara' da yetişmektedir. 
  • Beurre precoce 
  • Cascıa 
  • Santa Maria 
  • Dr. Jukas Guyot
  • Starkrimson
  • Williams 
  • Triumph de Vienne 
  • Grand champton 
  • Beurre hardy 
  • Abbe fetel 
  • Passa crassane 
  • Ankara 
  • Duchese Dango uleme 
  • Beurre bose 
  • Doyenne du comice 
  • Beurre clairgeau 
  ]]>
  Armut Fidanı https://www.armut.gen.tr/armut-fidani.html Sat, 17 Nov 2018 05:17:59 +0000 Armut Fidanı, Fidan, yepyeni bir hayatın başında genç bir bitkidir. Armut fidanı kendine özgü olarak kullanılabilecek bir uygulama ile dikilip, yaşamı boyunca sağlıklı ve verimli bir şekilde üretimini sürdürmesi sağ Armut Fidanı, Fidan, yepyeni bir hayatın başında genç bir bitkidir. Armut fidanı kendine özgü olarak kullanılabilecek bir uygulama ile dikilip, yaşamı boyunca sağlıklı ve verimli bir şekilde üretimini sürdürmesi sağlanmalıdır. Bunun sağlanabilmesi için, öncelikle bulunulan yerin iklimine, dikilecek bahçenin çeşitte fidan alınmalıdır. Ayrıca bu armut fidanının kaliteli, sağlıklı, özellikle bol saçak köklü olmasına dikkat edilmelidir. Dikimde kullanılan gübrenin cins ve oranı da tespit edilmelidir.

  Armut Fidanının Çoğaltılması;

  Kültür çeşidinin üretiminde armudun tohumunun ekilerek, çoğaltılması çok heterozigot olması nedeniyle mümkün olmamaktadır. Çelikte köklenme zor olur. Bundan dolayı kültürün artırılmasında aşılı fidan kullanılır. 

  Armut Fidanı Anacı;

  Toprak çeşidine göre kullanılan anaç; Derin, geçirgen orta tip olan toprakta çöğür. Derin ve kuru toprak için Ahlat, derinliği az ve orta nemli olan sıcak topraklarda Ayva, az derin olan kumlu ve kuru topraklarda Alıç kullanılır. Meyvenin kalitesine göre anaçlar; Orta kalite için çöğür ve Ahlat, yüksek kalite meyve için Ayva ile zayıf gelişen çeşitler için Armut çöğürü kullanılır. Şekil ve boya göre; Yüksek boylular için, Armut çöğürü, Orta boylu elde emek için, Ayva ve Ahlat, Küçük boy için, Ayva, Çok küçük boy veya saksı için, Alıç olabilir.

  Armut Fidanı İçin Bahçe Hazırlığı:

  Bahçenin dikime hazırlanmasına, fidan dikiminden önce, sonbahar-kış ayları çok yağışlı geçen yerlerde yaz aylarında başlanır. Bahçe yabancı kalıntı ve çeşitli yabancı maddelerden temizlenir. Bir armut fidanını dikimden önce, dikim aralıkları ile dikilecek çukurun derinliği ve genişliğine karar verilmelidir. “ Bu ölçüler türlere göre (hatta toprak yapısı, iklim, yer, yöney, dikim amaçları gibi çeşitli etkene göre) değişir. armut çöğürleri 8-12 m aralıkla dikilir. Kurak bölgede ahlat için bu mesafe biraz daha geniş tutulmalı, 20 m sıra arası,10 m sıra üzeri ara bırakılır.

  Armut Fidanı İçin Bahçe Tesisi

  Kıraç toprakta armut bahçesi yapılırken, tohumdan elde edilen kültür çeşitleri aşılanarak toprağa dikilir. Su sorunu olmayan yerde; 1,3 yaşlı aşılı fidan dikilir.

  Armut FidanıArmut Fidanı Dikimi:

  Dikilecekolan armut  fidanı, topraktan çıkarılıp, kökü 5,10 cm uzunluk duracak biçimde kesilir, Gövde deki kuru, kırık ve uzun yan dalların ucu alınır. Dikilecek fidanlar söküldükten sonra muhafazası, nakliye ve bahçeye dikim zamanına kadar geçen sürede, kökler sürekli nemli kalmalıdır. Dikim günü mümkün olduğu kadar rüzgarsız ve bulutlu olmalıdır. Bu durum, dikim sırasında fidan köklerindeki su kaybını en aza indirecektir. Dikim için genelde 2 kişi bulunur. Biri fidanın dikim tahtasını tutarak yeri ve derinliğini tespit ederken, fidanı dik tutar. Diğeri çukurdan toprak alır veya ekleyip, çukuru hazırlar ve tabana ayağı ile bastırıp, toprağı sıkıştırır. Fidan çukura konulup, etrafı toprakla doldurulur. Fidan çevresindeki toprak sıkıştırılır. Fidan çevresi toprakla doldurulurken, kökleri çukura bastırılmamalı, kök uçları yukarı doğru bakmalıdır. Dikimden sonra can suyu verilir. Sonrasında destek sistemi (herekleme) ve dikim budaması yapılır. Dikilen fidanının rüzgarda eğilmemesi için iki herek çapraz durumda toprağa sokularak fidana yaklaştırılır ve sekiz rakamına benzer bir şekilde fidan hereklere bağlanır. En sonunda dikilen armut fidanının tepesinden kesim yapılır. Kesimin yüksekliği meyvenin türüne ve iklimin koşuluna göre; 50, 60 santimden 70-80 santime kadar değişir. Genellikle soğuk iklimde daha yüksek boy bırakılır. Kesilen yere yakın olan alt gözlerde ana dal çıkarak, fidan taçlanır.
  ]]>
  Rüyada Armut Görmek https://www.armut.gen.tr/ruyada-armut-gormek.html Sat, 17 Nov 2018 21:31:41 +0000 Rüyada armut görmek pek sık rastlanmayan bir durum olsa da bu rüyayı gören kimselerin telaşlanmaması gerekir. Zira rüyada elma, armut, ayva gibi meyveleri gören bireylerin eline yüklü bir miktar para, mal gibi zenginliklerin Rüyada armut görmek pek sık rastlanmayan bir durum olsa da bu rüyayı gören kimselerin telaşlanmaması gerekir. Zira rüyada elma, armut, ayva gibi meyveleri gören bireylerin eline yüklü bir miktar para, mal gibi zenginliklerin geçeceğine yorumlanmaktadır.  Özellikle bu rüyanın görülmesi yani rüyada armut görmek elde bulunan malların artışına işaret olarak yorumlanmaktadır. Aynı zamanda da rüyada armut görmek rüya sahibi için helalinden kazançların yaşanacağına da işarettir. Rüyasında armut gören kimselerin korkmaması gerekir. Aksine ekonomik anlamda düze çıkacağına delalet eder. Bu rüya beraberinde birçok işaret barındırmakta ve hayırlara yorumlanmaktadır.  Rüya sahibinin işinde hayırlı kazançlar elde edeceği ve helalinde para kazanacağı bu rüyanın en temel yorumu olarak bilinmektedir.

  Rüyada armut görmek birazdan belirteceğimiz beş duruma yorumlanmaktadır. Bu beş şey şunlardır:

  • Zenginlik
  • Helal mal
  • İyi bir eş
  • Menfaat
  • Murat

  Burada önemli olan husus rüyayı gören kimsenin durumudur. Örneğin rüyada armut görmek konusunda eğer görülen armudun rengi ya da tadı da birbirinden farklı olarak yorumlanmıştır. Eğer rüyada yeşil renkte ve tatlı bir armut görülmüş ise bu durum rüya sahibinin helal bir mala ulaşacağına işaret eder. Ancak bu durumun tam tersi olarak rüyada armut görmek durumunda görülen armut tatsız ve ekşi bir armut ise bu rüya kedere ve sıkıntıya yorumlanmaktadır. Yine rüya sahibinin durumu ile ilgili olarak rüyayı gören kimse için eğer rüya sahibi kadın ise bu rüya beraberinde bu kadının bir çocuk sahibi olacağı yönünden yorumlanmaktadır.

  Rüyada armut görmek ya da armut ağacı görmek ise daha farklı bir biçimde yorumlanmıştır. Yani armudu ağacında görmek durumu için rüya tabircileri bu rüyayı para ve mal kazanmak amacı ile insanlara boynunu eğen bir kimse olarak yorumlamaktadırlar. Yani bu kimse başkalarına minnet eylemek zorundadır. Genel itibari ile rüyada armut görmek hayırlı ve helalinden mala ve zenginliğe yorumlansa da bu durum biraz daha farklıdır. Yani rüyada armut meyvesini ağacın üzerinde görme durumu olumsuzlukların yaşanmasına yorumlanmaktadır.

  Rüyada Armut Görmek

  Rüyada Görülen Armudun Asıl Manası

  Rüyada armut görmek görüldüğü üzere farklı durumlarda farklı bir şekilde yorumlanmıştır. Özellikle yukarıda saymış olduğumuz beş duruma sebep olmaktadır. Özellikle de rüyada armut görmek mala, nimete ve hayra yorumlanmaktadır. Bu rüyanın asıl manası bunu ifade etmektedir. Ancak farklı durumlarda da armut görmek mümkündür. Örneğin armudu mevsimi geldiğinde yediğini gören kimse ile rüyasında kendi evinde armut gören kimse için aynı yorum yapılmaktadır. Bu rüyayı gören kimselere toplu mal geleceği yönünde yorumlar yapılmaktadır. Yine mevsimi dışında armut gören kimseler için hastalıkların baş göstereceğini söyleyebiliriz. Aynı zamanda rüyada armut görmek bekar bir kemsi için evlenmeye yorumlanmaktadır. Bunun ile birlikte bu rüyayı gören kimse eğer hamile ise erkek çocuk sahibi olacağı şeklinde yorumlandığı bilinmektedir.

  Rüyada armut görmenin olumsuz yönde yorumlanmasının en temel sebebi ise armudun mal olarak değerlendirilmesidir. Mal konusunda ise olumsuz durumların yaşanması söz konusudur. Bu yüzden rüyada armut görmek görülen armudun durumuna göre değişik şekillerde yorumlandığını söyleyebiliriz.

  ]]>
  Armut Vitamin https://www.armut.gen.tr/armut-vitamin.html Sun, 18 Nov 2018 21:30:50 +0000 Armut vitamin, Yaz kış demeden her mevsim sıklıkla rastladığımız armut vitamin deposudur. Tadı kadar faydalarıyla da oldukça göz dolduran meyvelerden biridir.  Türkiye'nin her ilinde yetiştirilebilen armut temmuz ve kas Armut vitamin, Yaz kış demeden her mevsim sıklıkla rastladığımız armut vitamin deposudur. Tadı kadar faydalarıyla da oldukça göz dolduran meyvelerden biridir.  Türkiye'nin her ilinde yetiştirilebilen armut temmuz ve kasım ayları arasında meyve vermeye başlar. Armudun birden çok yararı vardır. Sadece vitamin açısında değil, besin değerleri yönünde de oldukça yüksek değerlere sahiptir. Armut gibi kabuklu meyveler kabuğu soyulmadan tüketildiği zaman vitamini daha çok verir. Armudun kabuğun da antioksidan ve iltihap önleyici vitamin olduğu için kabuğuyla yemek daha yararlıdır. 
  Armut VitaminArmut vitamin deposu olduğu için birçok yararı bulunmaktadır. Bunlar;
  • Günde bir tane armut yemek sindirimi kolaylaştırır ve tüketilen besinlerin daha kısa sürede sindirilmesine yardımcı olur. 
  • Kabızlık sonucu oluşan hemoroid rahatsızlığı olan kişiler de bol armut tüketmelidirler. 
  • Armut potasyum bakımından zengin olduğu için vücudun su dengesini sağlar.
  • Armudun yapısında antioksidan ve antikanserojen bulunduğu için kan basıncını dengede tutar.
  • C vitamini bakımından zengin olduğu için kanseri önler.
  • Bol pektin içerdiği için kolesterolü düzenler.
  • Grip ve nezle gibi rahatsızlıklarda ateş düşürücü olarak kullanılır.
  • C ve D  vitaminleri bakımında yüksek değerde olduğun dan dolayı kemik erimesini önler.
  • Sulu olmasından dolayı boğaz rahatsızlıklarına iyi gelir.
  ]]>
  Armut İshal Yaparmı https://www.armut.gen.tr/armut-ishal-yaparmi.html Mon, 19 Nov 2018 00:04:01 +0000 Armut ishal yapar mı, Armut yaz kış yetişebilen ve ana vatanı Asya olan bir meyvedir. Bir çok çeşidinin olmasına rağmen dünya ülkelerinin çoğunda melezlenme yöntemi kullanılarak daha çok çeşidi elde edilmektedir. İçe Armut ishal yapar mı, Armut yaz kış yetişebilen ve ana vatanı Asya olan bir meyvedir. Bir çok çeşidinin olmasına rağmen dünya ülkelerinin çoğunda melezlenme yöntemi kullanılarak daha çok çeşidi elde edilmektedir. İçeriğinde A, B ve C vitaminleri ile K vitamini vardır. Ayrıca meyvenin çoğunluğu liflerden meydana geldiğinden bir çok sindirim sistemi hastalığında rahatlatıcı etkisi vardır. Her ne kadar üretimi çok yaygın olsa da Genellikle armut ağaçları doğada tozlanma denilen yöntemle meyvelerini kendiliğinden yapar ve kendi kendine çoğalır. Özellikle rakımı yüksek yerlerde yetişen armut ağacı serin yerlerde yetişir. 

  Armudun çok faydalı bir meyve olduğu kesin, özellikle bağırsaklarda oluşan rahatsızlıkları gidermekte oldukça etkili bir meyvedir. Ana yemek öğünlerinden sonra ortalama bir saat kadar sonra tüketildiğinde sindirim sistemini çalıştırıcı etkisi sayesinde kabızlık hastalığı olan kişilerde çok etkilidir. Aşırı tüketilmesi durumlarında armut ishal yapar. O yüzdende diyet, rejim gibi durumlarda kilolu insanların rahatlıkla kullanabileceği ve tüketebileceği bir besindir. Özellikle kabızlıkla ilgili sorun yaşayan kişilerin günde en az iki adet tüketmesi her zaman faydalıdır. 

  Armut İshal Yaparmı
  Armut ishal yapar mı

  Evet armut ishal yapar, ama insanların birçok hastalığına da iyi gelir. O yüzden her insanın mutlaka tüketmesi gereken bir meyvedir. Her mevsim tüketebileceğiniz armut meyvesini önemli olan organik olarak tüketmektir. Mevsiminde tükettiğiniz sürece her daim faydalı bir meyvedir. Sağlıkla ve afiyetle kalın.
  ]]>
  Rüyada Armut Ağacı Görmek https://www.armut.gen.tr/ruyada-armut-agaci-gormek.html Mon, 19 Nov 2018 12:52:47 +0000 Rüyada Armut Ağacı Görmek, Yüksek servet ve sermayeye, kıymetli bir eşya sahibi olmaya, bol miktarda paraya, aile içinde yaşanacak rahata, iyilik görmeye, huzurlu günler yaşamaya, hakkıyla azimli olup emek verilerek elde edilmiş Rüyada Armut Ağacı Görmek, Yüksek servet ve sermayeye, kıymetli bir eşya sahibi olmaya, bol miktarda paraya, aile içinde yaşanacak rahata, iyilik görmeye, huzurlu günler yaşamaya, hakkıyla azimli olup emek verilerek elde edilmiş helal rızıklara, iş hayatında elde edilecek kariyer ve itibara, duygusal hayatta yakalanacak mutluluğa, hayırlı insanlarla karşılaşmaya ve mutlu ve huzurlu sıcak bir yuvaya delalet eder.

  Bazı tabircilere göre ise rüyada armut ağacı görmek, büyük bir kısmet yakalamaya, rüya sahibinin özlemle beklediği ve arzuladığı, olması için büyük çabalar gösterdiği işlerinin kendi istediği gibi sonuçlanacağına ve bu uğurda çektiği çileleri karşılığını alacağına, mutluluktan sevinç gözyaşları dökmeye, başarısızlıkların son bulacağına, rahata kavuşmaya ve bol şans ve kısmetler şeklinde yorumlanır. Rüya sahibi kadın hamile ise, bir erkek çocuğu sahibi olacağı, bekar veya dul bir kadın ise, hayırlı kısmetler ile karşılaşıp mutlu bir yuva kuracağı anlamına gelir. Armut ağacı eğer mevsiminde ise, neşeli ve keyifli geçirilecek vakitlere, mevsimi dışında ise hastalığa ve kazanılacak haram mala işaret eder. Üzeri armut dolu bir armut ağacı görmek ise rüya sahibinin başarılarının katlanacağını ve herkes tarafından takdir edilen biri olup saygı göreceğine işarettir.

  Rüyada armut ağacından armut topladığını görmek, rüya sahibinin duygusal hayatında ve iş hayatında önüne çıkacak olan bütün fırsatları olumlu olarak değerlendireceğine, gelecekte büyük başarılara imza atacağına ve birçok kişiyi aydınlatacağı ile tabir edilir. Rüyada armut ağacından topladığı armutları sattığını görmek, rüya sahibinin canını sıkacak birtakım olaylarla karşı karşıya kalacağına, kendisini üzecek ve sıkıntıya sokacak kötü haberler almaya, kötü ve çirkin sözler duymaya ya da söylemeye delalet eder. Rüyada armut ağacından topladığı armutları yediğini görmek, yaşanacak olan ufak bir sorun anlamına gelir. Rüya sahibinin moralini bozacak, ancak kısa süreli hayatını fazla etkilemeyecek olan ve kısa zamanda büyümeden kontrol altına alınabilecek bir meseleye delalet eder. Armudun tadı lezzetli ve tatlı ise, kazanılacak toplu mal ve helal rızka, ekşi ise üzüntü ve kedere alamet eder.

  Rüyada Armut Ağacı Görmek
  Rüyada armut ağacına çıktığını görmek, zor ve gerçekleşmesi imkansız olan şeylerin kolaylaşacağına, kazancın artacağına, arzu edilen şeye giden yola yaklaşmaya ve zamanla istenilen şeye kavuşulacağı anlamına gelir. Rüyada armut ağacının kırıldığını görmek, sıkıntıya düşmeye, rızkın azalacağına, geçim darlığına, üzüntü yaratacak olaylarla karşılaşmaya ve bu dönemde yaşanacak olan zor günler ile tabir edilir.
  ]]>
  Rüyada Armut Toplamak https://www.armut.gen.tr/ruyada-armut-toplamak.html Mon, 19 Nov 2018 18:44:03 +0000 Rüyada armut toplamak; rüyada armut toplamak bir kişinin, ona kalacak bir miras veya bir mal, mülk ile zengin bit hayat süreceğine işaret etmektedir. Rüyasında armut topladığını gören kişi ortak bir mirası da paylaşabilir.  Rüyada armut toplamak; rüyada armut toplamak bir kişinin, ona kalacak bir miras veya bir mal, mülk ile zengin bit hayat süreceğine işaret etmektedir. Rüyasında armut topladığını gören kişi ortak bir mirası da paylaşabilir. 

  Rüyasında armut toparlayamayıp toplayanları izleyen kişi ise büyük bir kazanç elde edip, mala mülke sahip olacağına işaret etmektedir. Büyük haberler alıp mutlu günler yaşayacağı bilinmektedir. Rüyasında armut topladığını gören kişi evli bir bayansa, güzel bir çocuk haberi alacağına, çocuğunun sağlıklı ve hayırlı bir evlat olacağına işaret etmektedir. Eğer rüyasında armut topladığını gören kişi bekar bir bayan ise, güzel ve bol bereketli kısmetlerinin açılacağına, huzurlu bir ömür süreceğine işaret etmektedir.

  Rüyasında armut topladığını gören kişi, rüyayı armutların gerçekten çıktığı zamanda görürse bu, rüya sahibinin bol kazançlar elde edeceğine delalet etmektedir. Ancak rüyasında armut topladığını gören kişi rüyayı armut zamanı dışında görürse bu durumda rüya sahibini zorlu, sıkıntılı ve sorunlu günlerin beklediğine işaret etmektedir. Sağlık problemlerinin boy göstereceği bir yıl rüya sahibini bulabilir. Armut zamanı dışında görülen rüya, rüya sahibinin etrafında kıskanç, haset, kendisi için gıybet eden kişilerin olduğunada delalet etmektedir. 

  Rüyada armut toplayıp yediğini görmek; rüyada topladığı armutları yediğini gören kişinin ciddi sağlık sorunları ile karşılaşabileceğine işaret etmektedir. Rüyada armut toplayıp yediğini gören kişi harama bulaşabilir bunun için rüya sonrası çok dikkat etmelidir. Rüyasında armut ağacına ulaşıpta yetişemeyen ancak rüya sonunda gördüğü armutu yediğini gören kişinin kısmetlerinin açılacağı ve mutlu sağlıklı günler geçirip sevdiği kişiyle evleneceğine işaret etmektedir. 

  Rüyada Armut Toplamak
  Armut ağacını rüyasında gören kişi hayırlı evlatlara sahip olacağına, sağlıklı ailelerin kurulup, güzel ilerleyen ilişkilere işaret etmektedir. Ancak rüyada armut ağacı görmek sağlık sorunları ile uğraşan kimseler için güzel yorumlanmamaktadır. 

  Rüyasında kasalarda fazla fazla armut görüp bu armutları çevresindeki insanlara dağıttığını gören kişilerin uzun seyahatler yapıp bol kazançlar elde edeceğine işaret etmektedir.
  ]]>
  Armut https://www.armut.gen.tr/armut.html Tue, 20 Nov 2018 18:15:15 +0000 Armut, herkesin severek tükettiği meyvelerden biridir. Üretimi kolay, lezzetli, bol sulu, serinletici ve tatlı bir meyvedir. Genellikle sarı ve yeşilimsi renkte olan meyvelerdeki lif oranı da oldukça yüksektir. Sindirimi kolay, vitami Armut, herkesin severek tükettiği meyvelerden biridir. Üretimi kolay, lezzetli, bol sulu, serinletici ve tatlı bir meyvedir. Genellikle sarı ve yeşilimsi renkte olan meyvelerdeki lif oranı da oldukça yüksektir. Sindirimi kolay, vitamin ve mineral kaynağıdır. Potasyum, kalsiyum, sodyum mineralleri armudun içeriğinde bol miktarda bulunmaktadır. Bu nedenle dengeli beslenme için tercih edilecek meyveler arasındadır. Armut ister taze olarak, isterseniz pişmiş olarak tüketilebilir. Reçel ve tatlıların yapımında kullanılabilir.

  Armut faydaları nelerdir

  Armut çekirdekleriyle bile şifa dağıtan bir meyvedir. Aç karnına çekirdekleri tüketilirse, bağırsak kurdu dökmede etkili olur. Doyurucu bir meyve olduğundan zayıflamaya çalışanlar için önemli bir besindir. Hazmı kolay olduğundan, sindirimi desteklediğinden düzenli olarak armut tüketilmelidir. Böbreklerinizin çalışmasına yardımcı olduğundan, idrar sökmede etkili olur. Ayrıca böbrek taşı ve kumunu döken bir meyve olduğunu belirtelim. Bu nedenle diyaliz hastaları bol miktarda armut yiyebilir.

  Bunun yanında sinirleri yatıştıran armut, zihinsel yorgunluğunuzu giderir. Asabi yapıdaki kişilere bu nedenle armut yemelerini tavsiye edebiliriz. Kansızlık çekenlerde armut yemelidir. Kanda biriken üre asidinin, tuzlarının atılmasına yardımcı olur. Bu yüzden gut hastalığı gibi romatizmal hastalıkların tedavisini destekler. Yüksek tansiyon hastaları, çarpıntısı olanlar ve kabızlık çekenlerde armudun faydalarından yararlanabilir.

  Hamilelik döneminde armut tüketimi teşvik edilmektedir. Çünkü ferahlatıcı bir meyve olan armut, özellikle ilk aylardaki bulantı ve kusmanın etkisini azaltır. Vücudun madensel tuz ihtiyacını giderir. Eklem ağrılarınız oluyorsa, armudu yemelisiniz. Susuzluk çektiğinizde armut imdadınıza yetişecektir. Ayrıca çocukların gelişimini de destekler. Vücudunuzda oluşan morlukların daha kısa sürede geçmesine yardımcı olur.

  İçeriğinde bulunan A, B1, B2, B6, C, E, K vitaminlerinin sağladığı faydalarla hastalıklara karşı koruyucu, aynı zamanda tedavi edici bir meyvedir armut. Şeker hastaları bu meyveyi glisemik indeksi düşük olduğundan rahatlıkla tüketebilir. Özellikle yemek öncesinde yenmesi tavsiye edilir. Güne armutla başlamak sizi zinde tutacaktır. İçeriğindeki vitaminlerin % 13 kadarı C vitamininden oluştuğundan, önemli bir C vitamini kaynağıdır.

  Armut
  Bakterilere karşı vücudunuzda savunma mekanizması oluşturan armut, enfeksiyon ve hastalıklardan korunmanızı sağlar. Vücudunuzda serbest radikallere karşı koruyucu etki yapar. Antioksidan bakımından zengin olduğundan yaşlılığı geciktirir, zinde kalmanızı sağlar. Kalbinizin de dostu olduğunu belirtmeden geçmeyelim. Kan dolaşımının düzenlenmesini sağlar ve felç, inme gibi sorunlardan uzak kalmanıza yardımcı olur. Her gün 1 adet armut tüketenlerde inme riskinin yarı yarıya azaldığı belirlenmiştir.

  Kanserden korunma içinde armut tüketebilirsiniz. Araştırmalar kolondaki kanserojen maddeleri armudun elimine ettiğini tespit etmiştir. Hücre yenilenmesinde de etkisi vardır. Menopoz dönemindeki kadınların göğüs kanserinden korunmasını sağlar. Sindirim sorununuz oluyorsa, şişkinlik, gaz problemleriniz varsa armut ya da armut suyu ile buna çare bulabilirsiniz.

  Armut ülkemizde bolca yetişen bir meyvedir. Her yerde rahatlıkla ulaşabileceğiniz bu  meyvenin faydalarından herkes yararlanmalıdır. Meyvenin çekirdeklerine kadar değerlendirmeliyiz. Sağlıklı beslenme düzeninde mutlaka armut yer almalıdır. Hasta olmadan, hastalıklardan korunmayı öğrenmeliyiz. Kahvaltınıza bile armutla başlayabilirsiniz. Kolayca blenderdan geçirdiğiniz armut ile hazırladığınız meyve suyunu kahvaltıda içebilirsiniz. Öğünlerinizde taze olarak armut tüketebilir, reçel ve tatlılarınızda bu meyveyi kullanabilirsiniz.

  ]]>
  Gebelikte Armutun Faydaları https://www.armut.gen.tr/gebelikte-armutun-faydalari.html Wed, 21 Nov 2018 10:56:13 +0000 Gebelikte armutun faydaları, Armut yenmesi hamilelikte güvenlidir. Armudun düşük kalorili ve hamileler için önemli bir çok mineral ve vitamin içerdiği için hamilelik dönemimde bolca tüketilebilir. Gebelikte armudun faydaları saym Gebelikte armutun faydaları, Armut yenmesi hamilelikte güvenlidir. Armudun düşük kalorili ve hamileler için önemli bir çok mineral ve vitamin içerdiği için hamilelik dönemimde bolca tüketilebilir. Gebelikte armudun faydaları saymakla bitmez. Armudu meyve olarak ara öğünlerde tüketebileceğiniz gibi farklı tariflerle pişirebilir veya meyveli tatlılarınıza ekleyerek yiyebilirsiniz. Gebelikte armutun faydalarını şöyle sıralayabiliriz,
  Gebelikte Armutun Faydaları
  • C vitamini, Gebelikte armutun faydalarından biri içerisinde bulunan C vitamini bebeklerin doku gelişimi açısından yarar sağlamasıdır.Doku gelişimi için önemli rol oynayan C vitamini armudun içerisinde bolca bulunur. Fetüsün temel yapı taşlarını oluşturan kemik, kıkırdak ve bağ dokularının üretiminden sorumlu olan vitamindir. C vitamini bakımından harika bir kaynak olan armudun bir tanesinde 10 miligram C vitamini bulunur. Gebelerde hamilelik süresince günlük 85 mg hamile olmayan kadınlarda ise 75 mg C vitamini almaları gerekir. Armutta bulunan C vitamini günlük alınan miktarın büyük bir kısmını oluşturur. C vitamini vücudun enfeksiyonla savaşına yardım ettiği gibi hamileliğin stresli dönemlerinde ihtiyaç olan önemli bir vitamindir. 
  • Folat, Armutun içerisinde bulunan folat yani folik asit hamilelik sırasında mümkün olduğunca tüketilmesi gerekir. Bir büyük armut 14 mikro gram folat içermektedir. Bu miktar size fazla gelmesin. Bu madde anne karnındaki bebekteki nöral tüp kusurlarını önleyen omuriliğini korumaya yardımcı olan ve beyinde oluşabilecek ciddi anormalliklerin önüne geçen B vitaminine denir. Bu folik asit çok sayıda gıdada bulunmaz ve bu yüzden çocuk doğurma yaşındaki kadınlara takviye haplarla doktorlar folik asit alımını tavsiye ederler. Gebeliğin ilk 3 ayında folat alımı önemlidir ve bu armut içerisinde bol miktarda bulunur.
  • Lif, Gebelikte tüketilen armut hamilelikte sık görülen kabızlık sorununu rahatlatacak oranda içerisinde lif bulundurmaktadır. Armut gibi lifli gıdaları vazifesi mide, sindirim sistemi ve bağırsakların çalışmasını düzenlemektir. Gebelik süresince anne adaylarına yapılan demir takviyesi kabızlık yaptığından bunu dengelemek için lifli gıdalar tüketmeniz gerekir. Armudu kabuklarıyla beraber tüketmeniz armutta bulunan liflerden daha fazla yararlanmanızı sağlayacaktır. Günde tüketilen bir armut 7 gr lif içerir. Ortalama olarak bu miktar gün içerisinde kabızlık çekmemenize yardımcı olur.
  • Kalori, Hamilelik esnasında alınacak aşırı kiloları kontrol altında tutmanın en önemli yolu doğru beslenerek kilo alınımının önüne geçmektir. Armutun içerisinde bulunan kalori miktarı düşük olduğu için tercih edilecek meyveler arasındadır. Armut çok lezzetli çok besleyici ve az kalorili bir meyvedir. İçersin de bulunan lifli yapısı sebebiyle uzun süre tok tutar ve gün içerisinde ihtiyacınız olan enerjiyi sağlar. 100 gr armutta ortalama 52 kalori bulunmaktadır. Armut kolay sindirilen ve sağlıklı enerji artışı sağlayan glikoz, fruktoz ve karbon hidratlarını bulundurur. Buda gebelik süresince gönül rahatlığıyla armut tüketebileceğinizi gösterir.
  ]]>
  Elma Armut Kurusu https://www.armut.gen.tr/elma-armut-kurusu.html Wed, 21 Nov 2018 16:22:54 +0000 Elma armut kurusu, Bulmacalarda sıkça karşımıza çıkan elma armut kurusunun cevabı "Kak"'dır. Onun dışında mevsiminde toplanan elma armut gibi meyveler kurutularak kışın yenmek için saklanabilir. Bunu herkes evinde kolaylıkla y Elma armut kurusu, Bulmacalarda sıkça karşımıza çıkan elma armut kurusunun cevabı "Kak"'dır. Onun dışında mevsiminde toplanan elma armut gibi meyveler kurutularak kışın yenmek için saklanabilir. Bunu herkes evinde kolaylıkla yapabilir. Elma armut kurusu kışın soğuk günlerinde komposto yapılarak içinizi ısıtır ve size enerji verir. Taze elma armut içeriğinde bulunan maddeleri kurutulunca da muhafaza eder. Elma armut kurusu nasıl yapılır sizinle paylaşalım.

  Elma armut kurusu nasıl yapılır Öncelikle olgunlaşmış armutları yıkamakla başlayalım. Elma armut kurusu yapmak için yıkadığınız meyveleri süzün ve tercihinize göre elma patates veya yuvarlak dilimler halinde doğrayın. Güneş alan bir zemine serdiğiniz örtünün üzerine doğradığınız meyveleri serin. Sererken dikkat etmeniz gereken meyvelerin üst üste gelmemesidir. Meyveler tamamen kuruyana kadar ara ara elinizle karıştırabilirsiniz. Güneş altında iyice kuruyan elma armut kurusu bez torbalarda ağzı bağlanarak veya cam kavanozlarda ağzı kapatılarak serin ve kuru yerlerde muhafaza edilebilir. Elma armut kurusu komposto olarak tüketilebileceği gibi kuru meyve olarak avuç avuç tüketilebilir. Elma armut kurusu çocuklar tarafından sevilerek yenilir.  

  Elma Armut Kurusu
  Elma armut kurusu faydaları, Kuru elma bir çok besin değeri dışında kalp hastalıklarına ve nefes darlıklarına karşı koruyucudur. İçerisindeki lifler bağırsakları temizle ve vücut dan toksinlerin atılmasına yardımcı olur. Karaciğerinde şikayeti olan ve yağlanma problemi olan kişiler elma kurusundan faydalanabilirler. Yatıştırıcı uyku verici ve baş ağrılarına iyi gelen elma kurusu sağlığınız için tüketebileceğiniz doğal organik bir besindir. Armut kurusu içeriğinde bulunan vitaminler bakımından çok zengin olduğu için kan yapıcı özelliği vardır. Kan yapıcı özelliğinin yanında kanın temizlenmesinde yardımcı olur. Armut kurusu vücuttaki bütün salgı bezlerini çalıştırdığı gibi böbreklerin düzenli çalışmasın da sağlar. Yüksek tansiyonu düşürücü özelliği, İdrar söktürücü özelliği ve sinirleri teskin edici özellikleri bulunur. Hamile kadınların taze armut tükettikleri gibi taze armut olmadığı durumlarda armut kurusundan faydalanabilirler. Elma armut kurusu bir araya geldiğinde ne kadar faydalı olduğunu anlamış bulunuyoruz sizde evinizde kendiniz yapabilir elma armut kurusunu sevdiklerinizle paylaşabilir.
  ]]>
  Armut Çekirdeği https://www.armut.gen.tr/armut-cekirdegi.html Thu, 22 Nov 2018 14:14:42 +0000 Armut çekirdeği, Armut çekirdeğinin bilinmedik birçok faydası vardır. Bunlar dövülmüşü veya dövülmüş halinin suyu göğüs ağrılarına iyi gelir. Ciğer ağrılarına da iyi geldiği söylenmektedir. Armut çekirdeği cilde Armut çekirdeği, Armut çekirdeğinin bilinmedik birçok faydası vardır. Bunlar dövülmüşü veya dövülmüş halinin suyu göğüs ağrılarına iyi gelir. Ciğer ağrılarına da iyi geldiği söylenmektedir. Armut çekirdeği cilde iyi geldiği gibi ciltte pürüzsüz bir görünüm sağlar. Bunun yanı sıra armut çekirdeğini kaynatıp içerseniz bilinmedik birçok hastalığa iyi geldiği söylenmektedir. Dünyanın pek çok yerinde yetişebilen ve boyu metrelerce uzanabilen beyaz çiçekli bir ağacın yumuşak sulu ve tatlı bir meyve çekirdeğidir. Armut sarı renkte olup bazıları da yeşil olabilmektedir. Lifli, hazmı kolay, vitamin ve mineral açısından oldukça zengindir. Armudun yemeklerden önce çekirdekleriyle birlikte yenmesi tavsiye edilir. Ayrıca çekirdekleri aç karnına tüketirsek bağırsaklara iyi gelir. Armudu çekirdekleri ile birlikte yiyebileceğimiz gibi haşlayarak da yiyebiliriz. Az kalori içerdiğinden diyet yapanlar için de önerilen bir meyvedir.

  Armut Çekirdeği
  Armut Çekirdeği Faydaları:
  • Sindirim sistemini güçlendirir.
  • Hazmı kolaylaştırır. 
  • Böbreklerin çalışmasına iyi gelir.
  • Böbrek taşlarının düşürülmesine yardımcı olur.
  • İdrar söktürücü özelliğe sahiptir. 
  • Vücuttaki kanı temizler. 
  • Kansızlığı önler. 
  • Kalp çarpıntısına iyi gelir. 
  • Tansiyonu düzeltir. 
  • Sinirleri yatıştırıcı etkisi bilinmektedir.
  • Grip ve nezleye iyi gelir.
  • Eklem romatizmalarına faydalıdır. 
  • Armut çekirdeğini kaynatıp Aç karnına içildiğinde bağırsak kurtlarını temizler.
  • Akciğer  ve karaciğere de iyi geldiği bilinmektedir. 
  • Sulu ve ferahlık veren bir meyve olduğundan çekirdekleriyle beraber yendiğinde hamilelikte kusmaları da önler
  ]]>
  Armut Ağacı Bakımı https://www.armut.gen.tr/armut-agaci-bakimi.html Fri, 23 Nov 2018 13:54:40 +0000 Armut ağacı bakımı, memleketimizin her yerinde yetişen küçük çekirdekli, tatlı, sulu bir meyvedir. Çiçekleri beyazdır. Ayva ile elmayla aynı özelliklere sahiptir. Yenilen kısmı çiçek ekseninin etleşmesinden meydana gelmiş Armut ağacı bakımı, memleketimizin her yerinde yetişen küçük çekirdekli, tatlı, sulu bir meyvedir. Çiçekleri beyazdır. Ayva ile elmayla aynı özelliklere sahiptir. Yenilen kısmı çiçek ekseninin etleşmesinden meydana gelmiş bir meyvedir. Armutun ilk yetiştiği yerler Ön Asya ve Anadolu'dur. Avrupa'ya da Anadolu'dan yayılmıştır. Tarihi kayıtlara göre etiler döneminde armut yetiştirildiği anlaşılmaktadır. Armut çekirdekten veyahut aşı ile üretilir. Tabii olarak yetişen ahlat denilen yabani armut ağaçlarına çeşitli aşılar yapmakla elde edilir.

  Köklü kazık kök biçiminde olduğundan derin toprak, kireçli ve kuvvetli yerler ister. Kurağa en dayanıklı ağaçlardandır. Bir ağaçtan 50-400 kg arası meyve alınır. Bakımı gerektiren meyve ağaçları arasında yer alır.  Bakımı yapılmadığı zaman asalakların dadanmasıyla çeşitli hastalıklar meydana gelir. Armut ağacının bakımı da diğer meyvelerde olduğu gibi bazı etkenlere bağlıdır. Bunlar,  toprağın işlenmesi, gübreleme, budama, hasat ve sulamadır. 

  Toprağın İşlenmesi: Armut ağaçlarının yetiştiği topraklarda yılda 2 kez toprak işlemesi yapılmalıdır. Yani topraktaki yabani otlar yok edilmeli, toprak havandırılmalı ve toprağın nemini arttıracak işlemler yapılmalıdır.

  Gübreleme: Ağacın ve meyvenin kalitesi bakımından gübreleme önemli bir yere sahiptir. Fakat gübrelemeyi yapmadan önce toprağın analizi yapılmalı, ağaçların ihtiyaçları belirlenmeli ve ona göre gübre çeşitleri kullanılmalıdır. Bazı gübreler sağlık bakımından tehlike yarattığı için profesyonel kişiler tarafından gübrelenmelidir.

  Armut Ağacı Bakımı
  Budama: Armut ağaçları genelde dikine doğru büyür. Böyle budama tarzı, ağacın gelişimini olumlu yönde etkiler. Armut ağacı budaması yapılırken ağacın büyümesini engelleyecek faktörlerden kaçınılmalıdır. Budama işlemini de yine ağacın sağlığı için budamayı bilen kişiler tarafından yapılmaktadır.

  Hasat: Hasat meyvenin olgunluğuna, sertliğine ve rengine bakarak anlaşılır. Meyveler olgunlaştıktan sonra özenle toplanmalıdır. Ağaca zarar vermeden, dallarını kırmadan meyvelerini toplamaya dikkat edilmelidir. Bir mevsimde armut hasatı 2-3 kere yapılmaktadır.

  Sulama: Armut ağacı nemli toprağı sever. Aşırı sulanmamalı, kurak mevsimde ise sulama sıklaştırılmalıdır.
  ]]>
  Armut Kurusu https://www.armut.gen.tr/armut-kurusu.html Sat, 24 Nov 2018 04:03:04 +0000 Armut kurusu, vitamin ve mineral bakımından zenginliği ile böbreklerin daha verimli çalışmasında oldukça faydalıdır. Böbrek kumu ve böbrek taşlarının dökülmesinde yardımcı olur. Kanı temizler, salgı bezlerinin düzen Armut kurusu, vitamin ve mineral bakımından zenginliği ile böbreklerin daha verimli çalışmasında oldukça faydalıdır. Böbrek kumu ve böbrek taşlarının dökülmesinde yardımcı olur. Kanı temizler, salgı bezlerinin düzenli ve daha iyi çalışmasını sağlar. Kansızlığı giderir, kabızlığı önler. Yüksek tansiyonu düşürücü özelliği vardır. Susuzluğu giderir. Hamilelerde mide bulantılarına iyi gelmektedir ve bebeğin daha sağlıklı doğmasını sağlar. Sindirim sisteminin daha hızlı çalışmasını sağlayarak, hazımsızlığı giderir. Midesi zayıf olanlar, armut kurusundan komposto yaparak her gün tüketebilirler. Mide rahatsızlıklarına çok iyi gelmektedir.

  Armut kurusu yemeklerden önce yenirse faydası vücuda daha da fazla olur. Zihin yorgunluğuna çok iyi gelmektedir. Tükürük salgılamasını arttırmaktadır. Günümüzün hastalığı olan stres ve sinirleri yatıştırır.

  Armut dünyanın pek çok yerinde yetişebilen ve 14 m'ye kadar uzayabilen beyaz çiçekli bir ağacın yumuşak, sulu ve tatlı meyvesidir. Armut, sarı-yeşil arası renklerde, lifli, hazmı kolay ve mineral açısından oldukça zengin bir meyvedir. Armut ağaçları oldukça uzun ömürlüdür, bakılıp budanmaz ise dalları daha da uzayacaktır. Armudun içinde A, B1, B2, B3, B6 ve C vitaminleri bulunur.

  Armut yaklaşık %84 civarında su içerir. Bu nedenle kurutma sonucunda yaklaşık 7 kg armuttan 1 kg armut kurusu kalmaktadır. Kurutma esnasında üründeki su kaçar ve ürünün özü kalır. Bu nedenle armut kurusunun besin değerleri özellikle protein, karbonhidrat, vitamin ve mineral oranları çok daha artar.
  Armut Kurusu
  Armut kurusu nasıl yapılır

  5-6 adet sağlam armutların kabuklarını ince ince soyunuz. Uzunlamasına ve dik ince ince 5-6 dilim olarak kesiniz. Çekirdeklerini içerisinden iyice temizleyiniz. Temizlenen ve dilimlenen armutları bir hasır üzerine veya tepsi üzerine seriniz. Üzerlerini tülbent ile örterek güneş altına kurumaya bırakınız. Kururken arada sırada armut dilimlerini karıştırınız. İyice kuruduktan sonra güneş altından almalısınız. Armut kurularını bir kutuya koyarken bir kat armut kurusu bir miktar toz şeker serptiğiniz zaman armut kurusunun lezzetini daha da arttırmış olursunuz.

  Armut kurusunun en fazla kullanıldığı alanlar; tatlı yapımında, puding ve çikolata yapımlarında kullanılmaktadır. Atıştırmalık olarak kullanılır ve diyet yapanlar için ara öğün olarak kullanılmaktadır.
  ]]>
  Armut Ateş Yanıklığı https://www.armut.gen.tr/armut-ates-yanikligi.html Sat, 24 Nov 2018 23:50:29 +0000 Armut ateş yanıklığı, Erwinia amylovora yani halk arasında armut ateş yanıklığı olan hastalık özellikle elma armut ve ayva gibi yumuşak çekirdekli bitkilerin konukçu sudur. Armut ateş yanıklığı bulunduğu meyvelere şiddet Armut ateş yanıklığı, Erwinia amylovora yani halk arasında armut ateş yanıklığı olan hastalık özellikle elma armut ve ayva gibi yumuşak çekirdekli bitkilerin konukçu sudur. Armut ateş yanıklığı bulunduğu meyvelere şiddetli zararlara neden olmaktadır. Bu bulaşan hastalık ağaçlarda çiçekler, sürgünler, dallar, yapraklar ve hatta bütün bir ağacı öldürebilmektedir. Bazı seneler hastalık inokulum miktarını bağlı olarak farklı göstermektedir. Bazı yıllar şiddetli enfeksiyonlar ve epidemi görülürken bazı seneler hafif şiddetli bir iki enfeksiyonla atlatılabilmektedir. 

  Armut ateş yanıklığı görülen belirtileri şöyle sıralayabiliriz, 
  • Çiçek infeksiyonu, İnfekteli çiçeklerde ıslak lekeler görülür ve bu lekeler kuruyarak buruşur. Hastalığın ilk belirtisi budur. Hastalık tek bir çiçek de de görülebilir çiçek demetinin tamamında da görülebilir. Kuruyan çiçek kahverengiye bazende siyah renge yakın bir renge döner ve ağaç dalı üzerinde asılı kalır. 
  • Sürgün ve yapraklar, Çok küçük meyvelerde kararır ve kurur. Ağaçta dökülmeden asılı kalır. Bunları takiben sürgünlerdeki yapraklarda kahverengi ve siyah lekeler oluşur. Lekeler ilerleyince yapraklar da kurur. Hastalık sürgünde çok hızlı yayılır. Hava sıcaklığına göre sürgündeki belirti bir kaç gün içerisinde 15-30 cm kadar ilerler. Sürgünlerin kabuk dokuları da kahverengi ve siyaha döner. Eğer hava rutubetli ise armut ateş yanıklığı sürgünler üzerinde bakteriyel akıntılar oluşmasını sağlar. Hastalık sürgün uçlarından geriye doğru ilerler. İlerleyen günlerde sürgün ve yapraklar ateşte kavrulmuş gibi görünür o yüzden bu hastalığın adı armut da ateş yanığıdır. 
  • Meyve, Daha çok ham meyve üzerinde görülen bu yanıklık infekteli küçük meyvelerde ıslak lekeler olarak başlar daha sonrasında koyulaşır ve siyah bir renk alarak ağaçta asılı kalır. 
  • Dallar ve gövde, Ağacın dal ve gövde kısımlarında yanıklık lokal kanserlere benzetilebilir. Kabukta bakteriyel akıntı oluşur ve nemli koşullarda süt kıvamında olan bu bakteriyel akıntı kısa süre sonra kahverengiye döner. 
  Armut Ateş YanıklığıArmut ateş yanıklığı teşhis, 

  Etmen çubuk şekilli bir hastalık olan bu bakteri hastalık simptomatolojik olarak ve serolojik olarak teşhis edilebilir. Etmen bakteri kanser yaralarının kenarlarında, tomurcukta ve sağlıklı dokularda kışı geçirir. İlkbaharla birlikte kanser yaralarındaki bakteriler aktif hale gelmektedir. Bu bakteriler çoğalır ve yanındaki sağlıklı dokulara yayılır. Nemli günlerde kanserden bakteri yığınları akıntı şeklinde dışarı sızmaktadır. Bu akıntılar sıklıkla armutlar çiçeklenmeye başladığı dönemde görülmektedir. Bu yapışkan, tatlı ve bakteri dolu akıntılar sinek, arı ve karınca gibi böcekleri üzerine çeker. Bu hastalıklı sıvıya bulaşan böcekler ziyaret ettikleri çiçeklere hastalığı taşır ve bulaştırır. Bazı durumlarda bu bakteri dolu eksudat yağmur vasıtasıyla da çiçeklere sıçramaktadır. Bakteriler çiçeklerin nektar kısmında hızla çoğalır ve çiçek dokusuna girip zarar verir. Bulunduğu civardaki dokuların hızla ölmesine neden olabilmektedir. Bakteri çiçek sapından yaprağa geçer oradan yaprak sapına ve oradan da gövdeye ulaşır. Bu şekilde yayılan önlem alınmayan armut ateş yanıklığı ağacın tamamen ölmesine yol açabilmektedir. 
  ]]>
  Yabani Armut https://www.armut.gen.tr/yabani-armut.html Sun, 25 Nov 2018 19:45:24 +0000 Yabani armut, ahlat olarak da bilinen yabani armut; gülgiller familyasından olup, hemen hemen Anadolu'nun her yerinde yetişebilen bir ağacın meyvesidir. Bu ağaç doğada kendi kendine yetişirken armut aşısı yapılarak meyve vermesi s Yabani armut, ahlat olarak da bilinen yabani armut; gülgiller familyasından olup, hemen hemen Anadolu'nun her yerinde yetişebilen bir ağacın meyvesidir. Bu ağaç doğada kendi kendine yetişirken armut aşısı yapılarak meyve vermesi sağlanır. 12 metreye kadar uzayabilen yabani armut ağacı; iki cinstir ve dikenli bir ağaçtır. Siyah ve beyaz olmak üzere iki renkte yetişir. Yabani armut ancak olgunlaştıktan sonra yenilebilen bir meyvedir.

  Adında da belli olduğu gibi yabani armut; dağlarda, orman ve bozkırlarda rahatlıkla yetişebilen bir bitkidir. Hava kirliliğine ve zor iklim şartlarına dayanıklıdır. Kış mevsiminin sonuna doğru çiçek açar ve yazın sonlarında yabani armut yenilebilecek olgunluğa ulaşmış olur. Olgunlaşma öncesi açık yeşil olan rengi olgunlaşma sonrası kahverengi bir renge dönüşür ve 4 cm çapında kısa sapları vardır. Ayrıca hem taze hem de kurutulmuş haliyle yenilebilen bir meyve türüdür. Farklı tadı olan yabani armut; turşusu, pekmez ve hoşafı da yapılabilmektedir. Bunların yanı sıra yabani armut ağacına; elma, armut ve badem gibi kültürler aşılanabilir. Bünyesinde şeker, tanen ve meyve asitleri barındırır.

  Yabani Armut
  Yabani Armut Faydaları:

  Çoğumuzun pek de tüketmediği yabani armut meyvesinin aslında bilmediğimiz öyle çok faydası var. Örneğin, günlük düzenli tüketildiği zaman kalp rahatsızlıklarına iyi gelir. Kanı sulandırma özelliği bulunan yaban armutu, özellikle göz damarları olmak üzere vücudunuzdaki tüm damarlarda yararlıdır. Dişeti çekilmeleri ve iltihaplanmaları gibi birçok dişeti rahatsızlıklarında etkilidir. Ciltte meydana gelen aknelere iyi gelir. Tok karnına kurutulmuş veya taze olarak tüketildiğinde böbrekleri çalıştırır. Yatıştırıcı özelliği bulunan yabani armut sinir sistemi üzerinde de etkisi vardır. İdrar yollarını temizler ve idrar söktürücüdür. Yabani armut, sıcak suda haşlanıp suyu içildiğinde ishali keser. Hoşafı yapılıp tüketildiğinde harareti giderir. Bayanlarda vajinal akıntıyı giderir. Zengin mineralleri sayesinde vücut direncini arttırır, yorgunluğu giderir ve zihnin açık kalmasını sağlar. Astım şikayetlerini azaltarak hastalığın tedavisinde yardımcı olur.

  Not: Aç karnına yenilmesi rahatsızlık verebilir. Ayrıca yabani armut fazla tüketildiği takdirde kabızlığa neden olabilir.
  ]]>
  Etruşka Armut https://www.armut.gen.tr/etruska-armut.html Mon, 26 Nov 2018 02:27:39 +0000 Etruşka Armut, İtalya‘da melezleme ile elde edilen bir armut çeşididir. Ağaç yarı bodur, dik ve geniş taç oluşturan erkenci çeşitlerden olup en verimlisidir. BA-29, MC ve OH-F anaçları üzerinden gelişmesi ve uyuşması iyidir Etruşka Armut, İtalya‘da melezleme ile elde edilen bir armut çeşididir. Ağaç yarı bodur, dik ve geniş taç oluşturan erkenci çeşitlerden olup en verimlisidir. BA-29, MC ve OH-F anaçları üzerinden gelişmesi ve uyuşması iyidir. Etruşka armut dölleyicisi Morattini armudu ve Williams armut çeşitleridir. 

  Etruşka Armut Tanımı 

  Yarı bodur bir çeşittir. Büyümede dik ve geniş taç oluştur. Akça armuduna benzerlik gösterir, fakat Akça armudundan biraz daha iridir. Meyve kabuğu sarımtrak yeşil ve yanak kısımları pembemsidir. Meyvenin iç kısmı açık krem renginde, oldukça etli ve suludur. Yılın temmuz ayında ( 5-10 temmuz) meyveleri olgunlaşır ve tüketime başlanır. Her bir Etruşka Armudu 150 gram ile 170 gram arasındadır. 
   
  Etruşka Armut Yetiştiriciliği  

  Sahil beldelerinde rakım 500 ile 1000 metre olan yerlerde rahatlıkla yetiştirilir. Soğuğa karşı dayanıklı değillerdir, sıcak istekleri daha fazladır. Ağır havasız, kireç oranı yüksek alkali toprakları sevmezler. Dikiminde organik maddelerce zengin derin topraklar tercih edilmedir, aksi takdirde yeterli verim alınamaz. Toprak yapısına uygun bir anaç ile bahçenize dikebilirsiniz. Aralık başı ve nisan sonuna kadar dikimi yapılabilir. 

  Etruşka Armut Dikimi 

  Yarı bodur ağaçlar olduğundan dikimini her bir fidanın arasının 3 metre sıraların arasınında 4 metre olmasına dikkat etmelisiniz. Yani 1 dönüm tarlaya 80 adet fidan yerleştirebilirsiniz. Dikim esnasında ve sonrasın yaklaşık 10-15 litre can suyu vermelisiniz. Fidanın dikimi sırasında Leonardit kökenli gübreler verirseniz hem kök gelişmesini hızlandırmaya hemde toprağın ph değerlerini normal düzeye  çekmiş olursunuz. Gübreleme yapmadan önce muhakkak toprak analizi yaptırmalısınız. Ağacın yaşına göre  gübreleme değişmektedir.Mesela toprağınız kireçli ise mutlaka ve daha hızlı sonuç almak istiyorsanız sıvı kükürt vermelisiniz. Kış dönemi gübreleme yaparken fosfor, potasyum karışımlı gübreler kullanabilirsiniz. Bu karışımdaki azot oranın az olmasına dikkat etmelisiniz. Meyve döneminde potasyum, bor, hasat yapıldıktan sonra azot ve sonrasında çinko, bor, fosfor karışımı gübreler verebilirsiniz. Gübreleme sonrası bolca sulama yapmalısınız. Fidanların dikiminde sonra bir çubuk ile desteklenmeli ve ip ile bağlanmalıdır.
  Oldukça verimli ve erkenci olmasından dolayı çokça tercih edilen bir armut çeşididir. 4-5 yaş olan Etruşka Armudu neredeyse yaprakları kadar meyve verir.

  Etruşka Armut
  Etruşka Armudu Evde Yetiştirmek 

  Etruşka Armut evde  10-15 litrelik saksılarda yetiştirebilirsiniz. İnternet sitelerinde bu fidanlar 2,5- 3 litrelik  saksılarda 80-100 cm boyunda gönderilmektedir. Saksıda yetiştireceğiniz Etruşka armudunun toprağının %85 i toprak geri kalanı torf olmalıdır. Ev içerisinde yetiştirmek için kışın fidanların soğuklamasını alması için çok soğuk bölgelerde 1 ay, daha ılıman bölgelerde ise 2 ay dışarıda bırakılmalıdır. Sulama 3-4  günde bir yapılmalı, yaz aylarında daha sık tekrarlanmalıdır.
  ]]>
  Armut Hoşafı Tarifi https://www.armut.gen.tr/armut-hosafi-tarifi.html Mon, 26 Nov 2018 08:47:31 +0000 Armut hoşafı tarifi, Hoşaf bilinen en eski meyve suyudur. Uzun yıllar önce teknoloji bu kadar ileride değildi ne kutuda meyve suları vardı nede bu kadar katkı maddesi. Meyveleri en sağlıklı şekilde kaynatıp hoşaf yapılırdı v Armut hoşafı tarifi, Hoşaf bilinen en eski meyve suyudur. Uzun yıllar önce teknoloji bu kadar ileride değildi ne kutuda meyve suları vardı nede bu kadar katkı maddesi. Meyveleri en sağlıklı şekilde kaynatıp hoşaf yapılırdı ve yediden yetmişe herkes hoşafları meyve suyu niyetine tüketirdi. Hoşaf hem yaz meyveleri ile hemde kış meyveleri ile hazırlanan çok lezzetli bir içecektir. Bugün sizlerle armut hoşafı tarifini paylaşıyor. Fakat siz dilediğiniz ve sevdiğiniz her hangi bir meyve ile de hoşaf hazırlayabilirsiniz. 

  Armut hoşafı oldukça faydalı bir içecektir. Cildi güzelleştirir, metabolizmayı çalıştırır, kalbe kuvvet verir, böbreklerin çalışmasına yol açar ve Çocukların gelişimine yardımcı olur. Armut hoşafını dilersek kurutulmuş armut ile dilersek de taze armut ile hazırlayabiliriz. Hazırlık aşaması oldukça kolay fakat lezzeti bir o kadar olaydır. Özellikle sıcak yaz aylarında bir kase armut hoşafı ile serinlemek mümkündür. Yemeklerin yanında içecek olarak da tüketebileceğimiz armut hoşafını daha önce hiç denememiş olanlar için bir kaç püf noktası öneriyorum. İlk olarak armutlar sert olmalı ikinci olarak mutlaka aromatik bir kaç bitkiden yararlanılmalı. Ayrıca sizlerden ricam tarifte kullandığım malzemelere sadık kalmanızdır. Emin olun defalarca denenmiş ve en mükemmel armut hoşafı tarifidir. 

  Armut hoşafı tarifi için gerekli malzemeler
  • 8 adet iri boy armut,
  • 4-5 adet tane karanfil,
  • 1 adet kabuk tarçın
  • Yarım limon suyu,
  • 2 su bardağı toz şeker,
  • 2-3 litre su,
  • 1 tutam reyhan,
  • 1 tutam nar çiçeği aktarlarda bulabilirsiniz. 
  Armut Hoşafı Tarifi Hazırlanışı: İlk olarak Derin bir tencereye 3 litreye yakın su koyup kaynatıyoruz. Su ocakta kaynarken biz armutları yıkayıp kabuklarını soyuyoruz ve dilediğimiz şekilde dilimliyoruz. Ben küp küp doğramayı tercih ediyorum. Bu arada biz karanfil, kabuk tarçın, reyhan ve narçiçeğini mutfakta kullandığımız temiz bir tülbentin içerisine koyup kaynayan suyun içerisine bırakıyoruz. Ardından suyun içerisine dilimlediğimiz armutları da ekleyip yaklaşık 15 dakika kaynatıyoruz. 

  Armut Hoşafı Tarifi
  Armut hoşafına nar çiçeği kullanma nedenim narçiçeğinin mükemmel bir renge sahip olması. Armut hoşafı şeffaf bir renge sahip biz bunu nar çiçeği ile pembe veya kırmızıya yakın bir renge dönüştürüyoruz. Dilerseniz nar çiçeği eklemeyebilirsiniz. Ardından kaynayan hoşafın tadına bakıp armutlar pişmiş ise içerisine şeker ve limon suyunu ekleyip 5 dakika daha kaynatıp ocaktan indiriyoruz. Hoşafın suyunu ve şekeri istediğiniz kıvama göre azaltıp çoğalta bilirsiniz. Ocaktan indirdiğimiz hoşafı dışarıda oda sıcaklığında soğuyana kadar bekletiyoruz. Daha sonra hoşafın içerisine bıraktığımız tülbent içerisindeki malzemeleri çıkartıp hoşafı buz dolabında iyice soğumaya bırakıyoruz. Daha sonra dilersek bardaklarda dilersek de yemeklerin yanında kaselerde servis yapabiliriz. Şimdiden afiyet şifa olsun. 
  ]]>
  Ankara Armudu https://www.armut.gen.tr/ankara-armudu.html Tue, 27 Nov 2018 00:20:23 +0000 Ankara armudu; İç Anadolu bölgesinde özellikle Türkiye'nin başkenti Ankara'da yetiştiriciliği olan kışlık bir armut çeşididir. Ankara armudunun büyüme şekli piramidal olup, ağaç dalları seyrektir. Ana gövdesi seyrek Ankara armudu; İç Anadolu bölgesinde özellikle Türkiye'nin başkenti Ankara'da yetiştiriciliği olan kışlık bir armut çeşididir. Ankara armudunun büyüme şekli piramidal olup, ağaç dalları seyrektir. Ana gövdesi seyrek olmasına rağmen yan dalları da tam tersine çok sıktır. Armudun tomurcuk ve çiçek yapısı ise, üzerinde bulunan pulcukları tıpkı bir evin çatısındaki kiremitler gibi dizili, kahverengimsi, sivri ve yuvarlak yaprak şeklinde tomurcuklardır. Tomurcuklar üzerindeki pullar birbiri üzerine gelmiş şekilde uç kısmı sivri çiçeklerden oluşan tomurcukları vardır. Ankara armudunun yapısı yeşil, sarımsı bir renkte olup tüysüz ve sapı diğer ağaçlara göre biraz daha uzunca yapıdadır. Yaprakları ise yumurta biçiminde dikdörtgenimsi, parlak koyu yeşil ve hafif pürüzlü yapıdadır. Ortalama olarak her bir Ankara armudunun olgunlaştığında ki ağırlığı yüz altmış gram civarındadır. 

  Ankara armudunun özellikleri;

  Ankara armudunun en belirgin özelliği hendi çiçek tozları ile döllenmemesidir.  Meyve tutma işlemi bu armut çeşidinde başka bir armut ağacına ihtiyaç duymasıdır. Kendi çiçekleri bir diğer armut çiçekleriyle döllenir ve meyve verir. Burada önemli olan meyve verme ve çiçeklenme mevsiminin Ankara armudu ile denk olması gerekir. Bir Ankara armudu bahçesinde ortalama olarak bahçenin sekizde biri kadar başka cins ağaç olması gerekir. Bu sayede gereken çiçekler arası döllenme gerçekleşebilir. Bu döllenmenin en iyi seviyede olabilmesi için dediğimiz gibi çiçek açma ve meyve verme dönemlerinin aynı olması gerekir. Ankara armudu ile diğer armut ağacı arasında eşeysel uyuşmazlık olmamalıdır. Her yıl çiçek açması gereken bir tür olmalıdır. Ankara armudunun meyve verebilmesi için aralarına ekilen armut ağaçları Akça ve Coscia armut ağaçlarıdır. En uygun çiçek tozlayıcı çeşitleridir. Bu tür döllenmeler genel olarak çekirdeksiz döllenme yani meyve tutumu olarak tanımlanan döllenmesiz üreme olayı ve bu şekilde meyve oluşumunun mümkün olduğu yerlerde veya durumlarda meyve bahçeleri tozlayıcı çeşide gerek kalmadan tek çeşit ile kurulabilir. Fakat bu durum pek de sağlıklı bir işlev değildir. Bu durumdan elde edilen meyve hasadı yıllara göre değişiklik göstermektedir. 

  Ankara Armudu
  Ankara armudu, diğer bir çok armut gibi arılar ile tozlanmakta ve iyi bir meyve tutma işlemi için çiçekleme zamanlarında bir hektar kadar alana en az üç veya dört arı kovanı yerleştirilmelidir. Böylelikle tozlanma işlevi çok yüksek düzeyde gerçekleşerek meyve tutumu en yüksek düzeyde gerçekleşir. 

  Ankara armudunun faydaları;

  Ankara armudunun diğer armutlar gibi insanlara faydaları aynıdır. Ama kış mevsiminde olması sadece yaza denk gelen armutlar ile karşıt zamanda yetişmesi bu meyveyi sürekli tüketmemizi sağlar.
  • Sindirim kolaylaştırır.
  • Besin değeri yüksek bir meyvedir.
  • Lifli bir gıda olduğundan kabızlık sıkıntılarını giderir. 
  • İçeriğindeki C vitamini ile bağışıklık sistemini güçlendirir ve üst solunum yolları gibi basit hastalıklara yakalanma riskini azaltır. 
  • Aynı zamanda yine içeriğinde K vitamini kanın pıhtılaşmasını sağlayarak, vücuttaki proteinleri hareketlendirir.
  Bunun dışında daha bir çok faydası bulunan Ankara armudu özellikle ülkemizde kış mevsiminde yetiştiği ve üretildiği için çok şanslıyız. Yaşadığımız ülkenin bu denli çeşitli tarım besinlerini üretebileceğimiz bir yer olması halk olarak bizi her zaman farklı kılacaktır. Her topluma nasip olmayan bu güzel ülkenin insanlarının ne kadar şanslı olduğunu bilmesi gerekir. Güzellikler sizinle olsun. 
  ]]>
  Yeşil Armut https://www.armut.gen.tr/yesil-armut.html Tue, 27 Nov 2018 15:17:04 +0000 Yeşil armut, Yeşil armut ülkemizde sevilen bir meyvedir ve kolayca yetişebilmektedir. Ülkemizde armudun bir çok çeşidi vardır. Yeşil armut her mevsim bulunabilen besin değeri oldukça yüksek bir meyvedir. Vücuda faydaları saymak Yeşil armut, Yeşil armut ülkemizde sevilen bir meyvedir ve kolayca yetişebilmektedir. Ülkemizde armudun bir çok çeşidi vardır. Yeşil armut her mevsim bulunabilen besin değeri oldukça yüksek bir meyvedir. Vücuda faydaları saymakla bitmeyen içeriğinde A vitamini, C vitamini ve K vitamini bulunduran bu meyve hemen hemen her bahçede yetişebilen bir yapıya sahiptir. Armut çeşitlerinin ülkemizde 60 kadar olduğu bilinmektedir. Yeşil armut, tat ve sululuk oranıyla kişiye ferahlık sağlamaktadır. Armudu yerken kabuklarını soymamak ta fayda vardır. Bol su ile yıkanıp kabuklu tüketildiğinde vitamin değerinde kayıplar yaşanmaz ve vücut tüm vitaminden istifade etmiş olur. Armut meyvesinin kışa saklanılan türleri de bulunmaktadır. Bir çok armut çeşidi taze, haşlanarak veya kurutması yapılarak tüketilebilmektedir. Ayrıca armut çekirdeği de oldukça faydalıdır. Bir çok hastalığa iyi geldiği söylemektedir.

  Yeşil armut faydalarından bazıları: 

  Kalp hastalıklarına iyi gelmektedir: Yeşil armut kişide bulunan kalp ve damar hastalıklarına iyi gelmektedir.

  Kanseri önleme özelliğine sahiptir: Yeşil armut içeriğinde yüksek miktarda lif barındırdığı için özellikle kolon kanserini önlemede fayda sağlayan bir besindir. Günde bir tane yeşil armut yemek kadınlarda meme kanseri riskini de %40 lara dayanan oranlarda azaltmaktadır.

  Kan şekerini düşürür: İçeriğinde bulundurduğu lif sayesinde tatlı olmasına rağmen kan şekerini düşürücü özelliğe sahiptir.

  Bağışıklık sistemini güçlendirir: Yeşil armut C vitamini açısından zengin bir meyvedir. C vitamini bağışıklık sistemini koruyan ve güçlendiren bir vitamindir. Armutta bulunan antioksidanlar bağışıklık sisteminin kuvvetlenmesinde fayda sağlamaktadır.

  Kemik hastalığını önler: Yeşil armut, kemik sağlığını korumak ve osteoporozu önlemek için vücudun ihtiyaç duyduğu ph seviyesini korumaktadır. Vücutta günlük kalsiyum ihtiyacını karşılamaktadır.

  Yeşil Armut
  Vücuda enerji verir: Yeşil armudun içerdiği yüksek miktardaki glikoz tüketildiği anda enerjiye dönüşür. Yorgun hissedilen anlarda ihtiyaç duyulan enerjiyi vücuda sağlamaktadır.

  Sindirim sistemi güçlendirir: Orta boy yeşil bir armutta günlük lif ihtiyacının %20 si bulunmaktadır. Lif içeren bütün besinler sindirim sistemi için faydalıdır.

  Gebelik döneminde anne adaylarına fayda sağlar: Gebelik döneminde armut tüketilmesi ferahlık ve bünyeye enerji sağlamaktadır. Gebelik gebelik için büyük vitamin kaynağıdır.

  Safra kesesi hastalıklarına iyi gelir: Yeşil armut düzenli olarak tüketildiği takdirde safra kesesi hastalıklarına iyi gelmektedir.

  Yaşlanmayı geciktirir: Armut, ciltte oluşan kırışıklıkları ve cilt tonu düzensizliklerini ortadan kaldırmaktadır. Armut, insanların cildinde temiz, pürüzsüz, lekesiz ve genç bir görünüm sağlar. Cilde canlılık kazandırır.

  Kan basıncını düzenler: Vücuttaki kan basıncını düzenleyerek sağlıklı bir vücuda sahip olmakta fayda sağlamaktadır. Yaz aylarında nefes darlığına iyi gelir. Yeşil armut sulu ve ferahlık sağlayan bir meyvedir. Özellikle nefes darlığı yaşayan insanların solunum yolları rahatsızlıklarına iyi gelmektedir.
  ]]>
  Diyette Armut https://www.armut.gen.tr/diyette-armut.html Tue, 27 Nov 2018 22:26:25 +0000 Diyette Armut, Armut herkesçe bilinen ve severek yenilen oldukça lezzetli ve vitamin deposu bir meyve çeşididir. Armut lif miktarı oldukça yüksek olan meyveler
  Diyette Armut, Armut herkesçe bilinen ve severek yenilen oldukça lezzetli ve vitamin deposu bir meyve çeşididir. Armut lif miktarı oldukça yüksek olan meyveler arasındadır. Bu sebeple bağırsak sorunlarını engellemek için yenilir. Ayrıca lif oranı yüksek olan besinler zayıflamaya da son derece faydalıdırlar. Lif oranı yüksek olan besinler midede tokluk hissin artırmaktadır. Böylece uzun süre tok kalırsınız. Bu sayede iştahınızı kontrol altına alır ve zayıflamanıza yardımcı olur. Armut diyet yaparken meyve yemek isteyen kişilerin kesinlikle diyet listelerine eklemeleri gereken bir meyve çeşididir. Diyet yapar iken armut tercih etmenizdeki en önemli sebep armudun kalorisi oldukça düşük bir meyve olmasıdır. Diyet listenizde bu tür kalori miktarı düşük oldukça düşük olan meyveleri tercih etmeniz kilo vermenizi daha da kolaylaştırmaktadır. Bir adet armut yüz gram küçük bir adet armut ise yaklaşık 52 kalori civarındadır. Diyette armut rahatlıkla tüketebilirsiniz.

  Diyette Armut
  Armuttaki Besin Değerleri (Yüz Gram Armut)
  • Lif (g): 2,9
  • Karbonhidrat (g): 12,4
  • Yağ (g): 0,3
  • Protein (g): 0,5
  ]]>
  Carmen Armut https://www.armut.gen.tr/carmen-armut.html Wed, 28 Nov 2018 09:41:21 +0000 Carmen armut; Bu armudun orjinali İtalya' dır. Carmen armut ağacı orta ve dik bir şekilde büyüme gösterir. Quince BA29 ile aşı tutumu ve uyumu yüksek miktardadır. Ağacın genel özellikleri arasında özellikle meyveye erken yatm Carmen armut; Bu armudun orjinali İtalya' dır. Carmen armut ağacı orta ve dik bir şekilde büyüme gösterir. Quince BA29 ile aşı tutumu ve uyumu yüksek miktardadır. Ağacın genel özellikleri arasında özellikle meyveye erken yatması vardır. Ortalama olarak yüksek verimli olan bu ağaç çok yüksek çiçek tutumu ve orta geç  çiçeklenme periyodu vardır. 

  Carmen armudun meyvesi büyük olur. Yeşil ve sarı meyve kabuğunun üzerine yüzde 30 oranında kırmızı bir yanak yapar. Tadı mükemmel olan Carmen armudunun sulu ve aromatik bir tadı vardır. Carmen armudunun depolama ömrü uzun olduğundan taşımayan dayanıklıdır. Özellikle hasat zamanları 15 ile 20 Temmuz arasında değişiklik gösterir bu armudun tozlayıcıları ise yani döllenme ağaçları ise poyne, seri, vina ve sextondur.

  Carmen armudunun fidan özellikleri;

  Tüplü Carmen Armudu dediğimiz fidanlar tüm bir yıl boyunca dikimi gerçekleştirilebilir Etruşka Armudunun çeşidinden sonra olgunlaşan Carmen armudu orta büyüklükte ve bol verimli bir armut cinsidir. Carmen armudunun Fidan yaşı 2 ile 3 yaş arasındadır. Planları torbalı veya saksılı olarak yılın 12 ayı süresince dikilebilir. Ayrıca Carmen Armudu saksı da yetiştirilebilir. Ağaç çeşididir hobi amaçlı olarak bile dikimi yapılıp kolaylıkla yetiştirilebilir.

  Carmen armudunun meyve özellikleri;
  • Boğaç meyveyi erken yatar.
  • Meyvesi sulu ve aromalıdır.
  • Orta ve dik büyüme gösterir.
  • Meyveleri iridir
  • Taşımaya dayanıklıdır.
  • Meyve verimi yüksektir.
  • Hasat zamanı Temmuzun ikinci haftasıdır.

  Carmen armudu aşılama yöntemi en çok kullanılan ve en güvenilir. Yöntemler arasındadır iklim şartları olarak Karmen armutları eksi 20 ile eksi 25 derece arasında soğuk olan yerlerde yetişir. Bu soğuk dönemler ne kadar kısa olursa ağacın zarar görmesi de o oranda azalır. Carmen Armudu ağacında kış aylarında gübreleme ve sulama programları dikkatli yapıldığı sürece bitkide herhangi bir zarar veya hastalık oluşma riski azalır.

  Carmen Armut
  Carmen armudunun aşılama yönteminde kullanılan diğer armut ağacı bitkileri;
  • Beurre hardy, Santa maria, Old home, Akça, D.d.comice, Conference, Passe crassane, Abbe fetel,  

  Uyuşmayan armut çeşitleri;
  • Coscia, Williams, Starkrimson, Deveci, Farmingdale, Asya armutları, Beurre bosc, Dr. J. Guyottur.
  Carmen armut meyveleri iki farklı dönemde hasat edilebilirler. Bunlardan birisi yeme diğeri ise hasat olmak üzere iki farklı yöntemdir.

  Carmen armudunda hastalıklar ve zararlılar;

  Tüm armut ağaçlarında yaşanan hastalıkların çoğu Carmen armudun da da geçerlidir. Bunların başında, armut Ateş yanıklığı, karaleke, meyve iç kurdu, külleme, memeli Pas, armut sülüğü, armut yaprak piresi ve kabuklu bitler başta gelir. Bu tür hastalıklardan Carmen armut onu korumak için özellikle budama, sulama, gübreleme gibi dönemlerin dikkatli bir şekilde yapılması ve bakımının aksatılmaması gerekir.
  ]]>
  Armut Nerede Yetişir https://www.armut.gen.tr/armut-nerede-yetisir.html Wed, 28 Nov 2018 23:54:29 +0000 Armut Nerede Yetişir, Armut meyvesi ağaç olarak gül ailesinin bir üyedir. Yer yüzünde 3000 den fazla armut türü olsa da günümüzde meyvesini tükettiğimiz 3 armut cinsi yaygındır. İnsan oğlu armudu taş devrinden bu
  Armut Nerede Yetişir, Armut meyvesi ağaç olarak gül ailesinin bir üyedir. Yer yüzünde 3000 den fazla armut türü olsa da günümüzde meyvesini tükettiğimiz 3 armut cinsi yaygındır. İnsan oğlu armudu taş devrinden bu yana tükettiği tahmin edilmektedir. Armut ağacının anayurdunun Orta Asya ve Güneydoğu Avrupa olduğu bilinmektedir.

  Armut nerede yetişir, Türkiye de armut hemen hemen her ilimizde her bölgemizde yetiştirilmektedir. Ağaç sayısı açısından Ege Bölgesi ilk sırada gelir, Ege Bölgesini Marmara Bölgesi takip etmektedir. Meyve verimi açısından Marmara Bölgesi ilk sırada Ege Bölgesi ikinci sırada yer almaktadır. Ülkemiz şehirleri arasında ise Bursa armut üretiminde birinci sırada Ankara ikinci sırada yer almaktadır. Dünya genelinde ise armut üretimi yapan ülkeler arasında ülkemiz ilk sırada yer almaktadır. İkinci sırada Çin Halk Cumhuriyeti, üçüncü sırada Birleşik Krallık ve onu takiben İtalya gelmektedir. Armut ağacı yetiştirme alanları olarak çok fazla iklim ve toprak seçimi yapmaz. Hemen hemen her iklim ve toprak yapısında yetiştirilebilir.  Armut ağaçları ilk baharda havaların ısınması ile çiçek açar ve yaz mevsiminde cinsine göre uygun hava sıcaklığı oluştuğunda meyveler olgunlaşmaya başlar ve hasat edilirler. 

  Armut Nerede Yetişir
  Armut beslenmemizde önemli bir yer tutara Armut C vitamini açısından portakaldan daha zengin bir meyvedir. Ayrıca zengin bir lif kaynağı olarak bilinmektedir. Armut meyvesinin  balgam sökücü, sindirim bozukluğu giderici, spazmlar için etkili bir meyve olduğu artık kanıtlanmış tarihsel gerçeklerdir diyebiliriz. Ülkemizde Armut her bölgemizde yetiştirilebildiği için tüketim ve kullanım alanı yaygın olan meyveler arasındadır.
  ]]>
  Japon Armudu https://www.armut.gen.tr/japon-armudu.html Thu, 29 Nov 2018 01:11:32 +0000 Japon Armudu, Japon armudunun meyveleri orta büyüklükte, açık kahverengi üzerine sarı benekli ve az paslıdır. Japon armudunun meyvesi beyaz etli, bol sulu, aroması yüksek ve lezzetlidir. Japon armudunun en büyük avantajı soğuk Japon Armudu, Japon armudunun meyveleri orta büyüklükte, açık kahverengi üzerine sarı benekli ve az paslıdır. Japon armudunun meyvesi beyaz etli, bol sulu, aroması yüksek ve lezzetlidir. Japon armudunun en büyük avantajı soğuk hava depolarında uzun süre muhafaza edilebilmesidir. Japon armudunun genişliği altmış bir santimetre, uzunluğu elli üç santimetre ve ağırlığı ise yüz kırk gramdır. Japon armudunun ağacı dikine ve kuvvetli büyür. Japon armudunun meyvelerinin daha verimli olması ve istenilen büyüklüğüne gelmesi için seyretme muhakkak yapılmalıdır. Japon armudunun taç çiçeklenmesi ile hasat zamanı arasında yüz yirmi beş gün ile yüz otuz beş gün arasında bir süre gerekmektedir. Japon armudunun hasat zamanı Ağustos ayının ikinci ve üçüncü haftasıdır. Japon armudu ülkemizde geniş bir coğrafyada yetiştirilebilmektedir. Japon armudu soğuğa dayanamaz, daha çok sıcak havayı sever. Japon armudu toprak çeşidi olarak derin, organik maddelerce zengin, geçirgenliği yüksek toprakları sever. Japon armudu kireç oranı yüksek ve alkali olan toprakları sevmez. Soğuklama ihtiyacına göre erken hasat olan çeşitleri Eğe ve Akdeniz bölgesinde, diğer çeşitler ise İç Anadolu Bölgesinde yetişmektedir. Japon armudu kendi fidanları ile aşılama yapılabileceği gibi ayva fidanlarına da aşılama yapılabilir. 

  Japon Armudu
  Japon Armudu Çeşitleri; Akça, Etruska, June beauty, Santa Maria, Williams, Kiefer, Abate fetel, Comice, Conference, Beurre hardy, Passe cressane, Ankara ve Deveci çeşitleri vardır. 

  Japon armudu dikilirken armut çeşitlerinin uyuşmazlığı nedeniyle dölleyici çeşitlerin dikilmesi zorunludur. Japon armudu bahçesi oluşturulurken erkenci, güzlük ve kışlık çeşitlerin belirli oranlarda dikilmesi gerekir. Japon armudunun en önemli hastalığı ervinia amylovor isimli bakterinin sebep olduğu ateş yanıklığı hastalığıdır. Ateş yanıklığının yanı sıra külleme ve memeli pas Japon armudunun önemli hastalıklarıdır. Ateş yanıklığına karşı ayva anacı yerine armut anacı tercih edilebilir.  

  Japon Armudu Faydaları
  • Böbreklerin düzenli çalışmasını sağlar. 
  • Nezleyi tedavi eder.
  • Hazımsızlık çekenler de hazmı kolaylaştırır.
  • Çarpıntıyı önler. 
  • Sinirleri yatıştırır ve beyni çalıştırır. 
  • Kabızlığı önler.
  • İdrar söktürücü özelliği vardır. 
  • Böbreklerin kum ve taşlarının dökülmesine yardım eder.
  • Tansiyonu düşürür. 
  • Kanı temizler.
  • Gebelerde kusmayı önler.
  • Eklem kireçlenmesinde ve romatizmal hastalıkların tedavisinde faydalıdır. Sağlıklı günler.
  ]]>
  Santa Maria Armut https://www.armut.gen.tr/santa-maria-armut.html Thu, 29 Nov 2018 19:36:11 +0000 Santa maria armut, Armut yetiştiriliciliği çok eski tarihlere dayanmaktadır. Anadolu'da, İtalya, Fransa, Belçika gibi ülkelerde uzun yıllardır armut yetiştirilmektedir. Ülkemizde hemen hemen her yerde armut yetişebilmektedir. Bunla Santa maria armut, Armut yetiştiriliciliği çok eski tarihlere dayanmaktadır. Anadolu'da, İtalya, Fransa, Belçika gibi ülkelerde uzun yıllardır armut yetiştirilmektedir. Ülkemizde hemen hemen her yerde armut yetişebilmektedir. Bunlar farklı cins ebat ve büyüklüklerde değişir. Bunlardan bir tanesi olan santa maria armudu, iri meyveleri olan bir armut çeşididir. 1915 Yılında İtalya'da williams ve coscia çeşitlerinin melezlenmesi sonucunda elde edilmiştir. Bu armut cinsi erken ve güçlü verim verir. ağacın gelişimi yarı diki nedir. Çok verimli olan bu armut cinsi ülkemizde en çok yetiştirilen ikinci yabancı armut cinsidir. Santa maria armudu eti beyaz orta sulu ve orta lezzette bir armut çeşididir. Temmuz ayının ilk 3 ve 4. haftasında hasat edilir.Soğuk hava depolarında uzun süre muhafaza edilebilir. Soğuk hava depolarında olgunlaşır iken rengi sarıya döner. Bir santa maria armudunun ortalama ağırlığı 210 gram civarındadır.

  Santa maria armut nasıl yetiştirilir Armut tohumdan, çelikle ve aşı ile üretilir. Kültür armutlarının tohumdan üretilmesi mümkün değildir. Santa maria armudu da kültür armudu'dur. Kültür armutların da çeliklerde köklenme çok zor olduğu için aşılama yöntemi ile üretilmesi gerekir. Aşılarken T göz aşısı kullanılır. Uygun ise sürgün göz aşısında uygulanabilir. Ayva ağacı bodur olduğu için  anaç olarak ayva kullanılmaktadır. Anaç olarak kullanılan ayvalardan elde edilen mahsul daha büyük olmaktadır. Ayva ağacında olumsuz tek etken ayva ağacında ömrünün kısa olmasıdır. Tercihe göre ahlat anaç'da kullanılabilir. Ahlat ağacında armut meyvesi orta kalitede olmaktadır. Armut bahçesi oluşturulurken en fazla bu ağaç tercih edilir. Sebebi ise daha büyük ve uzun ömürlü olmasıdır. Bahçe için yer belirleyiniz. Toprak yapısının armut yetiştirmek için uygun olup olmadığını araştırınız. Toprağı işleyerek dikime uygun bir alan oluştururuz. Toprağınıza ve bölgenize uygun fidan seçimi yapınız ve dikmek için uygun boyutlarda kazıdığınız bölgelere planlı bir şekilde dikiniz. Diktiğiniz fidanlara can suyu veriniz. Dikmeden önce fidanları ilaçlamak gerekmektedir. sulamayı uygun arlıklarla düzenli yapınız.

  Santa Maria Armut
  Santa maria armut cinsinde kış aylarında dikkat edilmesi gerekenler, Armut ağacının kışın dinlenme döneminde -20 yada-25 kış soğuklarına dayanabildikleri bilinmektedir. Lakin bu dinlenme süresi ne kadar kısa olursa bitkilerin zarar görme olasılığı da o derece az olur. Kış aylarında soğuk olan bölgelerin sulama ve gübrelemeyi programlı yapmaları gerekmektedir. Ağcın nemli toprakta bulunması kış la birlikte zararın artmasına sebep olur. Eğer bunlara dikkat edilmezse çiçekler düzensiz açar ve verimde düşük olur. Bu nedenle soğuğun çöktüğü çukur alanlar bahçeleri kurmayınız. Ilıman iklimlerde yetiştirilmesi daha uygundur.
  ]]>
  Rüyada Armut Almak https://www.armut.gen.tr/ruyada-armut-almak.html Fri, 30 Nov 2018 08:11:59 +0000 Rüyada armut almak, iyi, kötü ve dini olarak birçok farklı konuda başka şeylere işaret eder. Rüyada armut aldığınızı gördüğünüzde aynı zamanda armut da gördüğünüz için öncelikle armudun kendisini görmenin ne anlama Rüyada armut almak, iyi, kötü ve dini olarak birçok farklı konuda başka şeylere işaret eder. Rüyada armut aldığınızı gördüğünüzde aynı zamanda armut da gördüğünüz için öncelikle armudun kendisini görmenin ne anlama geldiğini, hayatınızda ne gibi değişikliklere işaret ettiğini anlatayım. Rüyanızda armut görmek hayırlara vesile bir rüya gördüğünüz anlamına gelir aynı zamanda bolca mal ile hayatınıza girecek nimete işarettir. Rüya sahibinin kavuşacağı mala işaret eder yani çok istenen bir şeye olan özlem bitecektir. Diyanete göre ise rüyada armut görmek, rüyayı gören kişi büyük bir servete ulaşacaktır şeklinde yorumlanır.

  Rüyada armut almak, plan ve programlarınız istediğiniz gibi gibi gitmeyecektir ve birtakım kötüye gidişler yaşantınızı zorlaştıracaktır. Projeleriniz sizin düşündüğünüz doğrultuda uygulanamayacak, bu nedenle de yeni fikirler üretmek, yaratıcı bir döneme kapı aralamak zorunda kalacaksınız. Gördüğümüz üzere armudun kendisini görmek iyi şeylere delalet ederken armut aldığınızı görmek bazı üzücü durumların geleceğinin habercisidir. Yani yaşayacağınız güzel şeylere ekstra olarak bazı kötülüklerde yakanızda olacak.

  Rüyada Armut Almak
  Rüyada aldığınız armudu yemek ise çok fazla önemi olmayan bir sorun yaşanacağı anlamına gelir. Bu sorun aklınızı kısa bir süre için kurcalayacak ve ardından hayatınızda yer edinmeyecek yada sizi üzmeyecek kadar küçük bir sorundur.
  ]]>
  Rüyada Yeşil Armut Görmek https://www.armut.gen.tr/ruyada-yesil-armut-gormek.html Fri, 30 Nov 2018 16:56:11 +0000 Rüyada yeşil armut görmek; mevsiminde yeşil armut hayra, toplu mala ve nimete, mevsimi dışında armut yemek ise hastalığa, rüyayı gören bekar için evlenmeye delalet eder. Yeşil armudu rüyasında gören hamile ise erkek çocu Rüyada yeşil armut görmek; mevsiminde yeşil armut hayra, toplu mala ve nimete, mevsimi dışında armut yemek ise hastalığa, rüyayı gören bekar için evlenmeye delalet eder. Yeşil armudu rüyasında gören hamile ise erkek çocuğa işaret eder. Yeşil armudu ham olarak görmek üzüntüye, haram mal kazanabilir yada kişinin hastalığı yakalanacağına işaret eder. 

  Rüyada ağaçta yeşil armut görmek; rüyayı gören kişi hasta ise ölüme yorulmaktadır.

  Rüyada armut görmek; Mevsimi dışında görmek dedikodu ve kötü habere yorulmaktadır. Mevsiminde görülen armut ise helal mala,zenginliğe, iyi bir eşe sahip olacağına, armut ham ve sarı ise hastalığa ve kedere işaret eder. Rüyayı gören bayan ise çocuğu olacağına ve bekar ise hayırlı bir evlilik yapacağına işaret eder. Rüyada armudu toplu halde gören kişi toplu bir mala yada varise işaret eder.

  Rüyada yeşil armut yemek; yeşil armut yediğini gören kişi helal mal ve nimete erişir. Armudu mevsimi dışında yemek ise haram mala ve üzüntüye işaret eder. Armudun ekşi olması üzüntüye delalet eder.

  Rüyada Yeşil Armut Görmek
  Rüyada yeşil armut topladığını görmek; Rüya sahibinin yeşil armut topladığını görmesi maddi konularda rahatlamaya, kazanç ve ele geçecek mala yorumlanır. Olgunlaşmış yeşil armut toplamak ise maddi yönden rahat bir yaşama işarettir.

  Rüyada yeşil armut ağacı görmek; rüyayı gören kişinin mal ve servet kazanmak için boyun eğdiğine işaret eder.
  ]]>
  Armut Domates https://www.armut.gen.tr/armut-domates.html Sat, 01 Dec 2018 15:43:32 +0000 Armut Domates: Domates patlıcangiller familyasında, Anavatanı Güney ve Orta Amerika olan meyvesi yenilebilen otsu bir bitki türüdür. Domates bitkisi 15-20 cm kadar boylanır, odunsu gövdesi vardır ve 20-25 cm uzunluktaki dallar Armut Domates: Domates patlıcangiller familyasında, Anavatanı Güney ve Orta Amerika olan meyvesi yenilebilen otsu bir bitki türüdür. Domates bitkisi 15-20 cm kadar boylanır, odunsu gövdesi vardır ve 20-25 cm uzunluktaki dallarının üzerinde 8-9 yaprak bulunur. Domates çiçekleri genellikle sarı renkte olur ve bir dal üzerinde 9-10 adet domates verirler. Domates genellikle kırmızı renkli olur içeriğinde kanser önleyici vitaminler bulunur. Kanser önleyici vitaminler özellikle domates kabuğunun alt kısmında bulunur.

  Armut domatesler kırmızı ve sarı renkte olurlar bahçelerde ve saksılarda yetiştirilir. Armut tipi domatesler sezon boyunca tüm dallarında bereketli bir şekilde çoğalırlar. Armut domatesleri oldukça bereketli ve lezzetli çeri tipinde olurlar. Bu çeri armut domatesleri ticari üretimi için pek uygun değildir nedeni ise depolama ömrü azdır. Armut domateslerinin hobi bahçeciliğine uygun olduğu için bu doğal domatesler dallarında koparılıp taze olarak tüketilir.

  Çeri tipi armut domatesler 3 cm boyunda olur ortalama hasat yapımı 78 günde durur. Armut domateslerinin tatlılığı domates lezzetiyle birleşir ve daha lezzetli olur. Armut domateslerin günlük toplanmaya imkan sağlar. Armut domatesleri günlük dalında koparıp salatalarınıza lezzet katabilirsiniz. Armut domateslerini ham şeklinde toplayarak lezzetli turşular yapabilirsiniz.

  Armut domateslerinin seneye tekrar üretimini yapmak için yetiştirdiğiniz domateslerin tohumlarını alarak ışık almayan nemi rutubeti olmayan serin bir odada dolap içerisinde saklamalısınız.

  Armut domates fideleme: Armut domates tohumlarını ekimi yapılmadan 3-4 saat önce ıslatılmalı dır. Tohumların ıslatılarak ekilmesi çimlenmeyi daha kolaylaştıracaktır. Domates tohumları toprağın 1 cm derinliğine dikilir ve can suyu verilir. Ekilen tohumlar en uygun toprak sıcaklığına göre 12-15 derece ve 7-13 gün içerisinde çimlenmektedir. Domates tohumları 6-7 hafta içerisinde fideler halini alır. Armut domatesinin fideleri seyreltilerek daha iyi sağlıklı tam gelişmiş boyları 15-20 cm gelmiş olan fideleri alınarak dikime hazırlanır. Domates fidelerinin dikileceği toprak tort, pelit, kumlu toprak olmalı ve hayvan gübresi ile hazırlanması domates verimini artırır.

  Domates fidelerinin dikimi don olayının tamamen kalkmış ilkbahar aylarında toprak ve havanın ısınmış olması gerekir. Seyreltilmiş fidelerin dikim zamanına kadar güneşte kalmaması gerekir, gölgede ve kökleri su içerisinde olarak tutulmalıdır. Armut domates fidelerinin dikimini sıra halinde aralığı 50-60 cm olacak şekilde kök kısmının toprak yüzeyinin 3-4 cm altına gelecek şekilde dikimi yapılır.

  Armut Domates

  Armut domates sulama işlemi: Domatesler nemli toprağı sever toprağın nemi kuruduğunda köklerin kuru kalması halinde fidelerin üst yapraklarında bükülme ve kıvrılma olur. Fidelerin aşırı su alması fidelerin hastalanmasına neden olur, yapraklarda ve kökte mantarlaşma meydana gelir.

  Domates fideleri suyu en çok çimlenme, çiçeklenme ve domateslerin oluşma döneminde gereksinim duyar. Armut domatesler büyüme süresinde ceviz büyüklüğünü alana dek sulama işlemi yavaşlatılır. Armut domateslerinin hasat sonuna kadar yağışı az olan bölgelerde 5-6 defa yapılmalıdır.

  Fidelere toprak bakımı: Armut domateslerin fidelerinin dikimin 2. Haftasında 1. toprak çapalaması yapılır. 2-3 hafta sonra 2. Çapalama işlemi yapılır bu çapalama süresinde fidelerin 30- 35 cm boylanmış olurlar. 2. Çapalama ile beraber fidelerin yanlarına sırık dikimi yapılır. Armut domateslerinin gübre isteği fazla olur bu nedenle domates fidelerinin toprağına çapa esnasında hayvan gübresi, organik gübreler ve peletli gübre verilmesi domateslerin verimini artırır.

  ]]>
  Rüyada Armut Yemek https://www.armut.gen.tr/ruyada-armut-yemek.html Sat, 01 Dec 2018 17:04:31 +0000 Rüyada Armut Yemek durumu hakkında ilk olarak içinizi rahatlatmak için küçük bir bilgi vermek istiyorum. Rüyada Armut Yemek ile ilgili durumlar genellikle olumlu yönde olmakla beraber kişi için hayırlı durumların habercisi Rüyada Armut Yemek durumu hakkında ilk olarak içinizi rahatlatmak için küçük bir bilgi vermek istiyorum. Rüyada Armut Yemek ile ilgili durumlar genellikle olumlu yönde olmakla beraber kişi için hayırlı durumların habercisidir. Rüyada Armut Yemek  ile ilgili pek çok kanı ve durum olmakla beraber rüya tabircilerinin pek çok yorumu bulunmaktadır. Şimdi bu durum hakkında bulunan yorumlar hakkında bilgi vereceğim.

  Rüyada Armut yemek ve rüyada armut toplamak kişinin kariyeri için büyük bir beklentinin gerçekleşeceğinin habercisidir. Kişi iş konusunda var olan sıkıntılarından kurtulacağının çok iyi hallere geleceğinin habercisidir. Kişi iş kariyerinde parasal bakımdan nirvana seviye ulaşacağı bir zamana yaklaşacağının habercisidir. Bu döneme yaklaştıkça yatırıma önem vermeleri gelecek için olumla olabilir.

  Rüyada armutu koparıp yemek kişinin işsizlik sonucu kendi isteğiyle aldığı işin helal parasını kazanıp harcayacağının habercisidir. Yada kişinin yalan ve dolan üzerine kurulu işinden kurtulup helal paraya yöneleceğinin habercisidir. Kişi bu yüzden seçeceği arkadaşlara oldukça dikkat etmelidir. Bu aydınlığa çıkan yol için önemli bir detaydır.

  Rüyada Armut Yemek
  Rüyada sulu armut yediğini görmek Ticaret yapan kişi için büyük bir işin başlangıcının göstergesidir. Kişi bu yüzden yoğun bir dönem geçirse de yaşayacağı yorgunluk talı bir yorgunluk olacaktır. Kişi bu yüzden kendi için gerekli ortak çalışma arkadaşlarını iyi seçmelidir. Kişinin iş hayatında ayaklarını sağlam basacağının habercisidir.

  Rüyada Yeşil armut görmek Kişinin bundan sonraki  hayatta haram, günah ve kötülüğün bulunduğu her şeyden uzak duracağının habercisidir. Kişi hayatı boyunca bu tarz kötü işlerle ilgilenen insanlarla da karşılaşmayacaklardır.
  ]]>
  Armut Dikimi https://www.armut.gen.tr/armut-dikimi.html Sun, 02 Dec 2018 13:59:24 +0000 Armut Dikimi, Türkiye'de toplam meyve üretiminin yüzde 18'ini oluşturan armut meyvesi, Dünya'da ABD, Japonya, İspanya, Fransa ve Almanya ülkelerinden sonra en fazla Türkiye'de yetişmektedir. Ilıman bir iklimin meyvesi olan armut, kı Armut Dikimi, Türkiye'de toplam meyve üretiminin yüzde 18'ini oluşturan armut meyvesi, Dünya'da ABD, Japonya, İspanya, Fransa ve Almanya ülkelerinden sonra en fazla Türkiye'de yetişmektedir. Ilıman bir iklimin meyvesi olan armut, kış soğuklarına diğer çekirdekli meyvelere göre daha az dayanmaktadır. Türkiye'de yılda yaklaşık 413 bin ton armut üretimi yapılmaktadır. Ülkemizin hemen her bölgesinde yetiştirilebilmektedir. Ayrıca sert bir yapısı bulunduğu için armut ağacının dunu mobilya sektöründe kullanılmaktadır. 

  İklim isteği

  Ilıman iklimlerde yetişen armut, fazla soğuklarda yetiştirilememektedir. Yazları bol sıcak ve güneşli iklimi tercih ederler. Soğuklara -30 dereceye kadar dayanabilme gücü vardır. Çiçeklenmesi erken olduğu için ilkbahar donlarına maruz kalırlar. Bu yüzden armut dikiminde don olaylarının olmadığı iklimler tercih edilmelidir. Havanın nemini ise pek dikkate almaz. Armut olgunlaşma evresinde ise kuru bir havayı tercih eder. Ayrıca kış soğuklama ihtiyacından dolayı armut dikimi sınırlandırılmıştır. Bu ihtiyaç giderilmezse çiçeklenme gecikmektedir. Eğer şiddetli olursa ağacın çıplak kalmasına neden olur. 

  Toprak isteği

  Toprak bakımından fazla seçici olmaya bu meyve, toprağın sıcak ve geçirgen olması halinde oldukça verimli olabilmektedir. Ağır ve nemli topraklarda yetişirse armut eti yayvan bir hal alır. Taşlı ve az derin topraklarda yetişince az verim vermektedirler. Ayrıca toprak işlemesi ile su kaybı ve erozyon önlenir. Toprak için geçici örtüler kullanılır. 

  Anaçlar

  Armut dikiminde armut tohumlarının çoğaltılması fazla heterozigot olmasından dolayı mümkün değildir. Bu nedenle çoğaltım işlemi için aşılı fidanlar kullanılmaktadır. Anaçlar içinde en yaygın kullanılan armut çöğürü olarak bilinmektedir. Bunlar derin toprak ister ve büyük ağaçlar oluşturur. Bodur armut ağacı için ise ayva anacı kullanılır. Ancak ayva anacı armut çöğürüne göre soğuk havalara daha az dayanaklıdır. Ayrıca kireçli toprakları sevmez ve çok sulamaya ihtiyacı vardır. 

  Sulama

  İklim ve toprak şekillerine göre değişmekle birlikte Mayıs ayından Eylül ayına kadar sulama devam eder. Ağaç isteğine göre 10-20 günde bir sulama yapılabilir. Ayrıca sulamada damlama sisteminin kullanılması hem verimi artırdığı için hem de az su kullanımını sağladığı için daha faydalıdır. 

  Armut Dikimi
  Gübreleme

  Armut meyvesi için azot, potasyum ve fosfor çok önemli elementler olmasıyla birlikte armudun verimliliği ve gelişimi açısından oldukça faydalıdır. Ahır gübresi hem bu elementleri barındıran hem de toprağın fiziksel özelliklerini düzelten bir gübre olması nedeniyle armut dikiminde kullanımı uygundur. 3 yılda bir defa verilmek üzere dekara 3-4 ton ahır gübresi atılır ve ton başına 15 kilogram süper süper fosfat katılır. Bunun yanında her yıl Şubat ve Mart ayları olmak üzere 250-300 gram saf azotlu gübre de verilebilir. 

  Hasat

  Hasadı elle yapılan bu meyve, sapları ile kopartılarak astarlı sepetler içerisine zarar vermeden konur. Yazlık armutlarda hasat, sabah erkenden yapılırken kışlık dikimlerde ise meyvenin üzerindeki çiğ kuruduktan sonra yapılmaktadır. Hasat işlemi 3 kez tekrarlanmalıdır. Armut dikiminde hasat olgunluğuna erişmiş meyveler, meyvenin kabuğunun taban rengine, meyve eti sertliğine, meyvenin daldan ayrılma durumlarına göre belirlenebilir. 
  ]]>
  Armut Tipi Vücut https://www.armut.gen.tr/armut-tipi-vucut.html Mon, 03 Dec 2018 13:04:37 +0000 Armut tipi vücut, kadınlarının sadece bizim Türkiye'de olduğunu ve Akdeniz kadınlarında çokça rastladığımız bir vücut şekli olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü yapmış olduğumuz araştırmalar sonucunda ortay Armut tipi vücut, kadınlarının sadece bizim Türkiye'de olduğunu ve Akdeniz kadınlarında çokça rastladığımız bir vücut şekli olduğunu sanıyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü yapmış olduğumuz araştırmalar sonucunda ortaya çıkan dünyadaki kadınların yüzde 60 ının üzerinde olduğu ortaya çıktı. Yani bir çoğumuz ince bir bele ve geni kalçalar sahibiz. Halk arasında basenli olarak bilinse de bu vücut şekline çok kolay kıyafet bulabilirsiniz. Bu vücut tipinde kıyafetler çok daha güzel duruyor aslında. Armut tipi vücut, omuz çevresi dar basenlere doğru daha geniş bir görüntüsü vardır. Göğüsleri normal boyutlarda olup, kolları zayıf ve ince bir bele sahiptirler. 

  Armut tipi vücut denince aklımıza gelen adından da anlayabileceğiz gibi üst tarafı dar, alt kısmına gelince oldukça genişleyen bir vücut tipidir. Armut tipi vücutlarda pantolon kalçanıza tam olarak oturmasına rağmen bel kısmı çok daha geniş olacaktır. Üst tarafınıza kayık diye tabir edilen kıyafetleri tercih edersiniz ve vücudunuzu kum saati gibi gösteriyorsa tam bir armut tipi vücuda sahipsiniz demektir. Armut tipi vücudun ölçüleri basen 95'ten başlar yukarı doğru gidersek bel 64-65, göğüste ise bu ölçü iyice düşer ve 80'e kadar iner. Eğer daha fazla netlik isterseniz basenleriniz omuz yapınızla eşleşmiyorsa yani daha genişse armut tipi vücut demektir. Bu vücut  tipine geometrik şekiller arasında gördüğümüz üçgen vücut da denir. Armut tipi vücut için verdiğimiz ölçüler kiloya göre değişiklik gösterir. 

  Armut Tipi Vücut
  Yukarıdaki örnekte olduğu gibiyseniz eğer zayıf  bir armut tipi vücuda sahipsiniz demektir. Ama bu ölçüler kalça 118'e kadar çıkıyorsa da çıkabilir kiloya bağlı olarak o zaman tam bir armut şekli verirsiniz. Armut tipi vücut baştada konuştuğumuz gibi günlük hayatımızda çokça karşımıza çıkmaktadır. Günümüzde çok yaygınlaşan basenli veya kilolu bayanlara rastlamak mümkün. Armut tipi vücutlar genellikle kadınlarda görülen bir vücut şeklidir. Armut tipi vücut dilimize oldukça yer etmiştir. Çünkü şişmanlığın ve vücut şeklini anlatmak için kolay bir ifade biçimidir. Görünüm açısından hoş kabul edilmese bile sağlık açısından çok iyidir. Çünkü yağlar karında değil başında ve üst bacakta depolama yapar. Buda sağlık açısından çok avantajlıdır.
  ]]>
  Armut Aşısı https://www.armut.gen.tr/armut-asisi.html Mon, 03 Dec 2018 22:02:30 +0000 Armut Aşısı; Ülkemiz tarım ile ilgilenmek için oldukça elverişli koşullara sahiptir. Bu sebeple ülkemizin birçok yerinde tarım önemli bir geçim kaynağıdır. Tarımla uğraşan kişiler iyi satış yapmaları için ilk önce ü Armut Aşısı; Ülkemiz tarım ile ilgilenmek için oldukça elverişli koşullara sahiptir. Bu sebeple ülkemizin birçok yerinde tarım önemli bir geçim kaynağıdır. Tarımla uğraşan kişiler iyi satış yapmaları için ilk önce ürettikleri meyvelerin güzel olması gereklidir. Bu durum içinde akla gelen ilk kaynak armut aşısıdır. Armut genellikle İç Anadolu bölgesinde yetişen bir meyvedir. Armut denilince akla gelen ilk yerlerden biri şüphesiz ki Ankara'dır. Armut aşısı armut ağaçları için üretilmiş bir aşıdır. Armut ağacının daha verimli ve sağlıklı olması için kullanılır. Armut aşısı kısa sürede sonuç vermeye başlayacaktır. Armut aşısını yapmak için üst düzey biri olmak zorunda değildir herkes bu aşıyı başarılı bir şekilde yapabilir. Armut aşısının birçok çeşidi vardır.

  Bir armut aşısı yapmak için şu yollar takip edilmelidir; İlk olarak aşıyı yapacağınız ağaca benzer veye beğendiğiniz bir ağaç seçmelisiniz. Daha sonra seçtiğiniz ağaçtan bir kalem boyunda dal kesmelisiniz. Fakat bu dal üzerinde meyve olmamalı sadece bolca yaprak olmalıdır. Kestiğiniz bu dalı mutlaka nemli tutmalısınız. Örneğin; su dolu bir bardağın içi veya nemli bir beze sarıp bekletmek gibi. Aşı yapacağınız ağaç için seçtiğin bu dalı önce yapraklarından ayrıştırmalısınız. Ayrıştırdıktan sonra yaprakların koptuğu yerde 6 tane veya daha fazla tomurcuk bulunacaktır. Bu tomurcukların bulunduğu yeri maket bıçağı yardımıyla 5-6 santim boyunca çizmelisiniz. Bu çizgi sayesinde kabuğu ayrıştırmış olacaksınız. Kabuğun üstündeki tomurcuklu kısımın altında mor benek olacaktır. Bu mor beneği aşı olarak kullanacaksınız. Daha sonra aşı yapacağınız ağacın herhangi bir dalına ters T harfi çizmelisiniz. Armut ağacının dalını çizdikten sonra kendiliğinden ayrışacaktır zaten.Armut AşısıYatay çizdiğiniz çizikten içeri doğru dik bir şekilde aşınızı yerleştirmelisiniz. Burada dikkat edilmesi gerek şey ise aşının mor benek dediğimiz yere tam denk gelmesidir. Aşınızı yaptıktan sonra çizdiğiniz dalı sıkı bir şekilde izola bandı ile bantlamalısınız. Çünkü eğer mor benek hava alırsa aşınız işe yaramaz. Aşınızın tutup tutmadığını 4 hafta sonra fark edersiniz. Eğer aşı yaptığınız dal kurumuşsa aşınız olmuş demektir. Armut aşısını bu şekilde yapıp verimli kullanabilirsiniz. Bol şans.
  ]]>
  Armut Kompostosu https://www.armut.gen.tr/armut-kompostosu.html Tue, 04 Dec 2018 17:00:48 +0000 Armut kompostosu, çok vitaminli ve çok sağlıklıdır. Yani şifa deposudur. Armut kompostosunu evinizde kolayca yapabilirsiniz. Herkes tarafından sevilen bir içecektir. Özellikle çocuklar çok seviyor. Armut kompostosu böbrek Armut kompostosu, çok vitaminli ve çok sağlıklıdır. Yani şifa deposudur. Armut kompostosunu evinizde kolayca yapabilirsiniz. Herkes tarafından sevilen bir içecektir. Özellikle çocuklar çok seviyor. Armut kompostosu böbreklerin düzenli çalışmasına neden olur. Kompostolar mekanizmayı güçlendirir. Bünyesinde bulundurduğu vitaminlerle vücudun direncini arttırır. Alerjik sorunlara neden olmadığı için armut kompostosu bebekler için iyi bir besin kaynağıdır. Nefes darlığı ve boğazlarda meydana gelen tahrişlere karşı armut kompostosu çok iyi gelir. İltihap ve enfeksiyon sorunları için de armut kompostosu çok faydalıdır. Armut kompostosu oldukça değerli lifler içerir. Bu özelliği ile kolon sağlığını korur. Kan basıncını düzenleme özelliği olan armut kompostosu, hem kalp sağlığını korur hem de inme ve kalp krizi riskini azaltır. Armut kompostosu yüksek miktarda petkin içermesi nedeniyle kolesterolü sağlıklı seviyede tutmaya yardımcı olur. Kemik hastalıklarını önler ve enerji verir. Vitamin ve mineralleri bolca içerir. Armut kompostosu özellikle yaz günlerinde yemeklerin ve pilavların yanında çok iyi gider. Armut kompostosu çok faydalı olduğu için çocuklarınıza bol bol içirin. Armut kompostosunun kemiklere olan faydaları sayesinde çocuklarınızın boylarının uzamasına ve iyi gelişmesine de yardımcı olur. 

  Armut Kompostosu
  Armut kompostosu yapmak için gerekli malzemeler:
  • 2 kilo armut
  • 350 gr şeker
  • 1 tane limon
  • Yarım litre su
  Armut kompostosu tarifinin yapılışı:

  İlk önce armutları yıkayalım ve soyup dört parçaya bölelim. Daha sonra armutların çekirdeklerini güzelce çıkaralım. Armutların kararmasını önlemek için yarım litre suya yarım limon sıkıp, armutları içine atalım. Daha sonra bir tencereye yeteri kadar su koyup içine şekerimizi de koyalım. Geriye kalan yarım limonumuzu da içine sıkalım. Tencereyi ateşe oturtalım ve kaynamasını bekleyelim. Kaynayınca armutları süzüp şerbetin içine koyalım. 10 dakika kadar kaynatalım. Sonra armutları çıkarıp kavanozlara koyalım. Sonra şurubu tekrar kaynatıp kavanozun içine ağzı dolana kadar doldurun. Sonra kavanozun kapağını sıkıca kapatalım. Kuytu bir yerde saklayalım. 

  Afiyet olsun...
  ]]>
  Armut Maskesi https://www.armut.gen.tr/armut-maskesi.html Wed, 05 Dec 2018 13:42:58 +0000 Armut Maskesi, özellikle cildinize herhangi bir zarar vermeden peeling yapmanızda armut maskesi oldukça etkilidir. Çünkü armut maskesi cildin kendi doğal görünümünü kazanmasını hızlandırır, cildin gençleşmesine, ciltteki öl Armut Maskesi, özellikle cildinize herhangi bir zarar vermeden peeling yapmanızda armut maskesi oldukça etkilidir. Çünkü armut maskesi cildin kendi doğal görünümünü kazanmasını hızlandırır, cildin gençleşmesine, ciltteki ölü derilerin temizlenmesinde ve eski canlılığını kazanmasına yardımcı olmaktadır. Ciltteki ölü deriler temizlenmediği zaman hem soluk hem de kirli bir görüntünün meydana gelmesinde büyük rol oynamaktadır. Genellikle ciltte üzerinde meydana gelen ölü deriler belirli sürelerde temizlenmesi gerekmektedir. Bu ölü derilerin temizlenmesi için muhakkak peeling veya cildin daha az cilde zarar veren armut maskesini kolaylıkla uygulayabilirsiniz. 

  Armut Maskesi İçin Gerekli Olan Malzemeler 
  • 1 adet armut
  • 1 tatlı kaşığı yoğurt
  • Limon suyu
  Armut Maskesinin Hazırlanışı Ve Uygulanışı, ilk önce armudu yıkayalım ve dört eşit parçaya bölelim. Armut maskesi için tek parçasını kullanacağımız için kalan üç parçayı sağlığınız için yiyebilirsiniz. Armut bir parçasını kasenin içerisine rendeleyin ve üstüne bir iki damla limon suyunu sıkalım. Daha sonra içine yoğurdu ilave edin ve karıştırın. Hazırladığınız armut maskesini yüzünüzde göz çevreniz haricinde bütün yüzünüze uygulayabilirsiniz. Armut maskesi cilde uygulanırken dairesel hareketler yapılmalıdır. Ardından cildinizde maske kuruyuncaya kadar bekleyin, maske iyice kuruduktan sonra yüzünüze dairesel hareketler yaparak maskeyi cildinizden temizleyin.

  Ciltteki Renk Değişimine Ve Lekelere Karşı Armut Maskesi İçin Gerekli Olan Malzemeler
  • 1 adet olgunlaşmış armut
  • 1 tatlı kaşığı sızma zeytin yağ
  • 1 çorba kaşığı yoğurt
  • 1 çay kaşığı karbonat
  • 2 damla limon suyu
  Ciltteki Renk Değişimi Ve Lekeler İçin Armut Maskesinin Hazırlanışı, öncelikle armudu rendenin ince tarafı ile rendeleyin, ardından kasenin içine alın. Daha sonra yoğurdu, karbonatı, sızma zeytinyağı ve limon suyunu ilave ederek karıştıralım. Hazırladığınız maskeyi göz çevresi haricen bütün cildinize sürün. Armut maskesi cildinizde 15 ile 20 dakika beklettikten sonra bol su ile yıkayarak temizleyin. Sigara kullanan kişilerin cildinde meydana gelen lekelerin temizlenmesinde oldukça faydalı olan armut maskesini haftada iki defa akşamları yatmadan önce uygulayabilirler. 

  Armut Maskesi
  Armut Maskesinin Cilde Faydaları Nelerdir
  • Ciltte oluşan lekelerin giderilmesinde armut maskesi oldukça faydalıdır.
  • Armut maskesi peeling görevini gördüğü için cildi yenilerken eski sağlığına kavuşmasını da sağlar.
  • Ayrıca armut maskesi uygulandıktan sonra cildi nemlendirirken, aynı zamanda cildin kurumasına karşıda savaş açar.
  • Armut içerdiği vitaminler sayesinde zaman içerisinde ciltte meydana gelen kırışıklıkların ve sarkmaların gecikmesine yardımcı olur, hatta cildin yenilenerek gençleşmesini de sağlamaktadır. 
  • Armut maskesi düzenli olarak haftada bir defa cilde uygulandığında daha parlak ve genç bir cilde sahip olabilirsiniz. 
  • Ciltte sivilcelerden kaynaklı olarak oluşan renk bozuklukları ve izlerin giderilmesinde büyük fayda sağlamaktadır. 
  ]]>
  1 Armut Kaç Kalori https://www.armut.gen.tr/1-armut-kac-kalori.html Wed, 05 Dec 2018 23:39:10 +0000 1 Armut Kaç Kalori, Armut oldukça sağlıklı ve besin değeri yüksek bir meyvedir. Bulması kolay ve uygun fiyatlı olmasından dolayı en fazla tercih edilen meyvelerden biridir. Armut kilo vermek isteyenler için oldukça sık kullanı 1 Armut Kaç Kalori, Armut oldukça sağlıklı ve besin değeri yüksek bir meyvedir. Bulması kolay ve uygun fiyatlı olmasından dolayı en fazla tercih edilen meyvelerden biridir. Armut kilo vermek isteyenler için oldukça sık kullanılır. Armudun kalorisi diğer meyvelere göre çok daha azdır. Ortalama bir armuttaki besin değerleri toplamı 100 gramdır. Günde yiyeceğimiz 1 armut kaç kalori dersek, bize 52 kalori kazandıracaktır. Armut aynı zamanda tok tuttuğu için diyet sırasında öğün aralarında kullanılması tavsiye edilir. 

  Armuttaki besinleri gramlarına göre şöyle sıralayabiliriz;
  • Protein (g); 0,5 
  • Yağ(g); 0,3
  • Lif (g); 2,9
  • Karbonhidrat (g); 12,4
  • Kolesterol (g); 0
  • Sodyum (g); 2
  • Potasyum (g); 125
  • Kalsiyum(g); 8
  • Vitamin A (g); 3
  • Vitamin C (g); 5
  • Demir (g); 0.26
  1 Armut Kaç Kalori
  Armut diğer meyvelere göre lif içeriği bakımından daha yüksek değerler seyreden bir meyvedir. Armut kalori bakımından daha düşük olduğu kesinleşmiş bir bilgidir. Bu bilgilere dayanarak diyet sırasından gönül rahatlığıyla kullanılabilir. Aynı zamanda hamile kadınlarda hem kendileri hemde çocukları için kullanmasında yarar vardır. 
  ]]>
  Armut Marmelatı https://www.armut.gen.tr/armut-marmelati.html Thu, 06 Dec 2018 00:44:29 +0000 Armut marmelatı; bazı meyveler vardır ki, tadının güzelliğini başka mevsimlerde de tadabilmek için çeşitli şekillerde kurutuyor veya marmelatlarını yapıyoruz. Başka mevsimlerde özellikle de kış aylarında hazırlanıp saklan Armut marmelatı; bazı meyveler vardır ki, tadının güzelliğini başka mevsimlerde de tadabilmek için çeşitli şekillerde kurutuyor veya marmelatlarını yapıyoruz. Başka mevsimlerde özellikle de kış aylarında hazırlanıp saklanılmış marmelatları tüketmek hem sağlıklıyken hem de eşsiz tatlarıyla bizlere lezzetini sunmakta. Armut marmelatını hazırlayıp kış aylarında gönül rahatlığı ile sağlıklı bir şekilde tüketebileceğimiz lezzetler arasında yer almaktadır.

  Armut marmelatı için gerekli malzemeler;
  • 1 kilo taze armut,
  • 800-1000 gr toz şeker,
  • Birkaç adet karanfil,
  • Bir tatlı kaşığı limon tozu.
  Armut marmelatı nasıl hazırlanır; 

  Özenle seçilmiş taze armutlar satın alınır. İyice yıkanan armutların her biri dört eşit parçaya bölünür. Armutların çekirdeklerini seçip çıkardıktan sonra çekirdek yatağını da bıçak yardımıyla söküp atın. Daha sonra tencere içerisine aldığınız armutlarınızın üzerine bir miktar su ilave ediniz. Su tencere içerisindeki armutların üzerine çıkacak şekilde olmalıdır. Tencere içerisine bir kaç tanede karanfil attıktan sonra tencere kapağını kapatarak orta ateşte açtığınız ocakta bırakınız. Armutlar sularını iyice salıp tekrar çektikten sonra ocağı kapatarak, armutları bir başka kap içerisine alın.Armut Marmelatı Pişmiş armutları tahta bir kaşık ile ezdikten sonra bir süzgeç yardımı ile süzün. Süzülen armutları tekrar bir tencere içerisine bırakarak üzerine şeker ilave ediniz. Şekerli olmasını isterseniz şekeri 1 kg da ilave edebilirsiniz. Ocağı açıp iyice marmelat kıvamına gelene kadar karıştırınız ve kaynamasını bekleyiniz. Kaynayınca bir tatlı kaşığı limon tozunu da ilave edip eritiniz. Bu sayede ekşimsi bir tada sahip olacaktır. Kaynadıktan sonra ateşten alarak soğumaya bırakın. Soğuyan marmelatı kavanozlara bırakarak kapaklarını sıkıca kapatınız. Kavanozdaki marmelatlarını serin ve kuru yerde muhafaza ediniz. Afiyet olsun.
  ]]>
  Armut Ağacı https://www.armut.gen.tr/armut-agaci.html Thu, 06 Dec 2018 17:45:30 +0000 Armut Ağacı, Kendine ait şekli ile oldukça ince kabuklu, yumuşak çekirdekli ve etli, birçok kişinin severek yediği sulu ve oldukça lezzetli bir meyve olan armut meyvesinin yetiştiği armut ağacı gülgillerdendir. Ana vatanı Anad Armut Ağacı, Kendine ait şekli ile oldukça ince kabuklu, yumuşak çekirdekli ve etli, birçok kişinin severek yediği sulu ve oldukça lezzetli bir meyve olan armut meyvesinin yetiştiği armut ağacı gülgillerdendir. Ana vatanı Anadolu olan bu ağacın 20 türü bulunur ve 2.000 e yakın çeşidi vardır. Parçasız sade şeklinde yeşil yapraklarının kenar kısımları oldukça ince dişlidir ve ilkbahar mevsiminde erken beyaz renkli açan çiçekleri yabani gülü andırır. Genellikle iki evcikli yani erkek ve dişi çiçek olarak ayrı ayrı  çiçek açan ağaçların yazlık meyveleri, haziran sonlarına doğru kışlık meyveleri ise, ekim-kasım aylarında toplanır. Armut ağacının meyveleri taze olarak yenilebileceği gibi reçel, marmelat, tatlı, meyve suyu, rakı ve likör yapımında da kullanılır. Bu ağacın kırmızı renkli odunu ise, kolay işlenebilmesi ve iyi cila tutması nedeniyle marangozluk işlerinde oldukça sık kullanılmaktadır. Ülkemizde hemen hemen her ilde yetiştirilen armut ağaçları, dünyanın en önemli meyve ağaçları arasında yer alır ve tepeye doğru genişleyen ve olgunluğa eriştiğinde 13 m ye kadar ulaşan boylarıyla elma ağaçlarından daha uzundur. 

  Armut ağacı üretilmesi, tohumuyla, yani çekirdekleriyle çoğaltılabilen armut ağacı, bir yaşındaki anaç armut fidanları üzerinde aşılama veya çelikleme yoluyla da üretilir. Armut ağaçlarının ömürleri oldukça uzundur. 50-75 yıl boyunca ömrü olabilir. İyi bir şekilde bakıldığı takdirde ve budanmaması durumunda boyları iyice uzayabilir. Dikildikten yaklaşık 4-7 yıl arasında meyve vermeye başlar ve ağaç 8-10 yaşındayken 25-50 kg meyve verir.

  Armut ağacının yetiştirilmesi;

  Toprak isteği, toprak açısından çok seçici olmayan armut ağaçları ürünün değerinin yüksek olması açısından derin, geçirgen, organik madde açısından zengin ve sıcak topraklara dikilmelidir. Kireçli topraklarda ürün verimi düşük olan armut ağacının yetiştiği toprağın, yılda iki defa işlemesi yapılmalıdır. Toprak işlemesi yapılırken yabani otlar yok edilmeli, toprak havalandırmalı, toprağın sıcaklığını ve nemini artırmak için aralık ayının sonunda sonbahar-kış işlemesi, ilkbahar işlemesi ise mart ayının başında 8-10 cm derinlikte yapılmalıdır.

  İklim isteği, armut ağacı, ılıman iklim ağacı olması nedeniyle soğuk havanın hüküm sürdüğü bölgelerde yetiştirilmelidir. Özellikle de kış aylarının aşırı soğuk olduğu bölgelerde ağacın verimi büyük oranda düşer. Kış aylarında soğuklama ihtiyacı 1.200 saat olan armut ağacının -20 derecenin altında bulunduğu süre bu saatten kısa olduğunda ağacın çiçeklenmesi geç olur ve bazı tomurcukları ölür. Kış donlarına dayanıklıdır. Ancak ilkbahar donlarından oldukça etkilenir.

  Armut Ağacı
  Sulama, nemli toprakları seven ve suya oldukça ihtiyaç duyan bu ağaç, kurak mevsimlerde sıkça sulanmalıdır. Su ihtiyacı karşılanmayan ağaçların meyveleri fazla büyümez ve ürün verimi düşer.

  Gübreleme, armut ağaçlarına da diğer meyve ağaçları gibi 3 yılda bir gübreleme yapılmalıdır. Gübreleme işlemi yapılmadan, toprak analizi yapılarak ağacın ihtiyaçları belirlenerek ağaca uygun olan gübre çeşitleri kullanılmalıdır. Özellikle de fazla verilen azot gübresi birtakım hastalıklara neden olabileceğinden oldukça dikkatli kullanılmalı, gübreleme işlemi mümkünse bu konuda deneyimli olan kişiler tarafından yapılmalıdır.

  Meyve seyreltme, meyvelerin yeteri kadar iriliğe ulaşması isteniyorsa her bir salkımda bulunan 3-5 meyve sayıları meyveler daha büyümeden erken zamanda kopartılarak azaltılmalıdır.

  Budama, kış ve yaz budaması olarak iki ayrı zamanda dikim, şekil, ürün ve gençleştirme budaması olarak dört ayrı şekilde yapılabilir. Çoğunlukla dikine büyüme eğilimi gösteren armut ağaçları, dike yakın bir şekilde budandığı zaman ağacın gelişimi olumlu olarak etkilenir. Ateş hastalığının sık görüldüğü]]> Akça Armut https://www.armut.gen.tr/akca-armut.html Fri, 07 Dec 2018 13:18:22 +0000 Akça Armut, Ağacı dikenli, sık dallı, kuvvetli ve yarı dik gelişme eğiliminde olan yerli cinslerdendir. Dikenli Akça ve İstanbul Akçası olarak bilinen tipleri de vardır. İç Anadolu, Ege, Marmara ve Akdeniz  Bölgelerinde Akça Armut, Ağacı dikenli, sık dallı, kuvvetli ve yarı dik gelişme eğiliminde olan yerli cinslerdendir. Dikenli Akça ve İstanbul Akçası olarak bilinen tipleri de vardır. İç Anadolu, Ege, Marmara ve Akdeniz  Bölgelerinde yetiştiriciliği yaygındır. Armut kökenli çöğür anaçları üzerinde geç meyveye yattığı için son yıllarda ayva kökenli klon anaçlarına aşılanmış fidanları tercih edilir. Meyvesi koni şeklinde, orta irilikte, meyve kabuğu, yeşil üzerine sarı renklidir. Meyvenin iç kısmı sulu, tatlı,yeşilimsi beyaz,  gevrek, az kumlu ve hoş kokuludur. Marmara’da haziran sonu ile Temmuz ayının ilk haftasında, Ege’de Haziran ortalarında hasat edilir. Dölleyicileri, Passe Crassane, Dr.J.Guyot, Mustafa Bey ve Williams'dır.

  Toprak  ve İklim 

  Armut Geniş adaptasyon kabiliyeti sebebiyle ülkemizin farklı ekolojik bölgelerinde yetişme imkanı bulabilmektedir. Elmaya nazaran soğuğa daha  az dayanıklı, sıcaklık isteği daha fazla olan bir tür olan armut havasız, ağır, kireç oranı yüksek alkali topraklara  uygun değildir. Organik maddece zengin, derin, geçirgen toprakları sever. Akça armudun 7,2 ºC’nin altında toplam soğuklama ihtiyacı çeşidine göre 800-2100 saat arasındadır. Daha düşük soğuklama  ihtiyacı olan  erkenci çeşitler Akdeniz ve Ege bölgelerinin 300- 800 m yüksekliğindeki yerlerde, diğer çeşitler ise geçit ve iç bölgelerde yetiştirilmeye uygundur.

  Anaç Kullanımı

  Son yıllarda geliştirilen yarı bodur ve bodur klon anaçlarının kullanımı ile farklı ekolojik yapılara ve  topraklara sahip olan arazilerde sık dikim usulü armut yetiştiriciliğinde yaygın olarak görülmektedir. Yetiştirilecek çeşidin ve kullanılacak anacın seçiminde arazinin bölgenin iklim verilerinin ve toprak analiz verilerinin göz önünde bulundurulması önemlidir. Yarı bodur anaçlarda 5x2,5 m ila 5x3 m, bodur anaçlar üzerinde 4x1,2 m ila 4x1,5 m,  ayva çöğürleri üzerinde 4x3 m, armut çöğürleri üzerinde 6x6 m, mesafe ve aralıklarda bahçe tesisi uygundur.

  Çeşit Seçimi 

  Bahçe tesis edilirken kışlık, güzlük ve erkenci çeşitlerin belirli bir oranda bulundurulması ve çeşitlerin kış soğuklama ihtiyaçlarının göz önünde bulundurulması gerekir. Armut çeşitlerinin kendi aralarındaki uyuşmazlık sebebiyle % 10-15 oranlarında dölleyici çeşitte fidanların dikilmesi elzemdir.

  Akça Armut
  Terbiye Sistemi

  Akça armut yetiştiriciliğinde kordon terbiye, doruk dallı, ve modifiye lider  sistemleri kullanılmaktadır. Yarı bodur anaçlar da sıralar arası 4-4,5 m, sıra üzeri ise 1,2-1,5 m mesafeler de kordon terbiye sistemi ve telli destek sistemi uygulaması ile elmalarda olduğu gibi sık dikim bahçe tesisleri hazırlanmaktadır.  

  Hastalık ve Zararlılar

  Memeli pas, külleme, ateş yanıklığı önemli armut hastalıklarındandır. Ervinia Amylovor denilen bakterinin neden olduğu ateş yanıklığı hastalığı akça armut yetiştiriciliğini sınırlayan en önemli hastalıktır. Bu hastalığın sık görüldüğü yörelerde dayanıklı ve kısmen dayanıklı çeşitler tercih edilmeli, ayva anaçları yerine armut kökenli anaçların tercih edilmesi gereklidir. Önemli armut zararlıları ise; kabuklu bit, armut iç kurdu, armut sülüğü ve armut yaprak piresidir.
  ]]>
  Armut Budama https://www.armut.gen.tr/armut-budama.html Sat, 08 Dec 2018 07:33:48 +0000 Armut Budama, Armut yetiştiriciliğinde bol ve kaliteli ürünler elde etmek için toprak gübreleme, işleme ve sulama gibi alınması gereken tedbirlerin yanı sıra birde her sene budamanın da yapılması gereklidir. Budama ya Armut Budama, Armut yetiştiriciliğinde bol ve kaliteli ürünler elde etmek için toprak gübreleme, işleme ve sulama gibi alınması gereken tedbirlerin yanı sıra birde her sene budamanın da yapılması gereklidir. 

  Budama yapılmayan ağaçlarda;

  • Kısa zaman içinde verim iyice düşer.
  • Taç düzensiz bir şekilde gelişir.
  • Kalitesiz ve küçük meyveler oluşur.
  • Periyodisite yani(ürün bir sene var bir sene yok) görülür.
  • Aşırı verimden dolayı dallar kırılır.
  • Çok fazla dallanma sonucunda iç bölgedeki dallar ışık almaz. 

  Bu sebeplerden dolayı budama işlemi meyvecilik alanında karlılık miktarını artırmak için yapılması gerekli olan en önemli bakımlardan birisidir. Meyve ağaçlarında budama işlemi uç alma ile dalların açılarının genişletilmesi yada daraltılması, dal kesme, dal seyretme ve dal eğme gibi işlemlere denir. Yapılan bu işlemler genelde şu amaçlar için yapılmaktadır.

  • Dal sarkma ve dal kırılmalarını azaltmak.
  • Fidan dikim sırasında gövde ile kök arasındaki dengeyi sağlayabilmek.
  • Bir yıl var bir yıl yok (periyodisite) etkisini azaltmak.
  • Ağaçlara istenilen biçimi vermek.
  • Meyve seyreltme ve dal çıkarma yapmak
  • İyi bir taçlandırma ile ağaç tacının iç bölgelerininde havalanmasını ve ışıklanmasını sağlayarak bu bölgelerden de meyve elde etmek.
  • Şekli oluşturulan ve verime yatmış ağaçlarda verilen şekli korumak.
  • Sürgün oluşumu ve ağaçlarda meyve verimini dengelemek.

  Budama Ne Zaman Yapılmalıdır

  Armut budama işlemi genellikle kışın dinlenme döneminde havaların aşırı soğuk olmadığı zamanlar da yapılmaktadır. Akdeniz ile ege bölgeleri gibi kışın oldukça soğuk olmadığı bölgelerde sonbahar ayında ağaçlar yapraklarını döktükten sonra budama işlemine başlanır. Kış ayının sonunda ağaçlar uyanıncaya dek budama işlemi devam eder. Armut ağaçlarında budama işlemi kaliteli çiçek açmasını ve meyve alınımını etkilemektedir. Genç yaşta olan armut ağaçları taçsız düz bir fidan halinde iken dikilmektedir. İlk seneler gövdeden çıkan yan dallar ellenmez. Yalnızca kök boğazında çıkan sürgünler temizlenmektedir. Armut ağaçlarının alçak boyları ile kısa dalları olması daha erken ve daha bol meyve verimini sağlamaktadır. Gençleştirme budaması armut ağaçlarında tekrardan kuvvetle sürgünler oluşturmasına yeni bir taç elde etmek için yapılmaktadır. Böylece ağaçta verim tekrardan arttığından dolayı meyvelerinde kaliteleri artmış olur. Yaşlanan ve artık ölmeye yüz tutmuş armut ağaçlarında ise gençleştirme budaması yapılmamaktadır. Gençleştirme armut ağacının budama işlemine karşı dayanma derecesini de göz önünde bulundurmaktadır. Armut BudamaGençleştirme budamasında yapılması gereken ilk şey kurumuş olan, sıklaşan ve birbirlerine geçen dalları kesmektir. Geri kalan dallarda kısaltma budaması yapılır. Ağacın taç kısmı küçültülerek ve tekrardan kuvvetli sürgünlerin oluşması sağlanır. Bazı ağaçlarda ise budama işleminin yapılması çift katlı bir taç oluşmasını sağlar. Bu tür ağaçlarda üst taç atıldıktan sonra zayıflayan alt taç dallarında da kısa budama işlemi yapılarak ağaçta daha kuvvetli ve dengeli bir taç meydana getirilmektedir. Düzgün bir taç budama işlemi yapıldıktan sonra sulama, gübreleme ve iyi bir toprak işlemesi ile birlikte yeterli oranda armut dal ve dalcıklarının meydana gelmesinde yardımcı olmaktadır.

  ]]>
  Armut Suyu https://www.armut.gen.tr/armut-suyu.html Sat, 08 Dec 2018 07:53:59 +0000 Armut suyu, özellikle cilt bakımında cildin canlanması ve yenilenmesi konusunda faydalıdır. Ayrıca sağlık anlamında da etkisi büyüktür. Armut Suyu Faydaları NelerdirKan basıncını Armut suyu, özellikle cilt bakımında cildin canlanması ve yenilenmesi konusunda faydalıdır. Ayrıca sağlık anlamında da etkisi büyüktür. 

  Armut Suyu Faydaları Nelerdir
  • Kan basıncını dengeler,
  • İçeriğinde antioksidan ve antikanserojen maddeler bulunur,
  • Armutta bulunan pektin, kolesterolü dengeler,
  • Bakır ve C vitamini içerdiğinden hücreleri korur, kanseri önler,
  • Armutta bulunan pektinin müshil etkisi görür,
  • Armut suyunda bulunan fruktoz ve glikoz vücuda doğal ve hızlı bir şekilde enerji verir,
  • Armudun ateş düşürme etkisi bulunmaktadır. Bunun için hasta olan kişiye bir bardak armut suyu içirilmelidir,
  • Armut suyunda yüksek miktarda bor bulunur. Bor, kemik erimesini engeller,
  • Antiinflamatuar etkisi nedeniyle vücuttaki iltihabın iyileşmesini sağlar,
  • Özellikle sigara kullananlar ve çocuklardaki balgamı temizlemek için armut suyu içirilebilir,
  • Boğaz ağrısını giderir,
  Bebeklere Armut Suyu Verilir mi
  Bebeklerde ek gıda olarak armut suyu 4 ile 6. aylardan itibaren verilebilir. Sindirimi kolay olduğundan gaz yapma etkisi yoktur. Armut suyu rendelenerek elde edilebilir. Bir armutta bulunan C vitamini günlük ihtiyacın yüzde 20'sini karşılamaktadır. Ayrıca hipoalerjenik bir meyve olduğundan bebeklerde güvenle kullanılabilir. 
  Armut suyu ve meyvesi, bağırsak hareketlerini hızlandırdığından özellikle ishal olan bebeğe verilmemelidir. 

  Armut Suyu Nasıl Hazırlanmalıdır
  Armut suyu için sağlam, sert ve koyu renkli armutlar seçilmelidir. Birkaç gün bekletilmeli, olgunlaşmasını hızlandırmak amacıyla kağıt torbada oda sıcaklığında bekletilebilir. Aşırı olgunlaşmış armutlar lapalaştığından suyunun çıkarılması zordur. Uygun armut meyve sıkacağında sıkılabilir. Bebekler için ise cam rende kullanılarak temiz bir tülbentten süzülmelidir. 

  Armut Suyu
  Armut Suyunun Cilde Faydaları Nelerdir
  • Güneş lekelerine etkilidir. İçinde bulunan alfa arbutin, yoğun melanin oluşumundan kaynaklanan lekelerin görünümünü açar,
  • Cilt beyazlaştırır,
  • Cildin UV ışınlarından korunması için güneş koruyucuyla kullanılmalıdır,
  • Cilt lekelerinin tedavisi için geceleri cilde armut suyu sürülebilir ya da lapa şeklinde cilde 10 dk. uygulandıktan sonra ılık suyla yıkanmalıdır. 
  ]]>
  Armut Vücut Tipi https://www.armut.gen.tr/armut-vucut-tipi.html Sun, 09 Dec 2018 02:29:37 +0000 Armut Vücut Tipi, bu vücut tipi çoğunlukla kişinin geniş kalça yapısına oranla dar omuzları olan, normal büyüklükte ya da küçük göğüsleri, çok ince bir bel yapısı kıvrımından sonra oldukça dolgun bir kalçalara armut Armut Vücut Tipi, bu vücut tipi çoğunlukla kişinin geniş kalça yapısına oranla dar omuzları olan, normal büyüklükte ya da küçük göğüsleri, çok ince bir bel yapısı kıvrımından sonra oldukça dolgun bir kalçalara armut vücut tipi denilmektedir. Armut vücut tipi isminden de anlaşıldığı üzere üst tarafı dar alt tarafı ise, oldukça geniş bir yapısı olan aynı bir armut şekli gibidir. Armut vücut tipindeki olan kişilerin özellikle kıyafet seçimlerinde oldukça dikkatli olmaları gerekmektedir. Armut vücut tipi olan kişiler kilo aldıkları zaman çoğunlukla basen ve bel bölgesinden kilo alırlar. 

  Armut Vücut Tipi Nasıl Giyinmelidir Özellikle en yaygın olan vücut tiplerinden biriside armut vücut tipidir. Çoğunlukla basenlerde ve göbek kısmında ortaya çıkan kilolar ve dar bir üst yapısı nedeni ile pek çok hanım nasıl kıyafet giyeceğine ve kendisine ne tür kıyafetlerin yakışacağı hususunda tereddütte kalmaktadır. Ayrıca armut vücut tipi olan kişilerin farklı giyim tarzlarına en uygun olan tiplerdir. Yalnızca dikkatli olunması gereken durum göbek ve basen bölgesinden uzaklaştıracak tarzdaki parçaların seçilmesidir. Kısacası basen bölgesini tam şeklini ortaya çıkaracak kıyafetler seçilmelidir. Armut vücut tipi olan hanımlar yelek, ceket ya da mont gibi önü açık olarak kullanılan kıyafetlerde mutlaka köşeli olanları seçmelidir. Eğer yuvarlak kenarlı kıyafetler alınır ise, hem göbek hem de basen bölgesini daha yuvarlak göstermektedir. Kenarları sivri kesimli olan yelek ve ceketler armut vücut tipi olan kişiler için en ideal seçimdir. Pantolon seçiminde ise, özellikle dikine çizgili ve yüksek bel pantolon tercih edilmelidir. Düşük bel pantolon çoğunlukla bel kısmının kat kat görünmesine sebep olurken, hem sağlıksız hem de çok kilolu gösterdiği için çirkin imaj oluşmasına sebep olur. 

  Armut Vücut Tipi
  Armut Vücut Tipi Nasıl Zayıflar Geniş basen ve kalçalara sahip olan armut tipi vücuda sahip olan her kadının ortak sorunudur. Ancak yapılan egzersiz hareketler ve uygun diyet yöntemi ile bölgesel zayıflama konusunda etkili olabilir. Zayıflamak için uygulanan yanlış egzersiz ya da diyetler sonucunda basenlerde incelme yerine kalınlaşmalar olabilir. Bu konuda daha dikkatli olmak gerekir, ayrıca daha sağlıklı kilo vermek daha kısa zamanda istenilen sonuca ulaşılmasına yardımcı olur. Armut vücut tipi genellikle üst kısmı dar olmasından dolayı ağırlıklı ve sıkı olarak alt kısım özellikle basen ve bel bölgesindeki kilolar için daha fazla çalışılması gerekmektedir. İstikrarlı ve düzenli bir diyet ve spor sayesinde bölgesel incelmelerde başarılı olabilirsiniz.
  ]]>
  Armut Çeşitleri https://www.armut.gen.tr/armut-cesitleri.html Thu, 18 Apr 2019 14:40:11 +0000 Armut çeşitleri: Armut herkes tarafından sevilen bir meyvedir. Sulu ve herkes tarafından sevilen armudun 60 çeşidi olduğu söylenir. Armut ağacının 14 metreye kadar uzanan dik ve uzun bir ağaçtır. Gülgillerden olan bir ağacın Armut çeşitleri: Armut herkes tarafından sevilen bir meyvedir. Sulu ve herkes tarafından sevilen armudun 60 çeşidi olduğu söylenir. Armut ağacının 14 metreye kadar uzanan dik ve uzun bir ağaçtır. Gülgillerden olan bir ağacın çeşidi olup rengi yeşilden sarıya dönüşen sulu, yumuşak, mineral ve vitamin açısından çok zengin tatlı bir meyvedir. Yaz ve sonbahar aylarında olgunlaşır. Armut meyvesinin tazesini rahatça tüketebileceğimiz gibi pekmez, reçel ve hatta mayalandırılmasıyla şarap bile yapıldığı bilinir. Kış aylarına ise kurutup rahatça saklanıp yenir.

  Armut çeşitlerinin bazıları:
  • Akça armut: Yerli bir ağaç türü olup yaprakları sık dikenli yarı dik gelişme eğiliminde ağacı kuvvetli bir armut çeşididir. Marmara Akdeniz ege ve İç Anadolu bölgelerinde bolca yetiştirilir.
  • June beauty armut: Anadolu'da çok yaygın olup ağaç dalları kuvvetli gelişim gösteren yarı dik bir armut çeşididir. Erkenci diye tabir edilen çeşitlerimiz arasındadır. Bazı bölgelerde haziran gülü veya haziran güzeli olarak ta tanınır.
  • Tosca armudu: İtalya'dan ithal edilmiş olup coscia ve williams çeşitlerinin birleştirilmesiyle elde edilmiştir.ağaç ve dalları yarı dik olarak gelişir. Geniş bir taç oluşturur dalların gelişimi ile bir ayva görünümündedir.
  • Etruska armudu: İtalya'da melezleme ile elde edilmiş yarı dik gelişen erkenden olan armut çeşitlerindendir.
  • Santa maria armudu: İtalya'da williams ve cossia armutlarının mayalanarak elde edilmiş olup ağaçları ve dalları kuvvetli gelişen oldukça sık tutan sofralık tüketime uygun bir meyvedir.
  • Abete fetel armudu: Fransız kökenli dalları orta kuvvette yarı dik gelişen sık meyve veren erken meyve veren bir çeşittir. Ateş yanıklığı hastalığına dayanıklı bir armut çeşididir.
  • Williams armudu: İngiltere'den ithal erken olan çabuk gelişen bir ağaçtır fakat geç çiçeklenir ve düzenli verim sağlayan bir çeşittir.
  • Ankara armudu: Yüksek meyve kalitesi olan uzun süre saklanabilen çok eski zamanlardan beri var olan kışlık armut çeşididir.
  • Kış armudu (Gelin yanağı): Yerli çeşitlerimizden kışa saklanan armut çeşididir. Sonbaharda olgunlaşıp eylül aylarının son günlerinde toplanır.
  • Bal armudu (Akçadağ armudu): Geçmişten günümüze unutulmaya yüz tutmuş,üretimi bazı bölgelerde bitmiş bir armut çeşididir.
  • Sarı armut: Evlerin bahçelerinde kolaylıkla üretilebilen lezzetiyle bilinen bir armut çeşididir.
  • Deveci armudu: Yerli bir armut çeşididir. Meyveleri büyük, iri, yayvan üstü basık, alt kısmı geniş, sap kısmı çukur ve kısadır. 
  • Jeffer armudu: Uzun ömürlü bir armut çeşididir. Ateş yanıklığı hastalığına dayanıklı olduğu için yetiştiriciliği oldukça yaygındır.
  • Eğrisap armudu: Yerli çeşitlerimizden, Karadeniz bölgesinde yaygın, koyu yeşil, sulu ve kumlu bir çeşittir. Kuvvetli ve yayvan bir yapıya sahiptir. İsmini yay şeklindeki sapından alan meyvesi yuvarlağa yakın ve orta iriliktedir. Temmuz ortalarında olgunlaşır. Depolamaya Uygun değildir.
  • Limon armudu: Yerli çeşitlerimizden olup meyvesi sulu, kumlu diye tabir edilen rengi açık yeşil ve sulu bir armut çeşitleri arasındadır.
  ]]>
  Deveci Armudu https://www.armut.gen.tr/deveci-armudu.html Sun, 09 Dec 2018 16:41:23 +0000 Deveci armudu; oldukça iri ve büyük olan çok lezzetli bir meyvedir. Deveci armudunun şeklinin biçimsiz ve alttan basık olması insanları tadı konusunda düşündürür, fakat tat olarak armut çeşitleri Deveci armudu; oldukça iri ve büyük olan çok lezzetli bir meyvedir. Deveci armudunun şeklinin biçimsiz ve alttan basık olması insanları tadı konusunda düşündürür, fakat tat olarak armut çeşitleri arasında en lezzetli ve şekerli olandır. Deveci armudu, oldukça sert ve dayanıklı bir armuttur. Deveci armudu, renk olarak hafif pembemsi ve sarımtırak renge sahiptir. Güneş gören kısmı hafif pembe olur. Dış kabuğu ince, dilimlendiğinde yumuşak olan deveci armudu bol suludur. Deveci armudu Bursa yöresine ait ve Bursa yöresinde meşhur bir armuttur. Eylül ayının ortalarında tüm pazar ve marketlerde yerini alan deveci armudu herkes tarafından tercih edilen hafif meyvedir. Deveci armudunun, içerisinde bir çok besleyici ve faydalı maddeler bulunur. Besleyici özelliğinden dolayı bol bol tüketilmesi gerekir. Çocukların ve özellikle ergenlik dönemindeki gençlerin bol bol tüketmesi gerekir. Deveci armudu, lif bakımından zengin olduğu için yüksek oranda potasyum içerir. Bu yüzden hamile bayanlarında deveci armudunu tüketmesinde fayda vardır.

  Deveci armudu yararları; kalp dostu olan deveci armudu, kalp damarları için son derece yararlıdır. Deveci armudunun sindirimi oldukça kolaydır. Sindirim sistemini düzenleyen deveci armudu, mide yanmasına ve mide ağrılarına son derece iyi gelir. Yüksek oranda lif içeren deveci armudu, bağırsakları çalıştırır ve kabızlığı önler. Deveci armudu içerisinde bulunan C vitamini, vücudun bağışıklık sistemini korur. Soğuk algınlığı, grip ve üst solunum yollarına yararlı olan deveci armudu tam bir şifa kaynağıdır. İlaç kadar etkili olan deveci armudu son derece etkili bir meyvedir. Deveci armudu emziren anneler için mucize bir meyvedir. İçerdiği potasyum sayesinde anne sütünü arttıran deveci armudu, bebeklerin bağışıklık sistemlerini kuvvetlendirir. Deveci ArmuduDeveci armudu, kanserle mücadelede tüketilen meyveler grubundadır. İçerisinde bulunan asitler mide kanseri ve pankreas kanserine karşı vücudu korur. Deveci armudu, cildi güzelleştirir. Diyet yapan kişilerin tercih ettiği meyve grubundan olan deveci armudu tok tutar, kan şekerini dengeler ve vücudun su ihtiyacını karşılar. Formunu koruyan, diyet yapan ve şeker hastalarının tercih ettiği bir meyvedir deveci armudu. Deveci armudunun şeker seviyesini dengede tuttuğu için, vücut şeker istemez ve kan şekerini düzenler. Deveci armudu, damar tıkanıklığına faydalı olduğundan felç olma riskini azaltır. Kalp ve damar sağlığını korumada mükemmel bir şifa kaynağı olan deveci armudunun gün içerisinde 1 tane tüketilmesinde yarar olacaktır.

  ]]>
  Armut Besin Değeri https://www.armut.gen.tr/armut-besin-degeri.html Mon, 10 Dec 2018 06:35:54 +0000 Armut Besin Değeri, Armut; Anavatanı Anadolu, Orta Asya ve Kafkasya olan armudun Anadolu’da ilk olarak Etiler döneminde geliştirildiği yapılan araştırmalar sonucunda bilinmektedir. İklimi Ilıman olan bölgelerde yetişen, Armut Besin Değeri, Armut; Anavatanı Anadolu, Orta Asya ve Kafkasya olan armudun Anadolu’da ilk olarak Etiler döneminde geliştirildiği yapılan araştırmalar sonucunda bilinmektedir. İklimi Ilıman olan bölgelerde yetişen, besleyici ve lezzetli bir meyvedir. Armut ağacı, iki çelenklilerin gülgiller familyasından olup 5-10 metre yüksekliğe kadar uzanan kazık köke sahiptir. Armut ağacın da yetişen sulu tatlı ve yumuşak meyvesi nede adını vermektedir. Meyvesi, genelde sarı ile yeşil arasında bir renk tonuna sahiptir. Yumuşak, sert, tatlı ve çekirdekleri ufak olan bir meyvedir. Şifa bakımından oldukça önemli bir yere sahip olan armut, vücut için de oldukça faydalı bir meyvedir. En çok tercih edilen türleri ise Akça armut, Abete Fetel, Tosca, Williams (Bartlet), Santa Maria, Deveci, Etruska, June Beauty ve Kiefferdir. Armudun yaklaşık olarak 1000 farklı çeşidi olduğu tahmin edilmektedir.

  Tavsiye; Keyifle tüketilen meyvelerden olan armudu seçerken hafif olgunlaşmış olanları tercih etmenizdir. Açken bir adet armut yemek, sağlık açısından faydalı olduğu belirtilmektedir. Tam olgunlaşmış armutlar küçük zedelemelerde dahi hızlıca bozulan bir meyvedir. Yüzeyinde girintiler bulunan ya da zedelenmiş armutları tercih edilmemelidir. Armut serin bir ortamda ve ambalajlı bir biçimde muhafaza edilmelidir.

  Faydaları; Armut altta sayacağımız faydalarından önce böbrek sağlığı için çok önemlidir, böbreklerin sağlıklı bir şekilde, düzenli çalışmasını sağlar. Ayrıca böbreklerdeki taşların ve kumun dökülmesine yardımcı olur. İdrar yollarındaki iltihapları tedavi eden armut, sık sık idrara çıkmanıza yardımcı olur. Bunun yanında susuzluk problemini yok eder. Yüksek tansiyonu düşürücü ve dengeleyici etkiye sahiptir. Kanı temizleyerek bütün salgı bezlerinin normal çalışmasını sağlar. Kabızlığa iyi gelir. Sinir sistemini kuvvetlendirir, Hamilelik döneminde meydana gelen mide bulantısı ve kusmaları engeller, Mafsal kireçlenmesi hastalığı olanlara ve romatizma hastalarını tedavi edicidir. Armut kalp çarpıntısını giderir, kalbi kuvvetlendirir. Nezle veya grip gibi hastalıkları çabuk atlatmanızı sağlar. Madensel tuz açısından zengin olan armut, vücudun ihtiyacı olan tuzu karşılar. Sindirim sistemini çalıştırmaya yardımcı olur. Kısaca günlük beslenmenin önemli parçalarından biridir.

  Armut Besin Değeri
  Armut Besin Değeri; 100 gr armut 57 kalori içerir. Armudun içeriğinde A ve C vitaminleri bulunmaktadır.
  • Kalori; 57 kcal
  • Karbonhidrat; 15 gr
  • Toplam yağ; 0,1 gr
  • Kolesterol; 0 mg
  • Potasyum; 116 mg
  • Sodyum; 1 mg  
  • Demir; 0,2 mg
  • Magnezyum 7 mg
  • Kalsiyum 9 mg
  • Şeker 10 gr
  • Diyet lifi 3,1 gr
  • Protein 0,4 gr
  • A vitamini 25 IU
  • C vitamini 4,3 mg
  • B6 Vitamini 0 mg
  • B12 vitamini 0 µg
  • D vitamini 0 IU

  ]]>
  Armut Yetiştiriciliği https://www.armut.gen.tr/armut-yetistiriciligi.html Mon, 10 Dec 2018 19:24:02 +0000 Armut Yetiştiriciliği: Armut gülgiller familyasında bir meyve ağacıdır. Armut ağacı dünyada en önemli meyvelerden biridir. Armut ağacı iklim seçmeksizin her iki yarı kürenin ılıman iklimli ülkelerinde yetiştirilmekted Armut Yetiştiriciliği: Armut gülgiller familyasında bir meyve ağacıdır. Armut ağacı dünyada en önemli meyvelerden biridir. Armut ağacı iklim seçmeksizin her iki yarı kürenin ılıman iklimli ülkelerinde yetiştirilmektedir. Armut ağacı elma ağacından daha uzun tepeye doğru genişler ve boyu 13-15 m’ye kadar uzar ve uzun ömürlü olurlar. Armut ağacı genelde bir yaşına kadar olan fidanları ile veya çelikleme, aşılama yolu ile üretilmektedir. Armut ağacı dikildikten sonra 4-7 yaşlarında meyve vermeye başlar ve 8-10 yaşına geldiklerinde ise 30-50 kilo meyve verebilirler.

  Armut yetiştiriciliği iklim isteği: Armut ılıman ilimi sever. Armut ağacı soğuğa elma ağacına göre daha az dayanıklı olur ve -25ile -30 dereceye kadar soğuğa dayanabilir. Kışı sert geçen bölgelerde, toprağın nemli olan yerlerde yetişen armut ağaçlarının sürgünlerinde donmalar görülebilir.

  Armut ağacının toprak isteği: Armut toprak bakımında fazla seçici değildir, toprak derin, geçirgen, sıcak, besin değeri yüksek topraklarda armut ağacının gelişimi daha iyi olur ve meyve verimi yüksek olur. Taşlı, az derin ve kuru topraklarda olan armut ağaçlarının meyvesi kaba ve tatları buruk olur.

  Armut fidelerinin yetiştirilmesi: Armut fideleri tohumlama ile yetiştirilmesi fazla verimli olmaz ve çeliklerde köklenmesi güç olur. Kültür çeşitlerinin çoğaltılması aşılı fidanlar ile daha başarılı olmaktadır. Kıraç bölgelerde armut bahçesi hazırlanırken tohumdan elde edilen fideleri aşılayarak toprağa dikimi yapılır.

  Tohumla fidan üretimi katlama işlemiyle 45-90 gün içerisinde 0-4 derecede yapılır. Katlama işlemi tamamlandıktan sonra tohumlar 1-1.5 cm derinlikte toprağa üçer tane ekilir. Çimlenen tohumlar seyreltilerek güçlü çöğürler bırakılır. Tohum ekimi ilkbaharda yapılır ve fidan ekimi ise sonbaharda veya ilkbaharda 4-5 metre aralıklarla yapılır.

  Armut yetiştiriciliği toprak bakımı: Toprak bakımının yapılması erozyonu ve su kaybını önlemek amaçlı yapılır. Bu nedenle devamlı ağaç çevresinin toprak bakımı ve yabancı otlardan arındırılması yapılmalıdır. Toprak bakımı yapılması yağışların sağanak olduğunda toprak kaybını önlenmesi için yapılmaktadır. Toprak bakımı ilkbaharda başlayıp sonbahara kadar devam edilmelidir.

  Armut Yetiştiriciliği

  Armut ağacının su isteği: Sulama işlemi toprak ve iklim şartlarına göre değişik olur. Sulama işlemi Mayıs ayında başlanır ve Eylül sonuna kadar devam eder. Sulama işlemi 10-20 günde bir yapılır ve sulama işlemi yağmurlama veya salma olarak yapılır. Sulama işleminde damlama olarak yapılması ekonomik yönde daha çok tercih edilir.

  Ağaçları gübreleme: Armut verimi için Azot, potasyum ve fosforun çok önemi vardır. Meyvelerin gelişimi için ve verimliliğin artması için bu elementlerin çok faydası vardır. Armut ağacını gübreleme işleminde hayvan gübresini kullanmak daha yararlıdır. Gübreleme işlemini 3 senede bir 3-4 ton hayvan gübresi verilmelidir bu gübreye ayriyeten ton başına 15 kg süper fosfat katılması gereklidir. Her sene şubat mart aylarında ağaç başına 300-500 g saf azotlu gübre verilmeli ve potasyum eksikliğini gidermek için potasyum desteği yapılmalıdır.

  Armut ağacının budama işlemi: Armut ağacının budanması kışın dinlenme döneminde havanın ılık olduğu zamanlarda yapılır. Budama işlemi ağaçların uyanma dönemine kadar yapılır. Ağaca budama işleminin yapılması çiçeklerin kaliteli açmasına ve verimin yüksek olmasını sağlar. Budama işlemi ilk senelerde yan dallara dokunulmaz sadece ağaç diplerindeki filizler temizlenir. Budama işleminde ilk önce kuru dallar, sık dallar ve üst üste binmiş dallar budanır ve geri kalan dallarda ise kısaltma budaması yapılır. Budama işlemi tamamlandığında ağaç kuvvetlenir ve zayıf ağaç dallarının da kısa budama işlemi yapılarak armut ağacının kuvvetli dallar meydana getirilmesi sağlanır.]]>